Mi az a fényterápia?
- Dátum: 2016.02.16., 13:22
- betegség, D-vitamin, fény, fényterápia, immunrendszer, Napfény
A fény pozitív hatásait bárki észreveheti magán, a napsütéses évszakokban, időszakokban általában energikusabbak, sőt jókedvűbbek vagyunk. Nagyobb a teljesítőképességünk, fizikális és mentális téren egyaránt erősebbnek érezzük magunkat. Ennek természetesen megvan a biológiai magyarázata, amely nem csak a D-vitaminról szól. Leegyszerűsítve: a fény bizonyos fajta láncreakciót indít el a sejtekben, gyorsítja szervezetünk anyagcseréjét és erősíti az immunrendszert.
Az elsődleges fényterápia maga a napfény (amely nélkülözhetetlen), ugyanakkor számos olyan módszer létezik, amely a fény mesterséges előállításán alapul. Az orvosok évszázadok óta használják a különböző technológiákat (ezek egy része elég bonyolult, hiszen nem mindegy, milyen fajtájú, intenzitású fényről van szó), s évről évre többet tudunk meg az emberre gyakorolt hatásról.
Az egyik ilyen a depresszió sikeres kezelése, a téli, napsütésben szegény időszak lelki megterhelése számos esetben könnyíthető fényterápia segítségével.
A fényterápiát emellett célzottan lehet eredményesen használni különböző betegségekkel szemben, ilyenek például az égési sérülések, bőrproblémák, visszérbetegségek. A jövőben még nagyobb teret kaphatnak a fénnyel kapcsolatos terápiás technikák.
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?