Menü

Vigyázni kell a bőrre!

A szakemberek azt ajánlják, hogy évente egyszer nézessük meg anyajegyeinket. Még akkor is, ha esetleg semmi gyanúsat nem észlelünk. A szűrés ugyanis akár életet is menthet.

A tavaszi, majd a nyári hónapokban egyre több napsugárzás éri bőrünket, amely minden leégéssel egyre nagyobb veszélynek van kitéve. A káros UV-sugárzás fokozatosan fejti ki hatását, azaz később, összeadódva a sok figyelmetlen napozás problémát okozhat, növeli a megbetegedések, például a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát.

A fent leírtak nemcsak a napra, hanem a szoláriumra is vonatkoznak, a túlzásba vitt szolizás ugyanolyan, vagy akár nagyobb károkat tud okozni, mint a felelőtlen napozás.

Bőrünk változását anyajegyeink változásán tudjuk jól lemérni. Az anyajegyeknél azt szokták tanácsolni, hogy ha bármi furát észlelünk, azt jelezzük orvosnak, bőrgyógyásznak, szakembernek. Ugyanakkor nemcsak a megváltozott alakú, a bőr felszínéből kiemelkedő anyajegy jelenthet problémát, hanem a látszólag normálisnak tűnő anyajegyek is. Ezért érdemes évenkénti szűrésen részt venni, ezen alkalommal a szakember speciális mikroszkóppal vizsgálja meg a kérdéses területeket. S ha kell, elvégzi a beavatkozást.

A leégésre leginkább alkalmas évszakokban, tavasszal és nyáron, tehát nagyon oda kell figyelni, hogy bőrünk nem kapjon túl sok közvetlen káros sugárzást, az említett vizsgálatot pedig érdemes ősszel elvégeztetni.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.