A szex utáni levertség normális lehet
- Dátum: 2014.08.04., 22:17
- antidepresszáns, depresszió, együttlét, férfiak, kedélyjavító, lelkiállapot, levertség, nők, odafigyelés, összebújás, párkapcsolat, probléma, rosszkedv, szégyenérzet, szeretkezés, szex, szexuális élet, szexuális vágy, szomorúság, trauma, vágy, zaklatás
Többféle kutatás is foglalkozott már azzal, hogy az ember rosszkedvet érezhet a szexuális együttlétek után. Azért kezdtek többen is foglalkozni a kérdéssel, mert érdekesnek találták, hogy a jelenség szinte független lehet a szexuális együttlét minőségétől. A szeretett személlyel való kellemes és kielégítő szeretkezés után ugyanúgy felléphet!
Azt találták, hogy a jelenség igenis létezik. Főként a nőket érinti, de a férfiaknál is előfordul. A legtöbb esetben nem tart hosszú ideig, de ritkán előfordulhat órákon át tartó depresszív hangulat. Ilyen esetben mindenképp javasolt szakemberhez fordulni! A rövid ideig (kb. fél óra) tartó szomorúság azonban nem feltétlenül jelent rosszat. Próbáltak erre a klasszikus pszichológiában elterjedt magyarázatot találni, mint például hogy az erre hajlamos emberek bizonyára valamilyen gyermekkori szexuális traumát, zaklatást éltek át, vagy valamilyen negatív beidegződés, szégyenérzet kapcsolódik a szexhez ezeknél az embereknél. Ezt azonban nem sikerült igazolni. Természetesen ez is egy ok lehet, de a legtöbb esetben csak normálisnak mondható hormonális változásokat találtak, amit a szexuális együttlét, valamint az orgazmus váltott ki.
Ha Önre is jellemző, hogy rendszeresen, vagy alkalmanként kisebb szomorúságot érez szeretkezés után, akkor nem kell aggódnia: mindez tehát normális lehet! Gondolja át, hogy elégedett-e szexuális életével, boldog-e a partnerével. Nincs esetleg olyan tényező, amely zavarja Önt szex közben? Ha ezekre a kérdésekre kedvezőek a válaszok, akkor valószínűleg azok közé tartozik, akit érint a nevezett jelenség. Sok esetben ez nem általános: egyes alkalmak után jelentkezik, máskor pedig nem, szintén attól függetlenül, hogy milyen volt maga az együttlét. Azért javasolt, hogy ne ezen szomorú hangulatában „borítsa az asztalt” valamilyen problémával – ugyanis a levertségre hajlamos emberekre jellemző, hogy ebben a felfokozott lelkiállapotban hozakodnak elő valamilyen komolyabb gond, vagy konfliktus megbeszélésével. Ez a másik felet teljesen zavarba hozhatja: aki ugyanis nem érez levertséget, az kisimultságot, örömet, nyugalmat, ellazulást tapasztal. Ilyen helyzetben, egy mindkét fél számára kellemes együttlétet követően pedig igencsak meglepő lehet, ha rázúdítják valakire a világ, vagy a párkapcsolat problémáit. Inkább keresse meg azt a szituációt, amikor mindketten nyitottak a beszélgetésre! Ekkor akár a levertségről is beszélgethetnek. Ha a szex utáni rosszkedv normális mértékű, és nem hosszan tartó, akkor úgysincs rá jobb „gyógymód”, mint a párjának a különleges odafigyelése, szerető viselkedése.
A szituáció azonban nem összekeverendő azzal a helyzettel, amikor valaki amiatt szomorú, mert partnere a szex után gyakorlatilag „levegőnek nézi”: azonnal elfordul, elalszik, anélkül, hogy akár összebújnának egy kicsit, vagy kifejeznék egymásnak, hogy az együttlét kellemes volt. Ha ilyet tapasztal, akkor mindenképp beszéljék meg egymással, hogy ez a viselkedés negatív jelentéssel bírhat!
Sajnos sok esetben az orvosok gyógyszeres kezelést javasolnak, ha valaki ezzel a szex utáni levertséggel fordul hozzájuk. Ezzel csak az a probléma, hogy ezen szerek nemcsak a rosszkedvet tompítják, hanem a szexuális vágyat is csökkentik. Az antidepresszánsok, valamint kedélyjavítók használata tehát csak olyan esetekben nyújthat részleges megoldást, ha a szex után komolyabb depresszív hangulat jelentkezik, és az ettől való félelem már a szexuális vágy megjelenését is akadályozza. Ilyen esetekben viszont érdemes mélyebben kutatni a jelenség kiváltó okait.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.