Menü

Problémás a bőröd? Figyelj rá, hogy mit eszel!

A bőr szervezetünk legnagyobb szerve, védelmet biztosít számunkra, hiszen az első védvonala testünknek a kórokozókkal szemben. Véd hő-, mechanikai-, kémiai és mikrobiológiai hatásoktól egyaránt. A táplálék minősége befolyásolhatja a kültakaró állapotát és betegségeit.

Akné

Az egyik leggyakoribb bőrprobléma, amely leginkább serdülőkorban jelentkezik. A pattanások megszaporodását bizonyos ételek és italok fokozzák. Ilyenek például: az olajos magvak, csokoládé, kakaó, túl fűszeres, csípős ételek, forró kávé és tea. Hiszen az aknék kialakulásához vezetnek a telített zsírsavakban gazdag ételek fogyasztása, ezek a zsírok felgyorsítják a szabadgyökök képződését, így gyulladásos folyamatokat indukálnak.

Szigorú diétát nem érdemes folytatni, csak tartózkodjunk ezen ételek túlzott fogyasztásától.

Dermatitis herpetiformis

A dermatitis a bőr gyulladásos reakcióját jelenti valamilyen allergénre. A bőrtünetek leggyakrabban a könyök és a térd felett, a hát középvonalában jelentkeznek. Kerülendőek ebben az esetben a glutén tartalmú élelmiszerek, akár egész életen át. A gluténmentes diéta hatására a beteg akár néhány hónap alatt tünetmentessé válhat.

Psoriasis (pikkelysömör)

Leggyakrabban előforduló krónikus, de nem fertőtő bőrbetegség, ami a körmöket és a nyálkahártyákat is érintheti. Kiújulásra hajlamos, tünetmentes és heves tünetekkel járó szakaszok váltogatják egymást. Jellemző tünete a bőrfelülete elszarusodó foltok megjelenése, izolált pakkok nagyobb területekké olvadhatnak össze.

Kutatások szerint az omega-3-ban gazdag élelmiszerek, mint például a repceolaj fogyasztása csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Az eikozapentaénsav - amely tengeri halakban található meg - csökkenti a pikkelyképződést és viszketést. Vizsgálatok szerint a psoriasisos betegek 25%-a gluténérzékeny, így a gluténmentes diéta csökkenti vagy tünetmentessé teszi a betegeket. Az alkoholfogyasztást kerülni kell, mert fokozza a tüneteket.

Táplálkozási hiányállapotok

Vitaminhiány jelentkezhet a nem kiegyensúlyozott táplálkozás hatására. Egyes szigorú vagy egyoldalú diéták esetén, időskori alultápláltság során a vitaminellátottság nem megfelelő, amely a kültakarónkon is elváltozásokat okozhat. Jelentkezhet szarusodási zavar, ajakpír, berepedezés, a haj és a köröm töredezettsége.

A legjellemzőbb tünetek:

- B2-vitamin (riboflavin) hiányakor: ajakszárazság, ajakgyulladás, vörös nyelv
- B3-vitamin (niacin): arc, nyak, alkar és könyök bőrfelületén vörösesbarna elváltozás, hámvastagodás alakul ki.
- B6-vitamin (piridoxin): dermatitis (a bőr gyulladása), glossitis (a nyelv gyulladása), cheilosis (a szájzug szárazsága)
- C-vitamin (aszkorbinsav) hiánya bőr- és nyálkahártya vérzékenységet, vöröses-lilás foltok megjelenését okozza a bőrön (purpura).

Mikroelemek hiánya

- vas: sápadt bőrt, korai őszülést, festékhiányos foltok megjelenését és hajhullást idézhet elő.
- cink: elhúzódóvá teszi a sebgyógyulást, fokozza a bőrfertőzések kialakulását
- szelén: csökkenti a sebgyógyulási hajlamot.

Természetesen a megjelenő bőrelváltozással először keressük fel a bőrgyógyászunkat és az egyes diéták csak kiegészíthetik vagy felgyorsíthatják a gyógyulás folyamatát a gyógyszeres kezelés mellett.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.