Mi az a fényterápia?
- Dátum: 2016.02.16., 13:22
- betegség, D-vitamin, fény, fényterápia, immunrendszer, Napfény
A fény pozitív hatásait bárki észreveheti magán, a napsütéses évszakokban, időszakokban általában energikusabbak, sőt jókedvűbbek vagyunk. Nagyobb a teljesítőképességünk, fizikális és mentális téren egyaránt erősebbnek érezzük magunkat. Ennek természetesen megvan a biológiai magyarázata, amely nem csak a D-vitaminról szól. Leegyszerűsítve: a fény bizonyos fajta láncreakciót indít el a sejtekben, gyorsítja szervezetünk anyagcseréjét és erősíti az immunrendszert.
Az elsődleges fényterápia maga a napfény (amely nélkülözhetetlen), ugyanakkor számos olyan módszer létezik, amely a fény mesterséges előállításán alapul. Az orvosok évszázadok óta használják a különböző technológiákat (ezek egy része elég bonyolult, hiszen nem mindegy, milyen fajtájú, intenzitású fényről van szó), s évről évre többet tudunk meg az emberre gyakorolt hatásról.
Az egyik ilyen a depresszió sikeres kezelése, a téli, napsütésben szegény időszak lelki megterhelése számos esetben könnyíthető fényterápia segítségével.
A fényterápiát emellett célzottan lehet eredményesen használni különböző betegségekkel szemben, ilyenek például az égési sérülések, bőrproblémák, visszérbetegségek. A jövőben még nagyobb teret kaphatnak a fénnyel kapcsolatos terápiás technikák.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.