Menü

Mossuk gyakran az ágyneműinket!

- „Mikor cserélted le az ágyneműdet?”
- „Hm… nem is emlékszem már. Talán két hete. De lehet, hogy három. Vagy négy?”

Van, akinek ismerősen cseng a fenti párbeszéd?

Sajnos rohanó világunkban nehéz még a rendszeres ágynemű cserére is odafigyelnünk, pedig érdemes, mert egészségünk megőrzése a tét. Habár legtöbbször tisztán fekszünk az ágyba, alvás közben elhalt hámsejtek és szőrszálak milliószámra hullnak és tapadnak bele az ágyneműnkbe. Az ágyneműben jelen vannak a poratkák, amelyek kifejezetten élvezik ezt a kissé elhanyagolt környezetet. Valószínűleg majdnem mindenki ismer legalább egy „porallergiás” embert a környezetében. Ők a poratka ürülékére érzékenyek.

Az ágyneműk ritka tisztítása esetén egyre több poratka tapad meg az anyagban, és a jelenlévő sok elhalt hámsejt kedvező életfeltételeket biztosít számukra. Azonban ha gyakran – legjobb lenne hetente – mosunk ágyneműt, megelőzhetjük, hogy mi magunk is az allergiás emberek táborát gyarapítsuk. Ha hetente nem is, kéthetente mindenképpen gondoskodjunk ágyneműnk tisztán tartásáról!

Az ágyneműt célszerű a gyártó utasításai szerint mosni. Legtöbbször a 60°C-ot ajánlják, de kényesebb anyagok esetében csak a 40°C megengedett. Fontos, hogy mindig kövessük az utasítást, így tudjuk megőrizni ágyneműink minőségét. A hideg vagy csak langyos vízben történő mosás nem ajánlott, mert az nem pusztítja el a jelenlévő poratkákat.

Szárításnál is az a legjobb, ha a napra tudjuk kiteríteni az ágyneműt, ugyanis az UV-sugárzás hatására a mosás után még életben maradt baktériumok és poratkák is elpusztulnak. Nyilván télen nem adott ez a lehetőség, olyankor szükséges lenne az ágynemű vasalása.

Allergiások számára gyakran ajánlják a 90°C-os mosást is, amellyel biztosra mehetnek a kórokozók elpusztítása terén. Arra azonban figyelnünk kell, hogy ilyenkor sokkal nagyobb mértékben roncsolódik az ágynemű anyaga.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.