Legyünk szuperjól akár két hét alatt!
- Dátum: 2017.08.13., 12:28
- diák, egészség, eredmény, étkezés, étrend, felnőtt, gyümölcs, jólét, kutatás, motiváció, pszichológia, tudomány, zöldség
A zöldségek és gyümölcsök az egészséges étrend nélkülözhetetlen részét képezik. Szerencsére az előnyeik nem csak a fizikai egészségünkhöz köthetőek. Egy új kutatás szerint, ha többet fogyasztunk belőlük, 2 hét alatt a pszichológiai jólétünk is javulásnak indul.
A vizsgálatok során fiatal felnőttek 14 napon keresztül egyre több zöldséget, illetve gyümölcsöt fogyasztottak. Elmondásuk alapján motivációjuk és vitalitásuk szintje növekedett.
Bizonyos amerikai szervezetek szerint egy felnőttnek napi körülbelül két csészényi gyümölcsöt és két vagy három csészényi zöldséget kellene megennie. Ez gyümölcsök esetében körülbelül egy fél grapefruitot vagy egy nagyobb narancsot jelent, egy csészényi zöldség pedig egy nagy paprikának felel meg.
Az egészséges étrend részeként a zöldségek és a gyümölcsök csökkenthetik az elhízás, a II-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek, az agyvérzés és néhány daganattípus kialakulásának kockázatát is. Javíthatják a mentális egészséget.
A vizsgálatról…
171 fő 18 és 25 év közötti diákot vontak be a vizsgálatba, akik három csoportra lettek osztva. Az első csoport tovább étkezett eddigi szokásai szerint, a második csoport két alkalommal friss zöldséget és gyümölcsöt kapott minden nap, a harmadik csoport pedig előre kifizetett kuponokat, illetve szöveges emlékeztetőket kapott, hogy több gyümölcsöt és zöldséget vegyenek magukhoz.
A tanulmány elején és végén a résztvevők pszichológiai felmérésen vettek részt, amely során a hangulatot, a vitalitást, a motiváció mértékét, a depresszió és idegesség jeleit és a mentális egészség, valamint jólét egyéb meghatározói faktorait értékelték.
Eredmények
Azt találták, hogy akik személyesen extra zöldséget és gyümölcsöt kaptak az étrendjükhöz, ők fogyasztottak a legtöbbet. Ebben a csoportban tudták kimutatni a pszichológiai jólét növekedését. Ezen kívül nőtt a vitalitásuk és a motivációjuk.
A két hetes periódus alatt a másik két csoportban nem tudtak változást kimutatni.
A depresszió, illetve az idegesség jeleit illetően nem találtak eltérést. A legtöbb erre irányuló kutatás ugyanis hosszú időt és utánkövetést igényel, két hét ennek megfigyeléséhez nem elegendő idő.
Forrás: http://www.medicalnewstoday.com
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.