Menü

Reggel vagy este fertőznek a vírusok?

A BBC News egy riportja szerint a vírusok a reggeli órákban veszélyesebbek. A Telegraph szerint az éjszakai ingázás károsabb az egészségre. Kinek van igaza?

Attól függ, hogy egerekről vagy emberekről beszélünk. Amit biztosan tudunk, hogy a váltott műszakban dolgozók jobban ki vannak téve a virális fertőzéseknek. Egy angliai tanulmányban arra próbáltak választ keresni, hogy a vírusfertőzések terjedésének gyorsasága és gyakorisága, valamint a napszak között van-e összefüggés. Egerek esetében, ha a pihenési időszakuk kezdetén fertőződtek a vírussal, tízszer gyakrabban lettek betegek, mintha az aktív fázisukban kapták el a betegséget.

Mivel a biológiai óránk hatással van a sejtjeink működésére, és a vírusok a sejteket használják a terjedésre, a kutatók szerint a vírusok ezt használják ki előnyként. Az igazság az, hogy az egerek fordított ciklussal rendelkeznek, tehát reggel kezdődik számukra a pihenőidőszak. Mivel a humán sejtek nem azonosak az egerek sejtjeivel, az előbbi megállapítás nem alkalmazható egyértelműen emberek esetében is.

Abban az esetben, ha az egereket a pihenőidőszakuk elején fertőzték a vírussal, a vírus szaporodása tízszer gyorsabb volt, mintha az aktív fázisukban fertőződtek. Ha olyan egereken vizsgálták a hatást, ahol a biológiai óra génje ki volt ütve – tehát nem volt működőképes – akkor a vírus a fertőzési időszaktól függően nagyon gyorsan tudott szaporodni. Ez bizonyítja, hogy a vírusok ezt a gént használják ki a saját győzelmükhöz.

A cirkadián ritmus egy biológiai ciklus a szervezetben. Néha biológiai óraként emlegetik. A testi sejteknek megvan a saját órájuk, ezek egymással kommunikálnak, és az agyban lévő 24 órás óra tartja őket kontroll alatt. A kutatók szerint ez a vírusterjedés felelőse. Sajnos ezek a felfedezések aggodalmat kelthetnek a váltott műszakban dolgozók között. Ha rendszerint éjszaka dolgozunk, szerencsére a biológiai óránk is rövidesen át fog állni, tehát a testünk ellenállóbb lesz. Emellett rengeteg könnyű lépést tehetünk, hogy csökkentsük a vírusok terjedését, szaporodását:

- Rendszeresen mossunk kezet!
- A telefonokat és a különböző felületeket tartsunk tisztán!
- Ha éppen betegek vagyunk, vigyázzunk, hogy az orrunk és a szánk el legyen takarva!

Nem is olyan nehéz, ugye...?

Forrás: www.nhs.uk

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.