A szex utáni levertség normális lehet
- Dátum: 2014.08.04., 22:17
- antidepresszáns, depresszió, együttlét, férfiak, kedélyjavító, lelkiállapot, levertség, nők, odafigyelés, összebújás, párkapcsolat, probléma, rosszkedv, szégyenérzet, szeretkezés, szex, szexuális élet, szexuális vágy, szomorúság, trauma, vágy, zaklatás
Többféle kutatás is foglalkozott már azzal, hogy az ember rosszkedvet érezhet a szexuális együttlétek után. Azért kezdtek többen is foglalkozni a kérdéssel, mert érdekesnek találták, hogy a jelenség szinte független lehet a szexuális együttlét minőségétől. A szeretett személlyel való kellemes és kielégítő szeretkezés után ugyanúgy felléphet!
Azt találták, hogy a jelenség igenis létezik. Főként a nőket érinti, de a férfiaknál is előfordul. A legtöbb esetben nem tart hosszú ideig, de ritkán előfordulhat órákon át tartó depresszív hangulat. Ilyen esetben mindenképp javasolt szakemberhez fordulni! A rövid ideig (kb. fél óra) tartó szomorúság azonban nem feltétlenül jelent rosszat. Próbáltak erre a klasszikus pszichológiában elterjedt magyarázatot találni, mint például hogy az erre hajlamos emberek bizonyára valamilyen gyermekkori szexuális traumát, zaklatást éltek át, vagy valamilyen negatív beidegződés, szégyenérzet kapcsolódik a szexhez ezeknél az embereknél. Ezt azonban nem sikerült igazolni. Természetesen ez is egy ok lehet, de a legtöbb esetben csak normálisnak mondható hormonális változásokat találtak, amit a szexuális együttlét, valamint az orgazmus váltott ki.
Ha Önre is jellemző, hogy rendszeresen, vagy alkalmanként kisebb szomorúságot érez szeretkezés után, akkor nem kell aggódnia: mindez tehát normális lehet! Gondolja át, hogy elégedett-e szexuális életével, boldog-e a partnerével. Nincs esetleg olyan tényező, amely zavarja Önt szex közben? Ha ezekre a kérdésekre kedvezőek a válaszok, akkor valószínűleg azok közé tartozik, akit érint a nevezett jelenség. Sok esetben ez nem általános: egyes alkalmak után jelentkezik, máskor pedig nem, szintén attól függetlenül, hogy milyen volt maga az együttlét. Azért javasolt, hogy ne ezen szomorú hangulatában „borítsa az asztalt” valamilyen problémával – ugyanis a levertségre hajlamos emberekre jellemző, hogy ebben a felfokozott lelkiállapotban hozakodnak elő valamilyen komolyabb gond, vagy konfliktus megbeszélésével. Ez a másik felet teljesen zavarba hozhatja: aki ugyanis nem érez levertséget, az kisimultságot, örömet, nyugalmat, ellazulást tapasztal. Ilyen helyzetben, egy mindkét fél számára kellemes együttlétet követően pedig igencsak meglepő lehet, ha rázúdítják valakire a világ, vagy a párkapcsolat problémáit. Inkább keresse meg azt a szituációt, amikor mindketten nyitottak a beszélgetésre! Ekkor akár a levertségről is beszélgethetnek. Ha a szex utáni rosszkedv normális mértékű, és nem hosszan tartó, akkor úgysincs rá jobb „gyógymód”, mint a párjának a különleges odafigyelése, szerető viselkedése.
A szituáció azonban nem összekeverendő azzal a helyzettel, amikor valaki amiatt szomorú, mert partnere a szex után gyakorlatilag „levegőnek nézi”: azonnal elfordul, elalszik, anélkül, hogy akár összebújnának egy kicsit, vagy kifejeznék egymásnak, hogy az együttlét kellemes volt. Ha ilyet tapasztal, akkor mindenképp beszéljék meg egymással, hogy ez a viselkedés negatív jelentéssel bírhat!
Sajnos sok esetben az orvosok gyógyszeres kezelést javasolnak, ha valaki ezzel a szex utáni levertséggel fordul hozzájuk. Ezzel csak az a probléma, hogy ezen szerek nemcsak a rosszkedvet tompítják, hanem a szexuális vágyat is csökkentik. Az antidepresszánsok, valamint kedélyjavítók használata tehát csak olyan esetekben nyújthat részleges megoldást, ha a szex után komolyabb depresszív hangulat jelentkezik, és az ettől való félelem már a szexuális vágy megjelenését is akadályozza. Ilyen esetekben viszont érdemes mélyebben kutatni a jelenség kiváltó okait.
Fotó:
pixabay.com
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!