Menü

Az újdonság varázsa

Az „újdonság erejét” gyakran emlegetjük, és magyarázzuk vele a félrelépéseket, illetve egy régi kapcsolat újra cserélését. Pedig az újdonság varázsa egy hosszabb ideje működő párkapcsolatban is jótékony hatású lehet.

Egy tartós párkapcsolat olyan fontos dolgokat biztosíthat számunkra, mint a bizalom, megértés, megismerés, biztonság, kiszámíthatóság. Ezek az értékek azonban könnyen elértéktelenednek szemünkben, mikor úgy érezzük, kapcsolatunk ellaposodott, beleszürkült a hétköznapok egyhangúságába. Nagyon fontos tudni, hogy ez ellen lehet tenni, és érdemes is!

Be kell csempészni a szürke hétköznapok közé egy kis izgalmat, valamilyen szokatlant, váratlant. Legyünk kreatívak abban, hogy milyen új, közös élmények jelenthetnének újdonságot párkapcsolatunkban. Nem feltétlenül kell konkrét szexuális jellegű újdonságra gondolni ahhoz, hogy újból szenvedélyt vigyünk együttléteinkbe. Más élményekből származó izgalom is pozitív hatással lehet szexuális életünkre.

Fontos, hogy párunkkal a megszokott környezeten kívül (család, otthon) is töltsünk időt, amikor nem a megszokott szerepeinkben mozgunk, amikor más oldalunkat is megmutathatjuk, felszabadulva a mindennapos rutin alól. Ehhez nem kell egy egzotikus utazás, csak ötlet és elhatározás, hogy néha kiszakadjunk a mindennapokból. A lényeg, hogy legyen időnk egymásra hangolódni, beszélgetni olyan témákról is, melyek nemcsak a családi élet szervezésére korlátozódnak.

Az is fontos, hogy érdeklődésünk ne szűnjön meg párunk iránt! Ez rajtunk is múlik, igen is figyeljünk fel azokra a dolgokra, amelyek fontosak neki. Érdeklődésünket, kíváncsiságunkat mindig éreztessük párunkkal, ezáltal továbbra is fontos lesz neki véleményünk, és motivált lesz arra, hogy megossza velünk élményeit.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.

Az érzelmileg labilis személyiségzavar nyomában

Személyiség és a személyiségzavarok komplex témája valóban fontos, és az érzelmileg labilis személyiségzavar (Borderline Personality Disorder, BPD) különösen sok kihívást jelenthet a szenvedők számára. A zavar jellemzői, mint az impulzív cselekedetek, a hangulat ingadozása, és a személyes kapcsolatok instabilitása, komoly hatással lehetnek az egyén életére, mind személyes, mind szakmai szinten.