Azért fáj, mert nem ittál eleget...
- Dátum: 2018.08.15., 08:33
- Martinka Dia
- alapszabály, alvás, antibaktérium, bőr, dehidratáltság, edzés, éhség, elviselés, fájdalom, fejfájás, folyadékfogyasztás, folyadékhiány, gyógyszer, higiénia, inni, írás, izomgörcs, kánikula, következmény, lehelet, liter, magnézium, megfelelő, mennyiség, mulasztás, nyáltermelődés, pénzkidobás., pohár, sport, száj, szomjas, szomjúság érzet, tanács, tipp, tudatos, vér, vérnyomás, víz, vizes palack
Legutóbbi írásomban a kánikula elviselésére gyűjtöttem tippeket, ebben szerepelt, hogy elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. Az sem baj, ha nem vagyunk szomjasak, nem is kell megvárni, hogy azok legyünk, ezért törekedjünk arra, hogy napközben is folyamatosan kortyolgassunk a mellénk készített vizes palackból.
Ha nem tesszük ezt meg, s nem figyelünk erre tudatosan, akkor nagyon sok következménye lehet a mulasztásunknak. Azt tudni kell, hogy ha akkor kezdjük keresgélni a poharat, amikor már szomjasak vagyunk, akkor régen elkéstünk. A szomjúság érzetet meg sem kell várni, anélkül is kell inni, óránként, félóránként. Néhány problémánknak egészen biztosan az az oka, hogy nem ittunk eleget, ilyen például a fejfájás. Anyukám mindig azt mondta, hogy ha fejfájásra panaszkodtunk, hogy igyunk meg két nagy pohár vizet. Negyven éve patikus, mégsem ad gyógyszert soha azonnal, hanem elvárja, hogy igyunk meg pár pohár vizet, s rendszerint a tanácsa be is válik - elmúlik a fájdalom. A folyadékhiány miatt besűrűsödik a vérünk, a vérnyomás megemelkedhet, és ez fejfájáshoz vezethet. Ha nincs igazam, akkor sem árt ha két nagy pohár vizet megiszunk kísérletezésképpen, mielőtt gyógyszerhez nyúlunk.
A rossz lehelet oka is lehet a dehidratáltság. A szervezetünk nem véletlen termel nyálat, abban ugyanis antibaktériumok vannak, ezek segítenek fenntartani a száj higiéniáját. Ha nem iszunk eleget, a nyáltermelődés is csökken. Éhes vagy? Biztos? Nagyon könnyen összekeverhetjük a szomjúságot az éhséggel, én erre sokáig csak legyintettem, pedig igaz. Először igyunk meg pár jó nagy pohár folyadékot és máris észrevehetjük, hogy valóban éhesek voltunk-e, vagy inkább csak szomjasak. A sportolók tudják legjobban, mit okoz a kevés folyadékfogyasztás, és aki futás után volt már dehidratált, az legközelebb erre már nagyon figyel. Az izomgörcsök leggyakoribb oka a kevés vízfogyasztás, elengedhetetlen, hogy már az edzés közben is legyen nálunk a vizes palack. Még jobb, ha egy magnézium pezsgőtablettát is dobunk bele. Nagyon fontos, legalább annyira, mint egy jó edzésterv, vagy egy megfelelő sportruházat.
A bőrünk is azonnal mutatja, ha keveset ittunk, száraz lesz és idővel ráncos. Elveszíti rugalmasságát és hidratáltságát, s ha nem tartjuk be az alapszabályokat, azaz nem alszunk és nem iszunk eleget. Ilyenkor a legdrágább kencéket is magunkra kenhetjük, csak pénzkidobás.
Legalább 2-3 liter folyadékra lenne szükségünk minden nap – ezt nem véletlenül halljunk gyakran, hiszen testünk számára az egyik legfontosabb a megfelelő folyadékbevitel. Nyáron különösen fontos, hogy sokat igyunk, de az év többi napján is elengedhetetlen (lenne) erre tudatosan figyelni. Minden esetben úgy ülök le cikket írni, hogy mellettem egy fél literes víz. Enélkül gondolkodni sem tudnék.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.