Menü

Testünk ismereténél kezdődik: a nőiesség

A nőként való lét, a nőiesség megélése fizikai és lelki állapotunkat, az egész életminőségünket meghatározó tényező. A legtöbb nő a mai világot jellemző információdömping ellenére sem ismeri saját testét.

Nem tudjuk, nem tanuljuk nőiességünkkel szorosan összefüggő, szervezetünkben lezajló folyamatokat. Nem beszélünk róla, nem követjük nyomon, nem tartjuk számon testünkben és ezzel párhuzamosan lelkünkben is lejátszódó változásokat. Amikor baj van, csak akkor kapjuk fel a fejünket, hogy mi is történik velünk, ez a pont pedig legtöbbször már csak akkor éleződik ki, amikor elmarad a várt gyermekáldás. Pedig e közben a különböző menstruációs és ezzel szorosan összefüggő hormonális problémák egyre több nőt érintenek.

De mi is az, hogy menstruációs probléma? Nem tudjuk, mert gyakran még azzal sem vagyunk tisztában, hogy a fájdalmas menstruációs görcsök például egyáltalán nem természetes kísérő tünetei a havi vérzésnek. Ahogy a túlzott vérbőség, és a menstruációt megelőző kellemetlen panaszok sem tekinthetőek normálisnak. Ezek inkább figyelmezető jelei annak, hogy a szervezet egyensúlya valamilyen szempontból nem teljes.

A menstruációhoz legtöbbször csak a peteérés és a havi vérzés fogalma kapcsolódik, pedig ennél jóval összetettebb folyamatról van szó, melyet leginkább hormonális rendszerünk működése határoz meg. A normálisnak tekinthető női ciklus első felében a petefészekben lezajlik a tüszőérés, illetve a méhnyálkahártyának a felépülése. A ciklus közepén a tüsző megreped, az érett petesejt kilökődik, a megrepedt tüsző sárgatestté alakul, ami beindítja a progeszteron termelést. Ha nem jön létre a megtermékenyülés illetve a beágyazódás, a sárgatest elsorvad, a méhnyálkahártya pedig leválik. A női ciklust alapvetően a női hormonok (az ösztrogén és a progeszteron) és az agyalapi mirigy bizonyos hormonjai (pl.proaktin) határozzák meg. A hormonegyensúly megbomlása rendkívül szerteágazó problémához vezethet.

Egyre több nőt érint az endometriózis, a mióma, petefészekciszta, az anovuláció problémája, és sokan szenvednek a különböző menstruációs zavaroktól is. Ezen problémáknak kétségtelenül egyik legsúlyosabb következménye a meddőség, de számos kellemetlen az életminőséget rontó tünetekért is felelősek.

A hormonális folyamatokat sok tényező befolyásolja, a tünetek lehetnek következményei, de lehetnek okai is az egyensúly felborulásának, a kóros elváltozások kialakulásának. A hormonális rendszer nem megfelelő működésével számos panasz hozható összefüggésbe: bőrgyulladás, hajhullás, elhízás, inzulinrezisztencia, fájdalmas menstruáció, meddőség, vetélés, androgén tünetek.

A testünkben zajló folyamatok ismerete, nyomon követése elengedhetetlen feltételek annak, hogy tudatosan őrizzük, illetve javítsuk életminőségünket. E nélkül nem lehetséges testünk jelzéseinek felismerése, és a súlyosabb szövődmények elkerülése. Emellett nem árt tudatosítani a káros környezeti hatások szerepét (például xenohormonok) sem. Nem árt tudni, hogy a hagyományos kezelések mellett, van lehetőség természetes úton is segíteni az egyensúly helyreállítását.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.