Mossuk gyakran az ágyneműinket!
- Dátum: 2017.07.23., 22:21
- ágynemű, allergia, baktérium, egészség, hámsejt, hőfok, mosás, poratka, sugárzás, takarítás, tisztítás, vasalás
- „Mikor cserélted le az ágyneműdet?”
- „Hm… nem is emlékszem már. Talán két hete. De lehet, hogy három. Vagy négy?”
Van, akinek ismerősen cseng a fenti párbeszéd?
Sajnos rohanó világunkban nehéz még a rendszeres ágynemű cserére is odafigyelnünk, pedig érdemes, mert egészségünk megőrzése a tét. Habár legtöbbször tisztán fekszünk az ágyba, alvás közben elhalt hámsejtek és szőrszálak milliószámra hullnak és tapadnak bele az ágyneműnkbe. Az ágyneműben jelen vannak a poratkák, amelyek kifejezetten élvezik ezt a kissé elhanyagolt környezetet. Valószínűleg majdnem mindenki ismer legalább egy „porallergiás” embert a környezetében. Ők a poratka ürülékére érzékenyek.
Az ágyneműk ritka tisztítása esetén egyre több poratka tapad meg az anyagban, és a jelenlévő sok elhalt hámsejt kedvező életfeltételeket biztosít számukra. Azonban ha gyakran – legjobb lenne hetente – mosunk ágyneműt, megelőzhetjük, hogy mi magunk is az allergiás emberek táborát gyarapítsuk. Ha hetente nem is, kéthetente mindenképpen gondoskodjunk ágyneműnk tisztán tartásáról!
Az ágyneműt célszerű a gyártó utasításai szerint mosni. Legtöbbször a 60°C-ot ajánlják, de kényesebb anyagok esetében csak a 40°C megengedett. Fontos, hogy mindig kövessük az utasítást, így tudjuk megőrizni ágyneműink minőségét. A hideg vagy csak langyos vízben történő mosás nem ajánlott, mert az nem pusztítja el a jelenlévő poratkákat.
Szárításnál is az a legjobb, ha a napra tudjuk kiteríteni az ágyneműt, ugyanis az UV-sugárzás hatására a mosás után még életben maradt baktériumok és poratkák is elpusztulnak. Nyilván télen nem adott ez a lehetőség, olyankor szükséges lenne az ágynemű vasalása.
Allergiások számára gyakran ajánlják a 90°C-os mosást is, amellyel biztosra mehetnek a kórokozók elpusztítása terén. Arra azonban figyelnünk kell, hogy ilyenkor sokkal nagyobb mértékben roncsolódik az ágynemű anyaga.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.