Menü

Az alkoholmentes élet titka

Egészségre gyakorolt hatásai:

Amikor egy rendszeres alkoholfogyasztó úgy dönt, hogy nem iszik többé, fantasztikus és látványos regenerálódáson megy keresztül. Legtöbbjük jelentős súlyfeleslegtől szabadult meg, ami nem meglepő, hiszen az alkohol kifejezetten hizlal. Emellé visszakapták egészséges, hidratált, erővel telt megjelenésüket is, kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak lettek. Viszont vannak, akik például naponta egy deci vörös bort elkortyolgatnak csupán jótékony hatása miatt.

A mérsékeltnek definiált, napi 355 ml sört, vagy 148 ml bort, vagy 44 ml égetett szeszes italt meg nem haladó mértékű alkoholfogyasztásnak számos kedvező hatása akad. A napi rendszerességgel fogyasztott, kis mennyiségű alkohol az Alzheimer kór és az időskori elbutulás más formái ellen is jótékony hatású. A szív és érrendszeri megbetegedések és elhalálozások kockázata 25-40%-kal csökkenhet, hogyha az elfogyasztott mennyiség határával tisztában vagyunk.

Jó tudni, hogy a vörösbor kedvező hatása csak kis mennyiség (napi 1-2 dl) esetén mutatható ki, és elsősorban nem az alkoholnak, hanem a természetes módon erjesztett borokban található flavonoidoknak köszönhető. Emellett egyes keserű likőrök lehetnek kedvezőek gyulladásos bélbetegségekben szenvedőknek. De azért ez nem azt jelenti, hogy kötelező minden nap kortyolgatni belőle, hogy egészséges legyél! Sajnos sokan nem tudják a mértékletességet tartani, ami súlyos következményekkel jár

Az elfogyasztott alkohol a szervezet energetikai központjába, a májba kerül, ahol lebomlása során savas kémhatás alakul ki. Ilyen miliőben a tápanyagok, főleg a zsírok bontása késlekedik, ezért a máj elzsírosodik. Később a májsejtek fokozott pusztulása miatt májzsugor keletkezik, melynek talaján májrák is kialakulhat. Egyes bomlástermékek, köztük az ammónia mennyisége megnő a szervezetben, ezek az agyat károsítják. Sokszorosára nő a daganatos betegségek és a stroke veszélye. Emellett a nyálkahártya vérbőségét fokozva az ital étvágygerjesztő hatású, ami pedig falási rohamokat is eredményezhet.

A várandós nők túlzott alkoholfogyasztása koraszülést és a baba károsodását okozza. Sok esetben mentális retardáció alakul ki. Ezeknél a kicsiknél később testi fejlődési rendellenességek is kialakulnak, csakúgy, mint pszichés és mentális zavarok is.

Ha ,,letesszük” a szervezetünk azonnal megköszöni.

Csökken a depresszió, javul a memória, mentális reakció és a koncentráció, magasabb lesz az önbecsülés, sőt motiváltabb, pozitívabb gondolkozást is eredményez.

Pénzt, időt is meg lehet takarítani, hiszen tartalmasabbá válik egy nap, fel tudunk kelni korábban, nem sajog a fejünk a fájdalomtól. Továbbá könnyebben szenderedünk álomba, valamint mélyebb és pihentetőbb az alvás, ami egész napra frissességet biztosít.

Sokan úgy nyilatkoznak, hogy a szociális életük is elkezdett javulni, hiszen már nem az alkohol bűvöletében érzik jól magukat, hanem pont, hogy nélküle. Többen azt gondolják, hogy az alkohol inkább árt a társasági eseményeknek, az emberi kapcsolatoknak, mintsem használ. Próbáld ki hátha te is ezt fogod tapasztalni!

Egy blogger tollából idézve: ,,Amikor rossz dolgok történtek velem, azonnal az alkoholba menekültem. A józan évem alatt azonban megváltozott a gondolkodásmódom, és ma már elhiszem, hogy a felmerülő problémák kezelhetők, sőt megoldhatók. Rájöttem, hogy az az ember, aki addig alkohol okozta emlékezetkiesések homályában élt, az egyszerűen nem én vagyok." Számára kész önismereti tréninggé vált a józan időszak. Saját fejében és társas kapcsolataiban is sikerült rendet tennie.

szerző: Udvari Fanni

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.