Menü

Micellás víz, micellás sampon… na, de mi az a micella?

Micellás arctisztító, sminklemosó, újabban már sampon is… mintha a micellás dolgokkal mindent el lehetne adni az utóbbi időben. Tény és való, több kozmetikai cég is úgy véli, a micellás víz forradalmasította a bőrápolást. Ezért is érdemes tisztázni, mi is ez a csodaszer, és egyáltalán az-e?

A micella egy gömb alakú molekulahalmaz, melynek egyik fele hidrofil, vagyis vízkedvelő hatású, másik fele pedig lipofil, vagyis zsírkedvelő hatású. Zsíros felülettel való találkozáskor a gömb kinyílik, és bekebelezi a lipidalapú szerkezetet. Ez gyakorlatban átültetve: leghasznosabb a kosz és szennyeződés eltüntetésekor. Így ér össze a kozmetikai szerekkel és arctisztítókkal ez a kis molekula.

Azonban önmagában micellás vizet nem igazán lehet kapni, főleg nem a drogériákban. Minden cég igyekszik, a maga módján, még jobb és hatékonyabb arclemosót, arctisztítószert előállítani, melyhez további anyagokat használnak fel. Ezek pedig bár rövidtávon növelhetik a hatásfokot, hosszú távon ronthatják a bőr minőségét. Épp ezért nem árt odafigyelni arra, hogy például a micellás tisztító tartalmaz-e alkoholt, mely szárít, vagy parfümöt, mely bár kellemes illatot adhat a szernek, allergiát okozhat. Szintén érdemes óvatosabban bánni a piacon megjelenő egyre változatosabb verziókkal, mint például a kétfázisú olajos megoldásokkal, vagy a különböző gyógynövény kivonatokkal keresztezett vizekkel. Az igazi micellás víz már önmagában eléri azt, amire hivatott: a szennyeződések eltüntetésére.

A micellás víz lényegében annak köszönheti sikerét, hogy például a vattakorongra cseppentve, már kis mennyiség is elég, hogy aztán az arc szennyeződéseit magába szívja, ráadásul bármilyen bőrtípusú ember használhatja. Normális esetben a micellás víz nem zsírosít, nem szárít, viszont azt is érdemes észben tartani, hogy nem is hidratál, vagy tonizál.

Ahogy a kozmetikumok többségénél, a micellás víz esetén is érdemes kozmetikus vagy gyógyszerész véleményét kikérni vásárlás előtt, hiszen a bőrünk a legnagyobb felületű „vetítővásznunk”, körültekintés nélküli károsítása hosszú távon sokkal több fejtörést okozhat, mint elsőre gondolnánk.

Miért hullik ősszel jobban a hajunk?

Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.

Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma

Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.

Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás

Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.

Mi a seborrhoea?

A seborrhoea nem más, mint a bőr fokozott faggyútermeléssel járó betegsége. A faggyúmirigyek fokozott mennyiségű és megváltozott minőségű faggyút termelnek. A kísérő körülményektől függően többféle kórformában jelentkezhet.

Így lehet csökkenteni a demencia kockázatát

A demencia kialakulása nagyon is valós veszélyt jelent bárkire nézve. Néhány életmódbeli változtatással viszont sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kockázatát.