Makacs torokfájás
- Dátum: 2013.11.13., 13:41
- antibiotikumos kezelés, C-vitamin, fájdalom, kézmosás, torokfertőtlenítők, torokgyulladás
Akit épp nem érint valamely tünet, az is jól tudja: szezonja van a torokgyulladásnak. A televízióban némi túlzással minden harmadik reklám valamilyen torokfertőtlenítőt népszerűsít. Mit kell tudni a betegségről?
A torokgyulladás rendszerint vagy vírusos, vagy bakteriális fertőzés miatt alakul ki. Általában eredményesen lehet küzdeni ellene vény nélkül kapható szerekkel és egyéb házi módszerekkel (például citromos-mézes tea), de (bakteriális fertőzés, vagy felülfertőződés esetében) előfordulhat, hogy antibiotikumos kezelésre van szükség.
Az enyhébb panaszok enyhítésére rengeteg szer áll rendelkezésre, szopogatós tabletta, spray, por, cukor, vagy más formákban. A torokfertőtlenítők mellett használhatunk gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatású fájdalomcsillapítókat is, ezeket elsősorban akkor ajánlják, ha komolyabb a baj. Sokan tapasztalják, hogy hiába a gyors beavatkozás (és a szuper, „mindenre jó” szerek, a tünetek nem, vagy csak lassan enyhülnek. Nekik érdemes orvosi segítséget kérniük, ezen kívül – korábban, vagy legközelebb, még a megbetegedés előtt – tenniük azért, hogy ne alakuljon ki a makacs torokfájás. Az egyik leghatékonyabb módszer erre a C-vitamin (legalább 500 milligrammosat érdemes venni), amelynek szedése egyébként betegen is ajánlott.
Zöldségek, gyümölcsök rendszeres fogyasztása, sportolás, és friss levegő – ezekkel sokat tehetünk azért, hogy betegség nélkül vészeljük át a hideg hónapokat. Természetes apróság, de legfőképpen járványgyanús időszakban nagyon fontos a zsebkendőhasználat és a gyakori kézmosás, amire gyermekeinket is figyelmeztetni kell.
Fotó:
noivilag.hu
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.