Menü

„Öt miért” a problémák megoldására és megelőzésére

Az „öt miért” egy mentális feladat, amelyet számos módon lehet alkalmazni. Gyakran az önsegítő guruk javasolják a használatát, hogy megtaláld a hívó szót azáltal, hogy eljutsz céljaid és szándékaid gyökereihez. Ezen alkalmazási lehetőségen túl azonban rettentő hatékony eszköze lehet problémák megoldásának és megelőzésének.

Miért éppen az „öt miért”?

Az „öt miért” technikát eredetileg Sakichi Toyoda fejlesztette ki az 1930-as években. Sakichi iparos és feltaláló volt, akit Japán 1930-as években lezajló ipari forradalmának kulcsfigurájaként tartanak számon. Így, amikor eredetileg létrehozta ezt az eszközt, azzal a szándékkal hozta létre, hogy a munkahelyeken felmerülő problémák megoldásában segítsen.

A folyamatos alapvetően magába foglalja a probléma meghatározását, azután pedig a „miért” kérdés feltevését öt egymást követő alkalommal azért, hogy elérjünk a gyökerekhez, és ha lehet, egy megoldáshoz vagy megelőző intézkedéshez.

Lentebb egy példát olvashattok:

A probléma: A kliensed azzal fenyegetőzik, hogy visszamondja a rendelést.

Miért: Mert későn szolgáltattad neki a munkát.

Miért: Mert egy jelentés visszaérkezésére vártál.

Miért: Mert az nem lett időben befejezve.

Miért: Mert a nyomtatóban nem volt festék.

Miért: Mert nem rendeltek elég festéket.

Ez egy lehetséges megoldást ad neked (találj egy másik helyet, ahol kinyomtathatod a jelentést), valamint megakadályozhatod, hogy ez az eset a jövőben még egyszer megtörténjen (bizonyosodj meg róla, hogy nagytételben rendeljenek nyomtatófestéket).

Hogyan használd az „öt miértet”?

Az „öt miért”-et használva lényegében azt jelenti, hogy visszatérünk a gyerekkorunkban alkalmazott gondolkodásmódhoz: tehát mindent megkérdőjelezünk. Ez a magatartás valószínűleg idegesítette a szüleinket, mindazonáltal egy rendkívül hatékony módja a problémák diagnosztizálásának akár munkahelyről, akár az élet más területeiről van szó.

Ahhoz hogy használni tudd, mindössze annyit kell tenned, hogy kimondd a problémát, ahogy látod. Ott pedig már csak fel kell tenned magadnak a kérdést: „miért?”, és egyértelmű választ adni rá. A folyamatot öt alkalommal kell megismételned, míg végül tényleg eljutsz a probléma forrásához. Koncentrálj a válaszaidra, és emlékezz rá, hogy a cél az, hogy mélyebbre áss.

Megjegyeznénk, hogy az öt igazából egy tetszőleges szám. Valójában annyiszor teszed fel magadnak a kérdést, ahányszor csak szükséges. Talán azt veszed észre, hogy két vagy három kérdés elég, vagy esetleg ötnél is tovább kell folytatnod. Néha, ha továbbmész, észre fogod venni, hogy számos probléma van a közelben, és számos megoldás is van az úton.

Próbáld ki az „öt miért” használatát legközelebb, ha problémába ütközöl, és lehet, hogy észreveszed, hogy új megvilágításba helyezi a szituációt.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

A disszociatív személyiségzavar jellemzői

Az általános eset az a disszociatív személyiségzavar esetén, hogy az egyik személyiség tisztában van a másik jelenlétével, ismeri, és ezzel együtt tud élni. A másik kialakult személyiség a legtöbb esetben teljesen mások a személyiségjegyei is.

Vattacukor szülők – egy családi viselkedésminta

Sokféleképpen módon nevelhetjük gyerekeinket, lehetünk szigorúak, engedékenyek, megalkuvók, igazából bármilyenek. Általában gyereke válogatja, hogy mi a legjobb, de vannak viselkedésminta típusok, amibe általában beleillünk. Nézzük, mit jelent, ha valaki vattacukor szülő típus!

Metamorf masszázs, a testi-lelki felfrissülés

Zöldségeinket megannyi módon fogyaszthatjuk, minél színesebb a tál, annál finomabb és egészségesebb, de ne feledkezzünk meg arról, hogy egyes zöldségek levelei is zamatosak, vitamindúsak és ezerféleképpen felhasználhatóak. Nézzük, mik ezek!