Menü

Újrahasznosítás az étkezésben is

A hétköznapi ember rengeteg ételt dob ki - vagy jobb esetben ad oda a kutyának. Hiába sopánkodunk rajta, hogy mindeközben éheznek az etióp kisgyerekek, hiszen hozzájuk nehezen tudunk eljuttatni abból, ami nálunk megmarad. Viszont saját magunk újragondolhatjuk, újrahasznosíthatjuk az ételeket, amik a tűzhelyen és a hűtőben várakoznak.

Jellemző, hogy 1-2 napnál tovább nem szívesen eszünk meg valamit, amit főztünk, hiszen ennyi idő alatt megunjuk azt, és más ízekre vágyunk.

Olvassa el tippjeinket, és szerezzen okos ötleteket az ételgazdálkodáshoz!

  • Megmaradt, érésnek indult sajt? Nem probléma! Reszeljük le, és kiváló krémleves készülhet belőle tejjel, tejszínnel, és fűszerekkel!
  • A megmaradt zöldségeket, szalámikat és felvágottakat hasznosíthatjuk egybesütve serpenyős egytálételként.
  • A zöldségekből kiváló krémleves készülhet akkor is, ha már kevésbé frissek.
  • A száradásnak indult kenyeret ne dobjuk ki! Pirítósnak, vagy szendvicssütőben megsütve még kiválóak, sőt jobb is, mint ha friss kenyérrel próbálkoznánk.
  • Bundás kenyérnek szintén kiváló lehet a már kevésbé friss kenyér.
  • Ugyanígy a száradó kenyeret felhasználhatjuk krémleves feltétként. Pirítsuk meg, és kockázzuk össze. Olcsóbb és gazdaságosabb, mint a levesgyöngy!
  • Sok ételt egyszerűen csak újra kell gondolnunk! A megmaradt tésztából készíthetünk sült tésztát (a krumplis tészta például pirítva egészen más, pikáns ízt kap, és ehhez nem is kell frissnek lennie). Szintén alkalmas lehet pl. a sajtos tészta, vagy a tejszínes tészta egy tésztasaláta alapjának is. Vagy a megmaradt fasírt összekockázva alapanyaga lehet a rakott krumplinak, vagy fűszeres, zöldséges rizshez is keverhetjük alternatív rizseshúsként.

Még milliónyi ötletet lehetne felsorolni, de ebből a listából már látszik, hogy minden csak a kreativitásunkon múlik! Az étel-újrahasznosítók rendszeresen arról számolnak be, hogy ilyen módon rengeteg olyan új fogás születik, ami nagyon ötletes és finom, a konvencióktól eltérő, de éppen ezért különleges. Néha éppen így születnek a legfinomabb ebédek...

Nem utolsó sorban pedig ne feledkezzünk meg a mélyhűtésről. Nem csak a nyers alapanyagokat lehet lefagyasztani, hanem a főtt ételeket is. Akár a főtt tésztát, vagy rizst üresen, akár az elkészült készételt. A lényeg, hogy ez a tevékenységünk legyen követhető. Címkézzük fel a kis dobozokat, zacskókat, és írjunk rá dátumot is. Majd a hűtő ajtajára tegyünk egy kis cetlit, hogy milyen étkek várakoznak még a mélyhűtőben, szintén dátummal ellátva. Ez segítségünkre lesz abban, hogy tudjuk, mi és mióta áll rendelkezésre. Arról nem is beszélve, hogy sokszor mentesíthet minket a főzéstől, vagy annak egy részétől, mert csak valamilyen korábban elkészített fogást kell kiolvasztanunk.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.