Menü

Reggel vagy este fertőznek a vírusok?

A BBC News egy riportja szerint a vírusok a reggeli órákban veszélyesebbek. A Telegraph szerint az éjszakai ingázás károsabb az egészségre. Kinek van igaza?

Attól függ, hogy egerekről vagy emberekről beszélünk. Amit biztosan tudunk, hogy a váltott műszakban dolgozók jobban ki vannak téve a virális fertőzéseknek. Egy angliai tanulmányban arra próbáltak választ keresni, hogy a vírusfertőzések terjedésének gyorsasága és gyakorisága, valamint a napszak között van-e összefüggés. Egerek esetében, ha a pihenési időszakuk kezdetén fertőződtek a vírussal, tízszer gyakrabban lettek betegek, mintha az aktív fázisukban kapták el a betegséget.

Mivel a biológiai óránk hatással van a sejtjeink működésére, és a vírusok a sejteket használják a terjedésre, a kutatók szerint a vírusok ezt használják ki előnyként. Az igazság az, hogy az egerek fordított ciklussal rendelkeznek, tehát reggel kezdődik számukra a pihenőidőszak. Mivel a humán sejtek nem azonosak az egerek sejtjeivel, az előbbi megállapítás nem alkalmazható egyértelműen emberek esetében is.

Abban az esetben, ha az egereket a pihenőidőszakuk elején fertőzték a vírussal, a vírus szaporodása tízszer gyorsabb volt, mintha az aktív fázisukban fertőződtek. Ha olyan egereken vizsgálták a hatást, ahol a biológiai óra génje ki volt ütve – tehát nem volt működőképes – akkor a vírus a fertőzési időszaktól függően nagyon gyorsan tudott szaporodni. Ez bizonyítja, hogy a vírusok ezt a gént használják ki a saját győzelmükhöz.

A cirkadián ritmus egy biológiai ciklus a szervezetben. Néha biológiai óraként emlegetik. A testi sejteknek megvan a saját órájuk, ezek egymással kommunikálnak, és az agyban lévő 24 órás óra tartja őket kontroll alatt. A kutatók szerint ez a vírusterjedés felelőse. Sajnos ezek a felfedezések aggodalmat kelthetnek a váltott műszakban dolgozók között. Ha rendszerint éjszaka dolgozunk, szerencsére a biológiai óránk is rövidesen át fog állni, tehát a testünk ellenállóbb lesz. Emellett rengeteg könnyű lépést tehetünk, hogy csökkentsük a vírusok terjedését, szaporodását:

- Rendszeresen mossunk kezet!
- A telefonokat és a különböző felületeket tartsunk tisztán!
- Ha éppen betegek vagyunk, vigyázzunk, hogy az orrunk és a szánk el legyen takarva!

Nem is olyan nehéz, ugye...?

Forrás: www.nhs.uk

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.