Menü

Nem luxus ősszel és télen nyaralni

Ki ne vágyott volna arra, hogy egy jéghideg téli napon felszálljon a repülőgépre, ami egyenesen a nyárban landol? Azokat leszámítva, akik félnek a repüléstől és az utazástól, sokan álmodoztak már ilyesmiről az életükben. Viszont azt gondolják, hogy a télből utazni a nyárba, vagy legalábbis valamivel kellemesebb hőmérsékletű helyekre óriási luxus és rettenetesen drága. Érdemes jobban utánanézni: bizony olcsóbb lehet ezekben az időszakokban üdülni, mint nyáron a Balatonon kikapcsolódni! Miként lehetséges ez?

Azt, hogy mikor van szezon, nem csak a célállomás időjárása, hanem a hazai szokások is befolyásolják. A magyar emberek jellemzően nyáron nyaralnak, akkor vesznek ki hosszabb szabadságot, és ilyenkor utaznak el külföldre. Ilyen szempontból lényegtelen, hogy az úticél helyszínén is szezon van-e, avagy sem, a hazai repjegy árakat ez az igény határozza meg. Ebből kifolyólag szeptember végétől - októbertől jóval kedvezményesebb áru repülőjegyeket találhatunk.

Olyan helyszíneket is érdemes megnézni, amelyek akár télen, akár nyáron kellemesek, pl. délebbre elhelyezkedő nagyvárosok, ahol bár nincs tavaszi, vagy nyárias időjárás, a hazainál mégis sokkal kellemesebb. Itt is jelentősen olcsó áron üdülhetünk, ha szemfülesek vagyunk, főleg a "holtidőszakokban". Mik ezek? Azok az időpontok, amik általánosan kevésbé kihasználtak az utazások tekintetében. Az ünnepnapok, a szünidők idején mindig sokkal drágábbak a replülőjegyek (sőt, sokszor a szállás árak is!), mint mondjuk január első heteiben.

Érthető, hogy nem könnyű így utazást szerveznie azoknak, akiknek okosan kell gazdálkodnia a munkahelyi szabadnapokkal, viszont lehet, hogy csak a beállítódásunkat kell átállítani: a hosszabb szabadságokat nem nyárra, hanem alternatív időpontokra igazítani. Lehetséges, hogy még a kollégáink is hálásak lesznek érte.

Bizony érdemes "kitanulni" a különböző utazási praktikákat, mert ha már körbenyaraltuk a Balatont, akkor lehet, hogy szívesen elmennénk mondjuk Rómába, vagy Brüsszelbe, esetleg a kellemes tavaszt ígérő tengerpartokra - ugyanabból a pénzügyi keretből, és nem drágábban.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.