Menü

Vigyázni kell a bőrre!

A szakemberek azt ajánlják, hogy évente egyszer nézessük meg anyajegyeinket. Még akkor is, ha esetleg semmi gyanúsat nem észlelünk. A szűrés ugyanis akár életet is menthet.

A tavaszi, majd a nyári hónapokban egyre több napsugárzás éri bőrünket, amely minden leégéssel egyre nagyobb veszélynek van kitéve. A káros UV-sugárzás fokozatosan fejti ki hatását, azaz később, összeadódva a sok figyelmetlen napozás problémát okozhat, növeli a megbetegedések, például a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát.

A fent leírtak nemcsak a napra, hanem a szoláriumra is vonatkoznak, a túlzásba vitt szolizás ugyanolyan, vagy akár nagyobb károkat tud okozni, mint a felelőtlen napozás.

Bőrünk változását anyajegyeink változásán tudjuk jól lemérni. Az anyajegyeknél azt szokták tanácsolni, hogy ha bármi furát észlelünk, azt jelezzük orvosnak, bőrgyógyásznak, szakembernek. Ugyanakkor nemcsak a megváltozott alakú, a bőr felszínéből kiemelkedő anyajegy jelenthet problémát, hanem a látszólag normálisnak tűnő anyajegyek is. Ezért érdemes évenkénti szűrésen részt venni, ezen alkalommal a szakember speciális mikroszkóppal vizsgálja meg a kérdéses területeket. S ha kell, elvégzi a beavatkozást.

A leégésre leginkább alkalmas évszakokban, tavasszal és nyáron, tehát nagyon oda kell figyelni, hogy bőrünk nem kapjon túl sok közvetlen káros sugárzást, az említett vizsgálatot pedig érdemes ősszel elvégeztetni.

Fotó:
pixabay.com

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?