Egy nagyon egyszerű módszer, amivel megállíthatjuk az egész napos ülés káros hatásainak kialakulását!
Mindenki tisztában van azzal a ténnyel, hogy egész nap egy helyben ülni egészségtelen. Egyes tanulmányok szerint ez olyan rossz a testnek, hogy a szokásos mindennapi edzés sem elég ahhoz, hogy ellensúlyozni tudja az ülés okozta károkat a testben. Mit tehet az ember, ha irodában dolgozik?
A helyzet lehet, hogy egyszerűbben megoldható, mint gondolnánk. Még egy olyan méretű asztal sem szükséges hozzá, amely mellett kényelmes állva dolgozni. Helyette inkább próbáljunk meg a napunk minden órájába beiktatni néhány percet, amikor felállunk, és megyünk két kört az irodában vagy a környékén. A séta a legjobb, mivel ez jóval több kalóriát éget el, mintha csak szimplán felállunk az asztal mellől. De ha csak felállunk, és nyújtunk egy kicsit, már az is jobb, mint lusta módon inkább ülve maradni. Ha napi 8 órában ülőmunkát végzünk, a pihentető séta mindössze 16 percünket veszi el a munkaidőből. Tehát mindössze annyi kell, hogy a hosszú ülőperiódusokat szakítsuk meg egy kevés mozgással! Igaz, hogy egy kis járkálással több kalóriát égetünk el, mint egy egyszeri felállással, de egy tanulmány szerint már ez is 9-cel több kalóriát éget el, mintha ülve maradunk. Nem hangzik túl soknak, de ez a kis mozzanat is napi 80, heti 400, vagy mondhatjuk úgy, hogy havi 1600 kalória elégetését jelenti, ha csak napi 8 órát és heti 5 napot dolgozunk. Ez szép és jó, de egy nemrégiben megjelent folyóirat cikk szerint azok, akik járkálással töltik az óránkénti néhány perc szünetet, háromszor annyi kalóriát égetnek el, mint azok, akik csak felállnak. Ez az adat arra az esetre is vonatkozik, ha csak nagyon könnyű tempóban sétálgatunk.
Egy 2015 júniusában megjelent tanulmány azonban azt javasolja, hogy legalább napi 2 órát töltsünk a székünkön kívül, hogy biztosan megakadályozzuk a szív- és anyagcsere betegségek kialakulását. Ebben az esetben is azt tanácsolják a kutatók, hogy akár állással, akár járkálással, a lényeg, hogy töltsük mással ezt a rövid időt.
Tehát az útravaló a következő: Mozogjunk, amennyit csak tudunk, még akkor is, ha a munkánk egész napos ülésre kényszerít minket! Álljunk fel, sétáljunk, ugráljunk, találjunk ki bármit! A lényeg, hogy szakítsuk meg az egy helyben állomásozó napi rutinunkat valami más mozgásformával! A testünk meg fogja köszönni!
Forrás: www.businessinsider.com
Fotó: sxc.hu
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.