Menü

Mégsem hatékony a fogselyem használata?

Ismerjük be, mindannyian túlzunk egy kicsit, ha a fogorvosunk megkérdezi milyen gyakran használunk fogselymet. Most azonban mutatunk néhány érvet, hogy a következő alkalommal, ha elfelejtjük használni, ne legyen bűntudatunk – ugyanis meglepően kevés bizonyíték áll rendelkezésre, hogy a fogselyem használata jót tenne a fogaink egészségének.

Valójában még soha nem vizsgálták igazán a fogselyem használat előnyeit. Az elképzelés az, hogy a fogselyem használatával segítünk a fogkő eltávolításában, és eltávolítjuk a baktérium számára táptalajt biztosító réteget a fogakról és a fogközökből, így megelőzhetjük a fogszuvasodás és más, fogínybetegségek kialakulását. A szánkban lévő legtöbb területet meg tudjuk tisztítani egy egyszerű fogmosással is. Vannak részek, például a fogközök, melyeket viszont fogkefével nem érünk el, ezt hivatott szolgálni a fogselyem. Azzal kapcsolatban azonban még nem történtek kutatások, hogy használata milyen mértékben segít ezek eltávolításában, megelőzésében.

Az eddigi eredményeket biztosító felmérések, amelyekkel a tudományos élet rendelkezik, kevés páciens bevonásával készültek, és nagyon rövid időtartamot öleltek fel. Mire gondolunk? Végeztek egy vizsgálatot 25 résztvevővel, akiket egyetlenegy fogselymezés után vizsgáltak meg. Egy másik vizsgálat során viszont csak a vérzést figyelték, és nem tanulmányozták a fogínygyulladást vagy a lyukas fogakat. Ezenkívül lehet olvasni olyan vizsgálatokról, amiben a fogmosás és fogselymezés együttes, valamint csak a fogmosás hatását értékelték. A bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a fogmosás és a fogselyem használata együtt előnyösebb, nagyon gyengék és megbízhatatlanok.

Sokszor a gyártó társaságok fizetik ezeket a tanulmányokat, ezáltal a kísérletek tervezését ők is megkezdhetik. Habár a bizonyítékok ellentétesek, sok vezető fogorvos még mindig azt mondja, hogy a fogselymezés nem teljesen céltalanul történik. A fogselyem és az egyéb fogköztisztító eszközök még mindig szerepelnek a hivatalos ajánlásokban, így a fog- és fogínyápolás fontos részét képezik. Az biztos, hogy a fogselyem használatával kárt nem okozunk, előnyünk viszont származhat belőle.

Forrás: www.iflscience.com

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?