Mi tegyünk, hogy elkerüljük a kínzást?
- Dátum: 2014.10.12., 21:38
- Fog, fogmosás, fogorvos, fogselyem, lepedék, szájhigiénia, táplálkozás
A címben említett kínzás persze túlzás, hiszen gyógyításról van szó, ami ha nem is kellemes, javunkat szolgálja. Mindenesetre jó részét megúszhatjuk a megfelelő fogápolással.
A fogápolási technikák összességét nevezhetjük szájhigiéniának, amelynek alapelveit betartva némi szerencsével szépen megúszhatunk néhány igencsak kellemetlen fogorvosi beavatkozást.
Lássuk, mik is ezek!
Mindenki tudja: napi legalább két fogmosásra van szükség, persze egyáltalán nem mindegy, milyenre. A legtöbbünk szépen körbemossa fogai rágófelszínét, külső és belső részeit – ahogyan azt egyébként kell –, de a fogselyem használata még nem annyira elterjedt. Pedig a szakemberek szerint csak és kizárólag azzal lehet hatékonyan eltávolítani a fogak közötti bakteriális lepedéket. Ezek mellett ott van még a nyelv óvatos, de alapos megtisztítása is.
A fogorvosok a fogmosás időpontjával kapcsolatban felhívják a figyelmet az esti alkalom kiemelkedő fontosságára. Alvás közben ugyanis csökken a nyáltermelés, ami azt jelenti, hogy a lepedékképződés intenzívebb.
Látogassuk a fogorvost! Mármint akkor is, ha nincs semmi gond, azaz ellenőrzés céljából. A szakember időben képes felfedezni a káros elváltozásokat, emellett a gyermekeket is érdemes időben hozzászoktatni a fogorvosi rendelőhöz a későbbi szorongás megelőzése végett. Évi két látogatás az ajánlott.
És akkor itt van még a táplálkozás, mint igencsak fontos tényező. A cukortartalmú ételekkel kapcsolatban nem a mennyiség, hanem a gyakoriság a veszélyes. És az időzítés – tehetjük is rögtön hozzá, azaz két étkezés között nem ajánlatos cukros tápanyagot a szánkba vennünk. Ha nassolni akarunk, válasszunk egészséges rágcsálnivalót. Emellett számos olyan termék (például cukorkák, és más édességek) van, amely a fogakra tapadva hosszabb ideig fejti ki negatív hatását és rendkívül kockázatos a fogszuvasodás szempontjából.
Fotó:
pixabay.com
Orrcsepp-, vagy orrspray-függőség – akár egy hét alatt is kialakulhat

Mindenkinek ismerős az állandó orrdugulás, egy esetleges gyakori orrvérzés, az irritált nyálkahártya, mindenki volt már allergiás, náthás vagy influenzás. Az orrcsepp-függőség egy hét alatt is kialakulhat.
Arcüreggyulladásra természetes módszerek

Az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre, mely jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom, illetve az orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés. Milyen természetes módszerekkel egészíthetjük ki az orvosi kezelést?
Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.
Szívritmuszavar elleni gyógymódok

A szívritmuszavar (arrhythmia) fontos és sokakat érintő egészségügyi téma, melynek megértése segíthet a megelőzésben és a kezelésben. Két fő típusa van: tachycardia, amikor a szívfrekvencia meghaladja a 100 ütést percenként, és bradycardia, amikor ez az érték 60 alá esik. Mindkét állapot különböző tüneteket okoz, és fontos, hogy a betegek tisztában legyenek ezekkel, hogy időben orvoshoz forduljanak.
Itt az allergiaszezon! Mit tehetek a tünetek enyhítéséért?

Bár a kezelésénél ideális megoldás lenne az allergia kiváltójának eltávolítása, ez nyilván a pollenek esetében egyáltalán nem megoldható. Mit tehetünk?