Menü

A fájdalom a barátunk?

"A fájdalom a barátunk." Vagy: "Kutyaharapást szőrével." Több edzőtől is hallottam már ezeket a kifejezéseket. Vajon ez így van, mit takar az izomláz, kell-e aggódni miatta és mit tehetünk ellene? Izomláz esetén a „láz” megnevezés az izomzat gyulladását jelenti, s általában edzés másnapján jelentkeznek. Az izmaink fájni kezdenek, a mozgás nehézkesebb, a tünet kellemetlen lehet, ám néhány nap múlva minden elmúlik. Az izomláz nem más, mint a testedzés hatására bekövetkező mikroszkopikus sérülések sorozata. Nem kell megijedni tőle, azonban van teendőnk vele.

"Kutyaharapást szőrével?" Van aki szerint igen! Kutatások azt bizonyítják, hogy néhány nap elteltével újra sportolhatunk, az edzés ugyanis az izomzat regenerálódását nem hátráltatja, mások inkább óvatosságra intenek és pihenést, esetleg az úszást ajánlják. Ezt mindenki maga döntheti el, mindenki kitapasztalhatja, neki mi a jó.

Az izomláz mérséklésére azonban a legjobb tanácsom a sport előtti bemelegítés, az edzés utáni alapos (nem elkapkodott és nem két perces) nyújtás, illetve a nyújtás utáni hideg vizes tusolás, végül krémezés, masszás, s nagyon jó ilyenkor a hengerezés is, melyet otthon mi magunk is elvégezhetünk. A henger szakszerű használatában a világhálón lévő számtalan bemutató video is segítségünkre lehet.

A vérkeringés fokozását segítő természetes módszerek is kiválóan regenerálnak, a hideg-meleg vizes váltófürdő, vagy a szauna, masszázs, borogatás, esetleg gyulladáscsökkentő hatású krémek használata egyértelműen javasolt. Néhány fontos tanácsot sorolunk fel a folytatásban, mely a fent említetteken kívül a sajgó izmok csodaszere lehet:

Együnk jól! Edzés után nagyon fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű étel megválasztása! Fontos mit viszünk be, hiszen az izmaink ebből épülnek. Legfontosabb az edzés utáni fehérje, hogy a sport közben létrejött mikroszakadásokat vissza tudja építeni a szervezet. A jól megválasztott összetett szénhidrátok elfogyasztása szinte kötelező, ez mindig segít abban, hogy minél gyorsabban regenerálódjunk. A vitaminok és étrend kiegészítők közül a magnézium, a B vitamin bevitele nagyon ajánlott!

Igyál sokat! Ezt a szervezet valószínűleg amúgy is jelzi, de nem okos dolog megvárni a szomjúságot. Minden sejtünknek szüksége van hidratálásra, ezt vegyük komolyan, s nemcsak az edzés után, hanem minden nap!

Masszírozz, hengerezz, nyújts! Erről már tettem említést, de mindenképp fontos hangsúlyozni, hogy a masszázs szerepe milyen fontos abban, hogy a gyulladást okozó folyadékok eltűnjenek az izmok közül, és megakadályozza, hogy az izmok letapadjanak. Ha meg oldható, menj masszőrhöz, az izmok hálásak lesznek érte.

A vérkeringés fokozására is felhívnám a figyelmet! A hideg-meleg váltózuhannyal ezt nagyszerűen megoldhatjuk, s az biztos, hogy alaposan felfrissül tőle az ember.

Használjunk krémeket, olajakat! Ma már rengeteg olyan készítményt lehet kapni, amelyek segítik az izmok regenerációját, segítve ezzel az izomlázon, izomfájdalmakon. Bátran használjuk őket tusolás után, vagy a nap bármely szakában!

Az izomláz az edzés természetes velejárója, azonban minden sportnál elengedhetetlen odafigyelni a bemelegítésre, a fokozatosságra, a mértékletességre, a nyújtásra, a pihenésre, illetve a regenerációra.

Endometriózis – mobilapplikációs segítség

Nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy mennyire fontos egészségünk szempontjából, hogy figyeljünk testük jeleire, mivel minél hamarabb vesszük észre az árulkodó jeleket egy kialakuló betegség során, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. Egy mobilapp segíthet ebben.

A tartós fáradtság okai

A tartós fáradtság igen komoly probléma, amely nappali teljesítménycsökkenéshez, koncentrációzavarokhoz, akár balesetekhez is vezethet.

Kiknek ajánlott a kompressziós harisnya viselése?

A kompressziós harisnya ismert és gyakran alkalmazott eszköz a mélyvénás trombózis megelőzésében, a trombózis ideje alatt, továbbá a trombózist követő úgynevezett poszttrombotikus szindrómában (PTS), amely krónikus vénás keringési elégtelenséget jelent.

Szupergyors házi praktikák megfázás ellen

Amikor legyengül az immunrendszerünk, könnyebben betegszünk meg, könnyebben kaphatunk el különféle megfázásos betegségeket. A megelőzés természetesen az elsődleges teendőnk vitaminokkal, megfelelő étrenddel, sporttal, azonban, ha mégis sikerült összeszedni valami megfázásos nyavalyát, akkor jól jön néhány szuperhatékony otthoni praktika!

Miről árulkodik a bioritmus?

A Föld minden évben megtesz egy kört a Nap körül és minden nap alatt körbefordul a saját tengelye körül – ezalatt mi, a Földön érzékeljük az év leforgását, a hónapok váltakozását, a nappalok és az éjszakák kezdetét. Mind a világegyetemben, mint a természetben, sőt, az emberi szervezetben is megfigyelhető egy láthatatlan óra működése - különböző, periodikusan ismétlődő jelenségek határozzák meg életfolyamatainkat.