Testünk ismereténél kezdődik: a nőiesség
- Dátum: 2016.09.22., 13:47
- életminőség, emberi test, hormonális problémák, hormonegyensúly, meddőség, menstruációs ciklus, nőiesség, nők, test
A nőként való lét, a nőiesség megélése fizikai és lelki állapotunkat, az egész életminőségünket meghatározó tényező. A legtöbb nő a mai világot jellemző információdömping ellenére sem ismeri saját testét.
Nem tudjuk, nem tanuljuk nőiességünkkel szorosan összefüggő, szervezetünkben lezajló folyamatokat. Nem beszélünk róla, nem követjük nyomon, nem tartjuk számon testünkben és ezzel párhuzamosan lelkünkben is lejátszódó változásokat. Amikor baj van, csak akkor kapjuk fel a fejünket, hogy mi is történik velünk, ez a pont pedig legtöbbször már csak akkor éleződik ki, amikor elmarad a várt gyermekáldás. Pedig e közben a különböző menstruációs és ezzel szorosan összefüggő hormonális problémák egyre több nőt érintenek.
De mi is az, hogy menstruációs probléma? Nem tudjuk, mert gyakran még azzal sem vagyunk tisztában, hogy a fájdalmas menstruációs görcsök például egyáltalán nem természetes kísérő tünetei a havi vérzésnek. Ahogy a túlzott vérbőség, és a menstruációt megelőző kellemetlen panaszok sem tekinthetőek normálisnak. Ezek inkább figyelmezető jelei annak, hogy a szervezet egyensúlya valamilyen szempontból nem teljes.
A menstruációhoz legtöbbször csak a peteérés és a havi vérzés fogalma kapcsolódik, pedig ennél jóval összetettebb folyamatról van szó, melyet leginkább hormonális rendszerünk működése határoz meg. A normálisnak tekinthető női ciklus első felében a petefészekben lezajlik a tüszőérés, illetve a méhnyálkahártyának a felépülése. A ciklus közepén a tüsző megreped, az érett petesejt kilökődik, a megrepedt tüsző sárgatestté alakul, ami beindítja a progeszteron termelést. Ha nem jön létre a megtermékenyülés illetve a beágyazódás, a sárgatest elsorvad, a méhnyálkahártya pedig leválik. A női ciklust alapvetően a női hormonok (az ösztrogén és a progeszteron) és az agyalapi mirigy bizonyos hormonjai (pl.proaktin) határozzák meg. A hormonegyensúly megbomlása rendkívül szerteágazó problémához vezethet.
Egyre több nőt érint az endometriózis, a mióma, petefészekciszta, az anovuláció problémája, és sokan szenvednek a különböző menstruációs zavaroktól is. Ezen problémáknak kétségtelenül egyik legsúlyosabb következménye a meddőség, de számos kellemetlen az életminőséget rontó tünetekért is felelősek.
A hormonális folyamatokat sok tényező befolyásolja, a tünetek lehetnek következményei, de lehetnek okai is az egyensúly felborulásának, a kóros elváltozások kialakulásának. A hormonális rendszer nem megfelelő működésével számos panasz hozható összefüggésbe: bőrgyulladás, hajhullás, elhízás, inzulinrezisztencia, fájdalmas menstruáció, meddőség, vetélés, androgén tünetek.
A testünkben zajló folyamatok ismerete, nyomon követése elengedhetetlen feltételek annak, hogy tudatosan őrizzük, illetve javítsuk életminőségünket. E nélkül nem lehetséges testünk jelzéseinek felismerése, és a súlyosabb szövődmények elkerülése. Emellett nem árt tudatosítani a káros környezeti hatások szerepét (például xenohormonok) sem. Nem árt tudni, hogy a hagyományos kezelések mellett, van lehetőség természetes úton is segíteni az egyensúly helyreállítását.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?