Menü

Ön nem lisztérzékeny?

A gabonákban található glutén érzékenységet és ezzel párhuzamosan egészségügyi károsodást okozhat az emberi szervezetben. A glutén, vagy lisztérzékenyek elsősorban a tápanyagok normális felszívódásában szenvednek hiányt, ez akkor jelent különösen komoly problémát, ha az alany huzamosabb ideig fogyaszt glutén tartalmú élelmiszert.

Azaz a betegség lappang, mert a betegnek fogalmas sincs arról, hogy ő valójában lisztérzékeny és ugyanúgy táplálkozik, ahogyan szokott. Eközben a vékonybél nyálkahártyája károsodik, amely többek között súlyvesztést, vitaminhiányt, puffadást, vérszegénységet, vagy még súlyosabb következményt, például pajzsmirigy-rendellenességet idézhet elő. Ha ilyen tüneteket tapasztalunk, például életmód változtatás nélkül fogyunk, huzamosabb ideig szokatlanul puffadunk, vagy gyengének, erőtlennek érezzük magunkat, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat. Ha a családban van lisztérzékeny, pláne érdemes óvatosnak és figyelmesnek lenni.

Arról megoszlanak a vélemények, hogy a glutént azoknak is érdemes-e kiiktatni a táplálkozásból, akik egyébként nem érzékenyek rá. Sokak szerint igen, még ha nincsenek is kellemetlen tünetek, az ember energikusabb, fizikailag és szellemileg is frissebb lesz e nélkül.

Mások azt mondják, nem szabad, mert így könnyedén sérülhet a különböző hasznos tápanyagok bevitelének ajánlott mennyisége. Sőt, hangsúlyozzák: a gluténmentes élelmiszerek sokszor egészségtelenebbek glutént tartalmazó társaiknál. Azok számára legalábbis, aki nem küzdenek a betegséggel. Egy biztos, diéta (nemcsak glutén, hanem mindenfajta) előtt tájékozódjunk és kérjük ki szakember tanácsát.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.