Menü

Horgászat és az egészség viszonya

A horgászathoz való viszonyom egész kicsi koromra nyúlik vissza, amikor is édesapám, botból készített nekem horgászbotféleséget, amivel persze nem volt nagy sikerélményem. Csak utánozni tudtam őt a horgászatban. Aztán sok évre kikopott az életünkből a horgászat, viszont az utóbbi években újra kulcsszerepet kapott. Most már látom, azt is, hogy képes a családot összehozni, csapatmunkára kényszeríteni és együtt kikapcsolódni elektronikus dolgok nélkül. Egy családépítő funkcióként is működhet. Erre mi vagyunk a példa, hiszen én és édesanyám nem horgászunk, viszont gyakran elkísérjük édesapát, és még néha a segítségére is vagyunk, ha szákolni kell. Illetve ez gyakran a nyaralást is jelenti a család számára, hiszen ha egy messze lévő tóhoz, folyóhoz megyünk halat fogni akkor bizony több napra is tábort verünk.

Egy rövid bevezető után pedig vessük össze az egészség és a horgászat viszonyát. Nem is gondolnánk, hogy az egészségünkre milyen jó hatással van az, hogy ha elhatározzuk, hogy a hosszú hétvégét a tó mellett töltjük. Nagyban hozzá járul a testi-lelki-szellemi pihenésünkhöz, hiszen köztudottan nyugtató hatása van az emberre. Feltölthetjük a tüdönket friss levegővel, magunkba szívhatjuk a nap sugarait és a természet közelsége, esetleg a szép táj látványa is igen pozitív hatással lehet az idegeinkre. A problémáinkat elfújja a lágy szellő.

A mindennapi rohanás, idegeskedés, a munka terhei könnyebbé válnak. Természetesen az idilli környezetet és a nyugodtságot könnyen felboríthatja, ha elmegy a hal (amikor úgy érzed, mindjárt kifogod, és amikor éppen kivennéd a hálóval, leakad a horogról és vígan elúszik) vagy ha a horgászbot damilja kuszálódik össze-vissza és azt bizony semmi és senki nem bogozhatja ki. Összefoglalva, a horgászattal kapcsolatos kisebb bosszúságok mellett azért egy remek kikapcsolódást és feltöltődést jelent. Emellett megtanít minket arra is, hogy egy lehetetlennek tűnő helyzetet, hogyan oldjunk meg és természetesen arra is, hogy hogyan találd meg egy ismeretlen vidéken a legközelebbi horgászboltot, hiszen biztosak lehetünk benne, hogy a fontos dolgok otthon maradtak vagy éppen a horgászat alatt fogynak el.

Sokan kételkednek abban, hogy a horgászatot sportnak nevezik. Számtalan vitát olvashatunk ebben a témában az interneten. Viszont gondoljunk bele, hogy nem csak kényelmesen elhelyezkedve a horgászszékben ülve várjuk a nagy hal érkezését. Hiszen a horgászhelyre való felszerelés behordás, megfelelő horgászhelyre való séta, beetetés (bedobálod a kaját jó messzire), a horgászcsónak beüzemelése, felszerelés összeszerelése, és a legélvezetesebb és legnehezebb, pedig amikor megérkezik a hal és azt ki kell fogni.

Ne gondoljuk, hogy csak lazán kihúzzuk a bottal. Igen nehéz feladat. A kifogás után, mikor újra kényelmesen elhelyezkednénk, jelez a kapásjelző és ismét csak a testi erőnkre kell hagyatkoznunk. De milyen hatással van ez a testünkre? A ritmikus mozgás kombinálva a friss levegővel nagyon jó hatással van a tüdönkre, szívre, és a test izomzatára.

A testre való jótékony hatása mellett meg kell említeni azt is, hogy hogyan hat a lelkünkre. A hobbinknak való hódolás, a szép környezet, a természet közelsége, a nyugalom, ingerszegény környezet, strasszmentes helyzetek, a halakra való összpontosítás, jó esetben a sikerélmény (hatalmas halak kifogása) hatalmas erővel és különleges módon tudja feltölteni a lelkünket.

Arról is szót kell ejteni, hogy a horgászok egy nagycsaládként működnek. Illedelmesen köszönnek a pecázni érkezőknek, megállnak beszélgetni, hogy milyen volt az addig kint töltött idő, milyen a kapás arány. Így új barátságok is szövődhetnek, ismeretséget szerezhetünk, új embereket ismerhetünk meg. És lássuk, be feldobhatjuk egymás napját azzal is, ha vicces helyzeteket, történeteket mesélünk el egymásnak (természetesen a történet megtörténtekor, koránt sem volt vicces a helyzet) hiszen a horgászok tarsolyában mindig akad egy-két vicces sztori.

szerző és fotó: Kohajda Wentholin Loretta

A retró zene mindig trendi

Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?

Őszi DIY projektek: otthoni dekorációk

Ahogy az őszi hónapok beköszöntenek, a természet egyre színesebb árnyalatokban ragyog, és a hűvösebb időszak is lehetőséget ad arra, hogy a lakásunkat melegebbé, hangulatosabbá tegyük. Ebben a cikkben olyan egyszerű, mégis nagyszerű DIY ötleteket nézhetünk meg, amelyekkel tökéletes dekorációkat készíthetünk a hűvös időszakra.

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.