Mi mindent határoznak meg génjeink?
- Dátum: 2014.10.14., 19:30
- boldogság, gének, házasság, párkapcsolat, sors
A hajunk, a szemünk színét, a temperamentumunkat, de hajlamosíthatnak bennünket az alkoholizmusra, és a kutatók már a „boldogság gént” is felfedezték, amely befolyásolja, hogy ki mennyire lesz elégedett az életével, illetve milyen mértékben lesz optimista.
Újabb kutatások pedig arra vonatkozóan is szereztek információt, hogy a gének bizony még a házasságunk kimenetelét is kódolják. Ahogyan a betegségekre való hajlamot, úgy a belső tulajdonságokat is örökölhetjük szüleinktől, a „boldogság gén” hosszúságából például a szakértők szerint, következtetni lehet a párkapcsolattal való általános elégedettség mértékére.
Persze, ez a felfedezés még nem azt jelenti, hogy az emberiség megfejtette a boldogság titkát. Ha két ember bizonyos tulajdonságokban egyforma, akkor erősítik egymást, de ez nem csak pozitív adottságok esetén igaz. A párkapcsolatok tartóssága kétségkívül a hasonlóság és különbözőség speciális arányain múlik. Hiszen az azonosságok összekötnek minket, a különbözőségek pedig kompenzálnak, kiegészítik egymást.
És azt sem szabad elfelejtenünk, hogy génjeink önmagukban nem azonosak sorsunkkal, kijelölnek bizonyos kereteket, lehetőségeket, de döntéseink felelőssége alól nem mentenek fel. Sok mindent kódolnak, határoznak meg génjeink, ezek feltérképezése azonban nem arra való, hogy döntéseinkben irányt mutasson, és életünk forgatókönyve legyen. Ugyanakkor sokat segíthet problémáink tudatosításában, megértésében így azok megoldásában is.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.