Menü

A fájdalom a barátunk?

"A fájdalom a barátunk." Vagy: "Kutyaharapást szőrével." Több edzőtől is hallottam már ezeket a kifejezéseket. Vajon ez így van, mit takar az izomláz, kell-e aggódni miatta és mit tehetünk ellene? Izomláz esetén a „láz” megnevezés az izomzat gyulladását jelenti, s általában edzés másnapján jelentkeznek. Az izmaink fájni kezdenek, a mozgás nehézkesebb, a tünet kellemetlen lehet, ám néhány nap múlva minden elmúlik. Az izomláz nem más, mint a testedzés hatására bekövetkező mikroszkopikus sérülések sorozata. Nem kell megijedni tőle, azonban van teendőnk vele.

"Kutyaharapást szőrével?" Van aki szerint igen! Kutatások azt bizonyítják, hogy néhány nap elteltével újra sportolhatunk, az edzés ugyanis az izomzat regenerálódását nem hátráltatja, mások inkább óvatosságra intenek és pihenést, esetleg az úszást ajánlják. Ezt mindenki maga döntheti el, mindenki kitapasztalhatja, neki mi a jó.

Az izomláz mérséklésére azonban a legjobb tanácsom a sport előtti bemelegítés, az edzés utáni alapos (nem elkapkodott és nem két perces) nyújtás, illetve a nyújtás utáni hideg vizes tusolás, végül krémezés, masszás, s nagyon jó ilyenkor a hengerezés is, melyet otthon mi magunk is elvégezhetünk. A henger szakszerű használatában a világhálón lévő számtalan bemutató video is segítségünkre lehet.

A vérkeringés fokozását segítő természetes módszerek is kiválóan regenerálnak, a hideg-meleg vizes váltófürdő, vagy a szauna, masszázs, borogatás, esetleg gyulladáscsökkentő hatású krémek használata egyértelműen javasolt. Néhány fontos tanácsot sorolunk fel a folytatásban, mely a fent említetteken kívül a sajgó izmok csodaszere lehet:

Együnk jól! Edzés után nagyon fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű étel megválasztása! Fontos mit viszünk be, hiszen az izmaink ebből épülnek. Legfontosabb az edzés utáni fehérje, hogy a sport közben létrejött mikroszakadásokat vissza tudja építeni a szervezet. A jól megválasztott összetett szénhidrátok elfogyasztása szinte kötelező, ez mindig segít abban, hogy minél gyorsabban regenerálódjunk. A vitaminok és étrend kiegészítők közül a magnézium, a B vitamin bevitele nagyon ajánlott!

Igyál sokat! Ezt a szervezet valószínűleg amúgy is jelzi, de nem okos dolog megvárni a szomjúságot. Minden sejtünknek szüksége van hidratálásra, ezt vegyük komolyan, s nemcsak az edzés után, hanem minden nap!

Masszírozz, hengerezz, nyújts! Erről már tettem említést, de mindenképp fontos hangsúlyozni, hogy a masszázs szerepe milyen fontos abban, hogy a gyulladást okozó folyadékok eltűnjenek az izmok közül, és megakadályozza, hogy az izmok letapadjanak. Ha meg oldható, menj masszőrhöz, az izmok hálásak lesznek érte.

A vérkeringés fokozására is felhívnám a figyelmet! A hideg-meleg váltózuhannyal ezt nagyszerűen megoldhatjuk, s az biztos, hogy alaposan felfrissül tőle az ember.

Használjunk krémeket, olajakat! Ma már rengeteg olyan készítményt lehet kapni, amelyek segítik az izmok regenerációját, segítve ezzel az izomlázon, izomfájdalmakon. Bátran használjuk őket tusolás után, vagy a nap bármely szakában!

Az izomláz az edzés természetes velejárója, azonban minden sportnál elengedhetetlen odafigyelni a bemelegítésre, a fokozatosságra, a mértékletességre, a nyújtásra, a pihenésre, illetve a regenerációra.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?