Menü

Elrettentő mellékhatások

A gyógyszerek dobozain feltüntetett mellékhatásokat sokan nehezen tudják értelmezni, egyáltalán kezdeni valamit velük. Ez ahhoz hasonlítható, hogy az élelmiszereken feltüntetett lejárati dátum sem jelenti bizonyosan, hogy az éttel az adott naptól kezdve romlott, és emberi fogyasztásra nem alkalmas. Persze jelentheti…

Ahogyan a gyógyszerek mellékhatásai is előfordulhatnak, és azoknál, akik esetében valóban megjelennek, a gyógyszerek dobozaiban lévő betegtájékoztató is mindjárt más jelentőséggel bír majd.

A gyógyszerek szedésével egyértelműen valamilyen hatást szeretnénk elérni, aminek többnyire mindig vannak különböző jellegű kísérő folyamatai, következményei is. Persze egyáltalán nem mindegy, hogy ezek a mellékhatások mennyire zavarnak minket, illetve milyen fokú egészségkárosodást jelentenek. Azt azonban tudnunk kell, hogy a gyógyszerek engedélyeztetési illetve fejlesztési folyamatát rendkívül szigorú törvényi, illetve szakmai szabályozás kíséri, ennek fényében érdemes értékelnünk a betegtájékoztatókon feltüntetett mellékhatásokat is. Mivel a gyógyszerfejlesztés során tapasztalt összes panaszt, mellékhatást, tapasztalt változást kötelezően fel kell tüntetni a betegtájékoztatóban, így ezek a mellékhatás-listák sokszor nagyon elrettenthetően hatnak. Ugyanakkor a felsorolt mellékhatások előfordulási gyakorisága nagyon változó, és ha tapasztalunk is mellékhatásokat, valószínűleg nem az összest…

Persze laikusként nem látunk bele ennek a szakmának a specifikus szabályrendszerében, de nem is kell ahhoz, hogy tájékozódjunk egy-egy gyógyszerrel kapcsolatban, hiszen ha bizonytalanok vagyunk ilyen kérdésekben, érdemes gyógyszerészhez fordulnunk.

Van néhány tanács azonban, amit szintén érdemes megfontolnunk. A gyógyszerészek felhívják a figyelmet arra, hogy egy régóta vagy korábban szedett gyógyszernél is felmerülhet újonnan tapasztalt mellékhatás, erre fontos odafigyelni. Ha pedig allergiás tüneteket tapasztalunk (például: bőrpír, viszketés, légzési nehézség), javallott a terápia azonnali felfüggesztése, kalcium pezsgőtablettával pedig akkutan kezelhetjük az allergiás tüneteket.

Fotó:
pixabay.com

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.