Menü

Az alacsonyabb férfiak gyakrabban kopaszodnak. Miért?

Az alacsonyabb férfiaknak nagyobb az esélye, hogy idő előtt kopaszodni kezdenek. A Bonn-i Egyetemen vezetésével végeztek egy nemzetközi vizsgálatot, aminek eredményeképpen erre a következtetésre jutottak. Több mint 20.000 férfi genetikai anyagát vizsgálták meg, és a korai hajvesztést különböző fizikai karakterisztikusságokhoz és betegségekhez tudták kötni.

Régóta közismert az a tény, hogy a hajukat korán elhullajtó férfiak gyakrabban szenvednek valamilyen szívbetegségben, vagy alakul ki náluk prosztatadaganat. A vizsgálatokba 11.000 korán kopaszodó, illetve kb. 12.000 nem kopaszodó férfi genetikai állományát vonták be. A résztvevők hét különböző országból származtak.

Dr. Stefanie Heilmann-Heimbach elmondta, hogy az emberi genomban (örökítőinformáció, amit a DNS kódol) 63 módosulást fedeztek fel, amelyek megnövelik a kopaszodás rizikóját. A fizikai tulajdonságok – amelyekhez kötni tudták a korai kopaszodást –, az alacsonyabb testméret, a pubertás korai megjelenése, illetve bizonyos daganattípusok megjelenése volt.

Kapcsolatot találtak a bőrszín, a megnövekedett csontsűrűség és a korai hajvesztés között is. Ez azt sugallja, hogy az idő előtt hajukat veszítő férfiak jobban képesek napfényből D-vitamint szintetizálni.

Amit viszont a tudomány nyert még ebből a tanulmányból, és a jövőben fontos szerepet kaphat, az az, hogy azonosítani tudták a kopaszodás folyamatában szerepet játszó géneket. A fejbőrben lévő immun-, illetve zsírsejtek, valamint a hajtő sejtjei is egyértelműen részt vesznek a folyamatban.

Nincs ok az aggodalomra

A korai kopaszodás és az alacsony testmagasság, valamint a többi, vizsgált faktor között fennálló kapcsolatot azonban még csak részben sikerült megérteni. A jövő célja az lesz, hogy ezeket az összefüggéseket és jelátviteli útvonalakat a kutatók részleteiben is feltérképezzék.

A korai kopaszodástól szenvedő férfiaknak sem kell aggódniuk, a betegségek rizikója csak nagyon alacsony mértékben emelkedik. Prof. Nöthen, a Bonn-i Egyetem professzora szerint azonban izgalmas látni, hogy a hajvesztés semmi esetre sem egy elkülöníthető karakterisztikusság, viszont kapcsolatban áll más tulajdonságokkal.

Kíváncsian várjuk a további fejleményeket! Vajon milyen eredmények fognak születni, ha a tudomány emberei már részleteiben is ismerni fogják a kopaszodásban szerepet játszó gének természetét?

Forrás: https://www.sciencedaily.com

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.