Makacs torokfájás
- Dátum: 2013.11.13., 13:41
- antibiotikumos kezelés, C-vitamin, fájdalom, kézmosás, torokfertőtlenítők, torokgyulladás
Akit épp nem érint valamely tünet, az is jól tudja: szezonja van a torokgyulladásnak. A televízióban némi túlzással minden harmadik reklám valamilyen torokfertőtlenítőt népszerűsít. Mit kell tudni a betegségről?
A torokgyulladás rendszerint vagy vírusos, vagy bakteriális fertőzés miatt alakul ki. Általában eredményesen lehet küzdeni ellene vény nélkül kapható szerekkel és egyéb házi módszerekkel (például citromos-mézes tea), de (bakteriális fertőzés, vagy felülfertőződés esetében) előfordulhat, hogy antibiotikumos kezelésre van szükség.
Az enyhébb panaszok enyhítésére rengeteg szer áll rendelkezésre, szopogatós tabletta, spray, por, cukor, vagy más formákban. A torokfertőtlenítők mellett használhatunk gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatású fájdalomcsillapítókat is, ezeket elsősorban akkor ajánlják, ha komolyabb a baj. Sokan tapasztalják, hogy hiába a gyors beavatkozás (és a szuper, „mindenre jó” szerek, a tünetek nem, vagy csak lassan enyhülnek. Nekik érdemes orvosi segítséget kérniük, ezen kívül – korábban, vagy legközelebb, még a megbetegedés előtt – tenniük azért, hogy ne alakuljon ki a makacs torokfájás. Az egyik leghatékonyabb módszer erre a C-vitamin (legalább 500 milligrammosat érdemes venni), amelynek szedése egyébként betegen is ajánlott.
Zöldségek, gyümölcsök rendszeres fogyasztása, sportolás, és friss levegő – ezekkel sokat tehetünk azért, hogy betegség nélkül vészeljük át a hideg hónapokat. Természetes apróság, de legfőképpen járványgyanús időszakban nagyon fontos a zsebkendőhasználat és a gyakori kézmosás, amire gyermekeinket is figyelmeztetni kell.
Fotó:
noivilag.hu
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.