Csókbetegség: mi is az?
Sokat emlegetjük a csókbetegséget, halljuk a tv-ben, rádióban, olvassuk az interneten, de sokan nincsenek tisztában azzal, mi áll ennek a hátterében, mit is jelent pontosan.
A tudományos nevén mononucleosis infectiosa-t leggyakrabban az EBV okozza, amely hosszabb nevén Epstein-Barr vírusként ismert. Leggyakrabban tinédzserek körében fordul elő a betegség, de gyakorlatilag bárkit megfertőzhet. Az ok, amiért csókbetegségnek vagy angolul kissing disease-nek nevezik az, hogy nyállal terjed.
Tünetek
A csókbetegséggel küzdő páciensek gyakran tapasztalnak magas lázat, megdagadt nyirokcsomókat, torokfájdalmat. A vírus által okozott legtöbb betegség azonban enyhe lefolyású, vannak, akiknél tünetmentesen zajlik, és észre sem veszik, hogy átestek a fertőzésen.
A nyirokcsomók legtöbbször a nyaki, illetve hónalj tájékon duzzadnak meg. Az előforduló tünetek közé tartozhat még a fejfájás, a fáradtságérzés, az izomgyengeség, az éjszakai izzadás és a gyulladt mandulák is. Alkalmanként máj- vagy veseduzzanat is megfigyelhető.
A nehézséget az okozza, hogy a betegséget nehéz megkülönböztetni más, általános előforduló megbetegedésektől, például az influenzától. Azonban ha a tünetek nem enyhülnek egy-két otthon, pihenéssel töltött hét után, érdemes visszamennünk a háziorvosunkhoz.
A terjedés útja
Az EBV a herpeszvírusok családjába tartozik. Fentebb már említettük, hogy a vírus nyállal terjed, és itt fontos megjegyezni, hogy a vér útján való terjedéstől nem kell félnünk, mert nem lehetséges. Elkaphatjuk csókolózással, köhögéssel, tüsszentéssel, vagy ha egymás után eszünk ugyanazzal az evőeszközzel vagy iszunk ugyanabból a pohárból.
Gyerekeknél a fertőzés legtöbbször tünetmentesen zajlik. Fiatal felnőttek és felnőttek esetében a tünetek a fertőzött esetek 35-50%-ában észlelhetőek.
Kezelés
A csókbetegség kezelésére nincs bevált módszer. Általában a tünetek enyhítése a cél, és sok pihenést, vízivást, húsleves fogyasztást, valamint vény nélkül kapható gyógyszerek szedését szokták javasolni a szakemberek. A betegség egyébként egy-két hónapon belül magától gyógyul.
Érdekesség
Ritkább esetekben a CMV (cytomegalovirus), amely szintén a herpeszvírusok közé tartozik, is okozhat csókbetegséget. A vírus megtalálható nyálban, vizeletben, vérben és a könnyben. A fertőzés úgy terjed, ha ezen testnedvek valamelyikével közvetlen kapcsolatba kerülünk. A legelterjedtebb a csókkal vagy szexuális együttléttel való átadás. Sajnos a vírus átterjed anyáról a születendő gyermekére is, és mivel gyakran tünetmentes a fertőzés, így legyengült immunrendszerű kismamák esetében előfordulhat, hogy a magzat életét veszélyeztető komplikációkat nem ismerik fel időben. Szerencsére napjainkban vannak már erre kötelező szűrővizsgálatok, így ezek a nem várt kellemetlenségek megelőzhetők.
Megnyugtatásként írom, hogy a társadalom nagy része úgy esik át a csókbetegségen, hogy nem is tud róla, mert az tünetmentesen zajlik le, és további komplikációkat sem okoz életük során.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.