Létezik őszi depresszió!
- Dátum: 2018.09.15., 13:56
- Martinka Dia
- anyuka, ásványi anyag, barátok, bicajozás, célok, depresszió, életmódváltás, élmények, energia, esemény, étrendkiegészítők, évszak, fitneszbérlet, fokozatosság, grillezés, gyerekek, hétköznapok, hosszú, idénygyümölcs, iskolakezdés, jelenség, kikapcsolódás, korosztály, közösség, motiváció, motorozás, mozgás, multivitamin, nagyszülők, napirend, nappalok, negatív, nyár, nyári szünet, nyelvtanfolyam, ovi, öltözködés, ősz, őszi depresszió, ruhatár, sport, strandolás, suli, szabadság, tervek, tervezés, turmix, új év, utazás, vitamin, vízpart, zöldség, zöldséglevek
Szeretjük a nyarat, a szabadságot, a strandolást és a vízparti élményeket, a hosszú nappalokat, a késő esti kin léteket, esti grillezéseket a barátokkal, az utazásokat, motorozást, közös biciklizést a családdal és még sorolhatnám. A fiaim természetesen szeretik a nyári szünetet, hogy nem kell suliba, oviba menni. Aztán beköszönt az ősz, a szeptember, az iskolakezdés és az ezzel járó "anyagi csőd", a nappalok rövidülnek, a levelek lehullanak, az öltözködés ismét nehézkessé válik, hiszen a hűvös reggeleket a délutáni kánikulai melegek követik, bizony egy nyár eltelt, az ősz már itt és mivel az idő repül, lassan beköszöntenek a fagyokkal a télies napok is. Néhányan ilyenkor hajlamosak belesüppedni egyfajta őszi depresszióba. A jelenség létezik, de hogyan tehetünk ellene?
Először is minden évszakot lehet szeretni. Az ősz köztudottan tele van új eseményekkel: kezdődik az iskola, visszatérünk a megszokott élethez, beiratkozunk fitneszterembe, elgondolkodunk az életmódváltáson, megjelennek az őszi kedvelt zöldségeink, sütőtöklevest készítünk, színes leveleket gyűjtünk. Hagyjuk magunk mögött a negatív érzéseket! Gondoljunk arra, hogy az ősz az újévhez hasonlóan lehet valami új kezdete is, változtathatunk bizonyos szokásainkon, kereshetünk új hobbikat, beiratkozhatunk nyelvtanfolyamra.
Anyukaként néha nem bánom, ha a hosszú nyár után a két unatkozó gyerkőcöm már nem engem vagy a nagyszülőket nyúzza és nem otthon unatkozik, hanem a saját korosztályaikkal élvezhetik újra a közösségi életet az oviban, suliban. Alakíts ki ősszel egy új napirendet, vegyél fel új szokásokat, menj el reggelente kocogni, vagy bicajozz esténként. Tervezz őszi programokat, de tegyél arról is, hogy legyen időd magadra is, eljuss kozmetikushoz, fodrászhoz, alakítsatok ki pároddal szabad estéket.
Ezek a pillanatok engem mindig eltöltenek, már a megtervezése is feldob sokszor, a változatosság és a kikapcsolódás pedig és ellátnak új energiákkal, hogy utána újra megtaláld a motivációdat a hétköznapokban. Ősszel ideje felturbózni a vitaminraktárakat, a D vitamin nagyon fontos, szedjünk omega 3-at, B vitamint, a hideg közeledtével C vitamint, immunerősítő étrendkiegészítőket. Ha sportolunk igyunk magnéziumot, multivitamint, fontos a vas, a cink, pajzsmirigybetegként ilyenkor szedek szelént kúraszerűen. Ha a bőrünket megviseli az ősz, vagy hullik a hajunk, szedjünk bőrre-hajra megfelelő vitaminokat, érdemes megismerni a kollagént, kipróbálni új vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó készítményeket. Igyunk zöldségleveket, fogyasszunk idénygyümölcsöket, keverjünk össze magunknak egy turmixot, kezdjünk újra vagy először sportolni, mozogni.
Frissítsük fel a ruhatárat, ha tehetjük tervezzük meg az őszi és a téli utazásokat, programokat, foglaljunk le egy-egy nyárvégi akciós pihenést valahol. Ha vannak az utóbbi időben meg nem valósított terveid, elhanyagolt tevékenységeid, akkor most bátran vedd elő őket, vagy újíts rajtuk, kezdj bele új dolgokba és fokozatosan próbálkozz meg az életmódváltással, sportolással. A fokozatosság elvét betartva kitartóbbak leszünk, s új célokkal sokkal könnyebb lesz az őszi lehangoltsággal való megbirkózás is.
Valójában mit is jelent a tömegtől való félelem?

Rengeteg az ember, meg lehet itt fulladni. Sokszor vagyunk olyan helyzetben, hogy hatalmas tömegben kell valahová mennünk, vagy éppen valamilyen rendezvényen vannak sokan, ahová megyünk. A legismertebb kifejezés a tömegtől való félelemre az enoklofóbia, azonban ennek is léteznek különböző árnyalati, amelyek aztán átfedésbe is kerülnek egymással.
Emiatt találjuk vonzónak a mosolyt

Az állatokkal ellentétben, nálunk fogunk megvillantása nem az agresszió jele, hanem kellemes gesztus, ami ráadásul egy ösztönös reakció. A világon mindössze öt érzelem van, amit mindenhol ugyanúgy fejeznek ki az emberek: az undor, félelem, düh, szomorúság és öröm, tehát az eszkimók ugyanúgy mosolyognak, mint az ausztrál őslakosok. A vakon született emberek senkit nem látnak mosolyogni, mégis ugyanúgy húzzák mosolyra szájukat, mint mindenki más.
Lelki terror: élet egy irányításmániással

Mindenki szereti, ha úgy történnek a dolgok, ahogyan ő azt elvárja. Ebben nincs is semmi különös. Ahogy abban sem, ha a csalódások miatt olykor dühösek, máskor szomorúak vagyunk. Egy egészséges személyiség mindig képes felállni a földről, levonni a konklúziót és tovább menni. Léteznek azonban olyanok, akik számára a döntési jog átruházása olyan elfogadhatatlan lehetőségnek tűnik, hogy életük során egy hosszú távú, titkos stratégiát építenek ki, mások viselkedésének kontrollálására. Ők az irányításmániások.
BTMN és SNI a gyerek papírján. Mit jelentenek ezek?

Mit jelent a BTMN? Kik tartoznak ebbe? Kik az SNI gyerekek? Nos pedagógusként és egy BTMN kisfiú anyukájaként szeretném ezeket a fogalmakat rendbe tenni és kicsit körül járni melyik mit takar, milyen fejlesztés szükséges és kik végzik ezeket.
Biztos jelek, hogy kiüresedett a szerelmetek

A hosszú, régóta tartó, szenvedélytől mentes kapcsolatokban a párt gyakran csak a megszokás és a közös ügyek intézése, sokak esetében pedig a becsületesség tartja össze. Évekig elélhet egymás mellett két ember úgy, hogy közben már nem élik meg az intimitás örömét. A párkapcsolatban már nincs izgalom, ugyanakkor az egymás iránt érzett felelősség nagy. Az üres szerelem jellemzőit járjuk körbe.