Mit tegyünk, ha a fáj a torkunk?
- Dátum: 2015.10.25., 20:09
- antibiotikum, betegség, gyógyszer, influenza, megfázás, Torokfájás
Erre a kérdésre bármely célzott gyógyszerreklám gyorsan megadja a választ, de érdemesebb továbbmenni, és tisztábban látni a fájdalom hátterét. Először is: a torokfájás, torokgyulladás nem betegség, hanem tünet. A megfázás, influenza gyakori tünete, amely kiegészülhet orrfolyással, köhögéssel, rekedtséggel, lázzal és mindezek tetejébe, rossz közérzettel is.
A betegség (illetve tünetei) az őszi-téli időszakban jelentkezik a leggyakrabban, de sokan többször, akár más évszakokban is kénytelenek megküzdeni vele. Mit teszünk, amikor úgy érezzük, hogy „kerülget” minket a betegség? Nagyon sokan elkezdenek vitaminokat szedni (főként C-vitamint), illetve a reklámokban látott, vény nélkül kapható készítményekkel igyekeznek (elő)kúrálni magukat. Viszonylag kevesen fordulnak orvoshoz, legalábbis a betegség kezdeti szakaszában.
A fájós torokra elég sokan szednek antibiotikumot, ami nem szerencsés, hiszen az esetek többségében a problémát nem baktérium, hanem vírus okozza. Érdemes megfogadni a tanácsot: antibiotikumot orvosi utasítás nélkül ne szedjünk! Ha nem fordulunk orvoshoz és/vagy nincs szükségünk vényes gyógyszerre, abban az esetben is mindenképpen tájékozódjunk. Kérdezzük meg a gyógyszerészt, olvassuk el a betegtájékoztatót!
Akadnak, akik a házi praktikákra esküsznek. A tünetek általában néhány napon belül enyhülnek, de ezalatt a sós vízzel gargalizálás, a sok folyadék, a forró, mézes tea és társai – a gyógyszerekhez hasonlóan - segíthetnek csökkenteni a fájdalmat, javítani a közérzetet.
Ha a tünetek nem enyhülnek, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.