A haj egészsége
- Dátum: 2018.08.10., 09:16
- Varga Ágnes Kata
- bőrgyógyász, egészség, étkezés, étrend, fejbőr, gyógyszer, haj, hajhullás, hajmosás, hatás, hormonok, kezelés, korpa, rendszer, sampon, stressz, viszketés, vitamin, vitaminhiány
A testünk sajnos nem lexikon, hogy egy adott dologhoz mindenféle értelmezést tartalmazzon. Így egyfajta jelenség sok mindent jelenthet. De néha könnyebb követni őket, ha odafigyelünk a részletekre. A hajával az ember általában sokat törődik. Igyekszik megőrizni a szépségét, fényét, tartását, vigyáz a hosszára, színére, ezzel néha hajlamos külsőleg kezelni azt, ami egy belső probléma lenne. A külsőleges kezelés azonban nem lehet elég hatékony, ha nincs mellette belső, a kialakító tényezőt célzó kezelés.
A hajhullás az egyik legkönnyebben észrevehető jelenség, ami végbemegy a testünkben. Sokaknak ismerős lehet a helyzet, hogy reggel fésülködik, a fésűben pedig rengeteg haja ott marad. Ez pedig nem kizárólag néhányszor, hanem rendszeresen így történik. Ha pedig végighúzza a kezét a haján, biztosan marad benne egy kisebb maréknyi, ami általában kétségbeeséssel tölti el az embert. Természetesen nem feltétlenül jelez a hajhullás valami szörnyű dolgot, de érdemes odafigyelni rá. Sok esetben a stressz miatt kezd hullani a haj, de lehet hormonális oka, vitaminhiány, rendszertelen, nem elég alapos hajmosás következménye is. Hajhulláskor érdemes először átgondolni, hogy nem vagyunk-e túl sok stressznek kitéve, elég vitamint és ásványi anyagot viszünk-e be a szervezetünkbe, és ha ezek után sem javul a helyzet, vagy nem találunk magyarázatot, fel kell keresni egy bőrgyógyász szakorvost, aki a számunkra legmegfelelőbb kezelést találja meg.
A korpásodás szintén több okból fordulhat elő. Lehet a nem megfelelő hajmosástól, ekcémától, allergiától, hormonális okokból. A korpásodás elleni samponok nem mindenkinek egyformán használnak, ezért érdemes többet is kipróbálni. Fontos tudni, hogy egy idő után a fejbőr alkalmazkodik az őt ért hatásokhoz, ezért egy idő után az aktuálisan használt sampon helyett másikat kell választani. Nagyon makacs korpásodás esetén pedig a bőrgyógyász gyógyszeres készítményeket is tud ajánlani.
A haj elvékonyodása, gyengülése, töredezése történhet hormonális változások hatására, de túl gyakori, intenzív mechanikai hatások miatt is. Például ha valaki túl sokszor vasalja, szárítja meleg hajszárítóval, fésüli durván a haját, akkor az egy idő után töredezik, egészségtelenné válik, esetleg a növekedése is lelassulhat.
Tehát a hajunk állapotának változását pontosan kötni valamihez nem lehet, de nagyon jó kiindulópont. Megfelelő étkezés, vitaminpótlás, gondos hajmosás, a hajformázás kerülése mind hozzájárulnak a hajunk egészségének megőrzéséhez. Ha pedig ennek ellenére is valami változást tapasztalunk, a bőrgyógyászunk biztosan tudja orvosolni a problémát.
szerző: Varga Ágnes Kata
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.