„Öt miért” a problémák megoldására és megelőzésére
- Dátum: 2019.04.24., 05:29
- https://www.healthguidance.org/entry/20025/1/how-using-the-five-whys-can-help-you-to-solve-and-prevent-problems.html
- egészség, kérdés, megelőzés, miért, módszer, probléma, probléma megoldás, technika
Az „öt miért” egy mentális feladat, amelyet számos módon lehet alkalmazni. Gyakran az önsegítő guruk javasolják a használatát, hogy megtaláld a hívó szót azáltal, hogy eljutsz céljaid és szándékaid gyökereihez. Ezen alkalmazási lehetőségen túl azonban rettentő hatékony eszköze lehet problémák megoldásának és megelőzésének.
Miért éppen az „öt miért”?
Az „öt miért” technikát eredetileg Sakichi Toyoda fejlesztette ki az 1930-as években. Sakichi iparos és feltaláló volt, akit Japán 1930-as években lezajló ipari forradalmának kulcsfigurájaként tartanak számon. Így, amikor eredetileg létrehozta ezt az eszközt, azzal a szándékkal hozta létre, hogy a munkahelyeken felmerülő problémák megoldásában segítsen.
A folyamatos alapvetően magába foglalja a probléma meghatározását, azután pedig a „miért” kérdés feltevését öt egymást követő alkalommal azért, hogy elérjünk a gyökerekhez, és ha lehet, egy megoldáshoz vagy megelőző intézkedéshez.
Lentebb egy példát olvashattok:
A probléma: A kliensed azzal fenyegetőzik, hogy visszamondja a rendelést.
Miért: Mert későn szolgáltattad neki a munkát.
Miért: Mert egy jelentés visszaérkezésére vártál.
Miért: Mert az nem lett időben befejezve.
Miért: Mert a nyomtatóban nem volt festék.
Miért: Mert nem rendeltek elég festéket.
Ez egy lehetséges megoldást ad neked (találj egy másik helyet, ahol kinyomtathatod a jelentést), valamint megakadályozhatod, hogy ez az eset a jövőben még egyszer megtörténjen (bizonyosodj meg róla, hogy nagytételben rendeljenek nyomtatófestéket).
Hogyan használd az „öt miértet”?
Az „öt miért”-et használva lényegében azt jelenti, hogy visszatérünk a gyerekkorunkban alkalmazott gondolkodásmódhoz: tehát mindent megkérdőjelezünk. Ez a magatartás valószínűleg idegesítette a szüleinket, mindazonáltal egy rendkívül hatékony módja a problémák diagnosztizálásának akár munkahelyről, akár az élet más területeiről van szó.
Ahhoz hogy használni tudd, mindössze annyit kell tenned, hogy kimondd a problémát, ahogy látod. Ott pedig már csak fel kell tenned magadnak a kérdést: „miért?”, és egyértelmű választ adni rá. A folyamatot öt alkalommal kell megismételned, míg végül tényleg eljutsz a probléma forrásához. Koncentrálj a válaszaidra, és emlékezz rá, hogy a cél az, hogy mélyebbre áss.
Megjegyeznénk, hogy az öt igazából egy tetszőleges szám. Valójában annyiszor teszed fel magadnak a kérdést, ahányszor csak szükséges. Talán azt veszed észre, hogy két vagy három kérdés elég, vagy esetleg ötnél is tovább kell folytatnod. Néha, ha továbbmész, észre fogod venni, hogy számos probléma van a közelben, és számos megoldás is van az úton.
Próbáld ki az „öt miért” használatát legközelebb, ha problémába ütközöl, és lehet, hogy észreveszed, hogy új megvilágításba helyezi a szituációt.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne
Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.