Menü

Az edzés utáni nem evés hatásai

A futás és más edzés után egy órán belül érdemes pótolni az elvesztett folyadékot, energiát. Ilyenkor valamilyen egészséges szénhidrát-fehérje kombó javasolt, hogy a raktáraidat feltöltsd és tápláld az izmaidat. De mi történik, ha nem eszel semmit? Nos, ha egyszer-egyszer fordul elő: semmi. Viszont, ha egy kemény hegyi futásod volt, esetleg alacsony intenzitású, de hosszú, mindenképpen kell enni, különben az alábbi tüneteket tapasztalhatod:

Dehidratáció: Hiába nincs kánikula, egy kemény edzés során ugyanúgy sok folyadékot veszítesz, és ha nem eszel-iszol utána, egyrészt dehidratált maradsz, de az elektrolit-egyensúly is felborulhat. Nem kell ám sportitalokat önteni magadba, ha eszel valamit (mondjuk egy fehérjeturmixot, vagy egy kis szelet mogyoróvajas teljes kiőrlésű kenyeret), helyre is tetted magad. Csak húzz le még egy jókora pohár vizet is! Ugyanis, ha felborul az elektrolit egyensúly, a szíved és az izmaid működése is leromlik…

Az izomból veszíthetsz: Odateszed magad rendesen, ami azt is jelenti, hogy szervezeted üzemanyaga is fogy. Ha pedig elfogytak az elsődleges energiát biztosító készletek és a zsírraktárak is kiürültek, akkor szervezeted az izmok (és más fehérjék) lebontásából próbál energiát szerezni.

Leesik a vércukrod: Ha 140-150-es pulzusszámú fordulatszámnál intenzívebben pörög a tested, akkor van az, hogy vércukorból jön az energia, ami hamar elfogyhat. Ha ez bekövetkezik az alacsony vércukorszint miatt dekoncentrálttá válhatsz, de szédülhetsz és akár el is ájulhatsz.

A mozgás befejezése után ugyanis 20-25 perccel legkésőbb meg kell kezdeni a glikogén raktárak visszatöltését, akár gyümölccsel, vagy gyümölcsös-répás turmix elfogyasztásával szénhidrátokat fehérjével együtt fogyasztjuk, felgyorsítjuk a glikogén raktárak visszatöltését, ehhez a legjobb a 4:1 szénhidrát-fehérje arány. De a fehérjéknek más nagyon fontos szerepe is van a mozgás utáni étkezéseknél. Így tudjuk biztosítani az aminosavakat, melyek az izomépülést segítik, és az izomvesztést akadályozzák meg.

Mozgás utáni étkezés irányelvek:

Terhelés után 1 órán belül a legaktívabbak a glikogén-szintetáz enzimek, ezért fontos a mielőbbi szénhidrát pótlás. Problémát jelent, hogy a terhelés után nincs éhségérzet, ilyenkor jó lehet egy fehérje turmix, 100% gyümölcs és zöldséglé. Glükózbevitel az izomglikogén mennyiségét, Fruktóz-bevitel a májglikogén raktárakat tölti fel elsősorban (a fruktóz előbb a májba kerül itt alakul át glükózzá). Közepes glikémiás indexű élelmiszerek javasoltak ilyenkor.

Étel ötletek mozgás utánra:

Friss gyümölcs + natúr joghurt

Fehérje shake zabpehellyel, gyümölccsel

Fehérje szelet, müzli, zabpehely natúr joghurttal

Tonhalas vagy friss sajtos szendvics

Csirke vagy pulykamelles szendvics

Gyümölcs, magok

Rizstorta, cukormentes jam, sovány túró

Amennyiben fogyás a célod az irányelvek, arányok ugyan módosulnak egyénileg, mivel ott nem kell a magas szénhidrátbevitel, de a fehérjebevitelre még kritikusabban figyelned kell.

Az ételekben elektrolitok is vannak, amelyek egy izzasztó edzés után elengedhetetlenek. Hiszen olyankor az izzadás alatt rengeteg ásványi anyagtól válsz meg, amit a legjobb azonnal pótolni. Ha nem teszed, dehidratált lesz a szervezeted, lemerülsz, nem tudsz koncentrálni, és erőtlennek érzed majd magad.

Szerző: Udvari Fanni

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.