Menü

Türelem mint készség

A türelem egy képesség, hogy tolerálni tudjuk a várakozást, a késést, a frusztrációt anélkül, hogy felizgatnánk vagy felidegesítenénk magunkat. Ezzel a képességgel tudjuk kontrollálni az érzelmeinket, és tudunk nyugodtak maradni, amikor nehézségekkel nézünk szembe.

Talán nem kell sokat ecsetelnünk, hogy a türelem nem mindenkinél jön könnyen, és ha történelmi szempontból közelítjük meg a dolgot, talán manapság nehezebb is türelmesnek maradni, mint régen.

A modern, civilizált, fejlett világban a technológiai újítások és a kész, elérhető eszközök lehetővé tették, hogy megkapjuk, megtapasztaljuk és fogyasszuk azt, amit szeretnénk – szinte azonnal. Kell-e tehát még mindig türelmesnek lennünk?

Ha el szeretnénk érni céljainkat, sikeres kapcsolati rendszert szeretnénk ápolni, és a saját, személyes békénket is táplálni kívánjuk, akkor a válasz egy határozott IGEN! Az arra érdemes és fontos dolgok általában nem érkeznek egyből az életünkbe. Erőfeszítéseket kell tennünk, és elhivatottnak kell lennünk. Tehát most, ezen a napon, ebben az életkorban a türelemre erényként tekinthetünk!

Miért jó, ha türelmesek vagyunk?

Mert csökkenti a stresszt, boldogabbá és egészségesebbé tesz minket. Segít minket a döntéshozatalban. Segítségével fejleszthetjük különböző képességeinket, mint amilyen a megértés, az empátia és a részvét. Ha türelmesek vagyunk, megérthetjük, és értékelhetjük a növekedés folyamatát.

Tanulható-e a türelem?

Még szép, hogy tanulható! Válasszunk ki egy napot, amikor csak arra koncentrálunk, hogy a napi céljainkat türelemmel érjük el. Gondolkodjunk azon, amit csinálunk, figyeljünk, és éljünk a pillanatnak! A nap végén pedig összegezzük, melyek voltak azok a helyzetek, amikor okosabb döntést hoztunk, mint azt korábban tettük volna, hány alkalommal jöttünk ki jobban másokkal. Tanuljuk meg a képességet minden nap használni!

Lassítsunk! Ha hajlamosak vagyunk a rohanásra és a dolgok sürgetésére, álljunk meg! Vegyünk néhány mély lélegzetet, mielőtt cselekedni kezdünk. Ha az üzletben egy hosszú sorban állunk, vagy a dugóban ülünk az autónkban, álljunk meg egy pillanatra, és ne hagyjuk feldúlni magunkat. Hallgassunk rádiót, vagy egyszerűen csak élvezzük a látványt, ami elénk tárul. A türelmetlenség nem fogja felgyorsítani az események folyását. Akkor miért idegeskednénk feleslegesen?

Amikor igyekszünk minél hamarabb elérni a desszertig, a második pohár italig, vagy éppen a tizedik pár piros cipőnket készülünk megvenni, álljunk meg egy pillanatra és gondolkodjunk. Talán nincs is akkora szükségünk az adott dologra. Ezzel pénzt és kalóriát is spórolhatunk magunknak.

Gondolkodjunk, mielőtt megszólalunk! Sokszor csak kikotyogunk valamit, ami eszünkbe jut anélkül, hogy a következményekre gondolnánk. Ha türelmesek vagyunk, megállunk, és előre gondolkodunk, mit szeretnénk mondani, könnyen megelőzhetjük, hogy megbántsunk másokat.

A türelem egyértelműen egy olyan tulajdonság, amivel érdemes foglalkozni és fejleszteni. Talán passzívnak tűnik, azonban segít minket céljaink elérésében.

Forrás: http://www.essentiallifeskills.net

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.