Menü

Négy étel, amit érdemes edzés előtt fogyasztani

Nagyon sokan esnek abba a hibába, hogy (már) edzés előtt (sem) visznek be magasabb energiájú tápanyagot a szervezetükbe, mert épp a meglévőekből szeretnének fogyni vagy építkezni. Ez komoly sérülésekhez és a szervezet gyengüléséhez vezethet, ráadásul akármilyen keményen is próbálkozunk, a kívánt eredményt nem fogjuk elérni. Íme négy étel, melyet edzés előtt érdemes fogyasztani, és elegendő energiát biztosítanak a hatékonyság eléréséhez.

Omlett tojásfehérjéből és zöldségekkel

A tojás önmagában is tele van aminosavakkal és fehérjével, melyek az izomépítők egyik alapszükséglete, de edzés előtti energiaraktár feltöltőnek is jó. Érdemes zöldségekkel kombinálni (paradicsom, brokkoli, hagyma, stb.), melyek magas rosttartalma segíti az emésztést, ráadásul csökkentik az éhségérzetet.

Banán

A banán az egyik legmegosztóbb gyümölcs az edzésben jártasak között, mivel az egyik legédesebb, legtöbb szénhidrátot, és ezáltal a legtöbb kalóriával rendelkező finomságról beszélünk. Ez viszont azt is jelenti, hogy a glikogénraktárakat gyorsan feltölti, mely igen hatékony edzéshez vezethet. Izomépítés esetén a banán a hosszú idejű edzéshatékonyságot hozhatja magával, állóképességi edzéseknél (pl. maraton) pedig mindenképp fontos a szénhidrátpótlás a szervezet számára, melynek egyik természetes módja a trópusi gyümölcs lehet.

Szárított gyümölcs

Szintén egy olyan ételről beszélünk, melyről pozitívan és negatívan is szoktak nyilatkozni az egészséges étkezést tekintve. Tény, magas cukor- és kalóriatartalma van a legtöbb aszalt gyümölcsnek is, mely edzés előtt jótékony hatással lehet a szervezetre. Ez esetben már fontos a mértékletesség tartása, érdemes ezért más kalóriaszegény ételekkel, esetleg joghurttal kombinálni.

Zabkása, zabpehely

Tipikus edzéskajának számít, nem véletlen: komplex szénhidrátot tartalmaz, lassan szívódik fel, azáltal folyamatosan energiát szolgáltatva a szervezet számára akár órákig. Magas rosttartalma segíti az emésztést és nem igazán érzünk éhségérzetet, ráadásul a szénhidrátraktárakat is telíti, melyhez hosszabb állóképességi edzéseknél nyúl a szervezet. Fontos, hogy ne közvetlenül edzés előtt, hanem legalább 1-2 órával korábban fogyasszuk, hiszen a felszívódása lassú és időigényes, utána viszont energikusabbak leszünk, mint valaha. Néhány gyümölccsel, kókuszreszelékkel, fahéjjal vagy egyéb fűszerrel kombinálva pedig komplett reggelit tudunk belőle faragni

Egészséges reggeli ötletek, akár cukorbetegeknek is

Tavasszal gyakran diétába kezdünk, azonban sokszor már a nap első étkezése is fejtörést okoz. Mutatunk néhány reggeli ötletet, ami nem tartalmaz cukrot.

Kedvenc kávéink

Szeretünk kávézni. Az ízét, aromáját, frissítő, élénkítő hatását. Szeretjük jegesen és forrón, isszuk édesen vagy tejjel, de minden nélkül is jó erősen. Szeretjük egy elegáns kávézóban és szívesen fogyasszuk otthon vagy a teraszon reggelente egy köntösbe, vagy plédbe csavarva magunkat, amikor kel fel a nap. Az ínyencek szeretik feldobni ezzel-azzal, nézzük, milyen kávékülönlegességeket készíthetünk mi magunk is otthon.

A kevés alvás súlyos következménye

Az alváshiány az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma napjainkban: bármennyire is úgy gondoljuk, hogy a fáradtságon kívül nem lesz következménye, hosszú távon növeli a krónikus betegségek kockázatát.

Mellkasi fájdalom: mi okozhatja?

A mellkasi fájdalomról a legtöbb embernek a szívroham jut eszébe, azonban a mellkasi fájdalomnak nagyon sok oka lehet, néhány egészen banálistól az életveszélyesig.

Okok, amiért ceklát egyél

A cékla az egyik legegészségesebb zöldség. Tele van antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal, sok vasat, kalciumot, magnéziumot tartalmaz, bővelkedik vitaminokban. Sokan csak savanyúság formájában fogyasztják, de kiváló grillezve húsok mellé köretnek, vagy salátába nyersen lereszelve, a frissen facsart céklalé pedig egyenesen kincset ér. Ha ez nem lenne elég, mondunk 7 érvet, hogy meggyőzzünk, érdemes minél több céklát enni.