Menü

Reggel vagy este fertőznek a vírusok?

A BBC News egy riportja szerint a vírusok a reggeli órákban veszélyesebbek. A Telegraph szerint az éjszakai ingázás károsabb az egészségre. Kinek van igaza?

Attól függ, hogy egerekről vagy emberekről beszélünk. Amit biztosan tudunk, hogy a váltott műszakban dolgozók jobban ki vannak téve a virális fertőzéseknek. Egy angliai tanulmányban arra próbáltak választ keresni, hogy a vírusfertőzések terjedésének gyorsasága és gyakorisága, valamint a napszak között van-e összefüggés. Egerek esetében, ha a pihenési időszakuk kezdetén fertőződtek a vírussal, tízszer gyakrabban lettek betegek, mintha az aktív fázisukban kapták el a betegséget.

Mivel a biológiai óránk hatással van a sejtjeink működésére, és a vírusok a sejteket használják a terjedésre, a kutatók szerint a vírusok ezt használják ki előnyként. Az igazság az, hogy az egerek fordított ciklussal rendelkeznek, tehát reggel kezdődik számukra a pihenőidőszak. Mivel a humán sejtek nem azonosak az egerek sejtjeivel, az előbbi megállapítás nem alkalmazható egyértelműen emberek esetében is.

Abban az esetben, ha az egereket a pihenőidőszakuk elején fertőzték a vírussal, a vírus szaporodása tízszer gyorsabb volt, mintha az aktív fázisukban fertőződtek. Ha olyan egereken vizsgálták a hatást, ahol a biológiai óra génje ki volt ütve – tehát nem volt működőképes – akkor a vírus a fertőzési időszaktól függően nagyon gyorsan tudott szaporodni. Ez bizonyítja, hogy a vírusok ezt a gént használják ki a saját győzelmükhöz.

A cirkadián ritmus egy biológiai ciklus a szervezetben. Néha biológiai óraként emlegetik. A testi sejteknek megvan a saját órájuk, ezek egymással kommunikálnak, és az agyban lévő 24 órás óra tartja őket kontroll alatt. A kutatók szerint ez a vírusterjedés felelőse. Sajnos ezek a felfedezések aggodalmat kelthetnek a váltott műszakban dolgozók között. Ha rendszerint éjszaka dolgozunk, szerencsére a biológiai óránk is rövidesen át fog állni, tehát a testünk ellenállóbb lesz. Emellett rengeteg könnyű lépést tehetünk, hogy csökkentsük a vírusok terjedését, szaporodását:

- Rendszeresen mossunk kezet!
- A telefonokat és a különböző felületeket tartsunk tisztán!
- Ha éppen betegek vagyunk, vigyázzunk, hogy az orrunk és a szánk el legyen takarva!

Nem is olyan nehéz, ugye...?

Forrás: www.nhs.uk

Laktóz intoleranciáról fontos tudnivalók

A laktóz intolerancia genetikai tesztje egy hasznos eszköz a tejcukor emésztésére való képesség felmérésére. A teszt segítségével meg lehet állapítani, hogy egy személy genetikailag hajlamos-e laktóz intoleranciára, és hogy várhatóan meg fog-e jelenni ez az állapot az életkor előrehaladtával

Mi a biorezonancia vizsgálat, hogyan működik?

Az egészség sajnos nem egy állandó és stabil állapot, időnként még a legegészségesebb embereket is ledönti a lábáról egy-egy betegség, amikor érdemes utánanézni az alternatív megoldásoknak is. Az alternatív gyógymódok egyik legnépszerűbb ágazata a biorezonancia.

Fiatalkori demencia

A demencia szót sokan ismerik, legtöbbször az idősebb korosztállyal hozzák összefüggésbe, ami nem helytelen, de nem csak az időseket érinti, előfordulhat fiatalabbaknál is.

Hideg terápiával az egészség megőrzéséért

Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.

Hajvédelem télen

Sokszor kaptunk már tanácsot a téli bőrvédelemre, immunvédelemre, azonban ritkán olvasni arról, védjük a hajunkat a hidegben.