Menü

„Öt miért” a problémák megoldására és megelőzésére

Az „öt miért” egy mentális feladat, amelyet számos módon lehet alkalmazni. Gyakran az önsegítő guruk javasolják a használatát, hogy megtaláld a hívó szót azáltal, hogy eljutsz céljaid és szándékaid gyökereihez. Ezen alkalmazási lehetőségen túl azonban rettentő hatékony eszköze lehet problémák megoldásának és megelőzésének.

Miért éppen az „öt miért”?

Az „öt miért” technikát eredetileg Sakichi Toyoda fejlesztette ki az 1930-as években. Sakichi iparos és feltaláló volt, akit Japán 1930-as években lezajló ipari forradalmának kulcsfigurájaként tartanak számon. Így, amikor eredetileg létrehozta ezt az eszközt, azzal a szándékkal hozta létre, hogy a munkahelyeken felmerülő problémák megoldásában segítsen.

A folyamatos alapvetően magába foglalja a probléma meghatározását, azután pedig a „miért” kérdés feltevését öt egymást követő alkalommal azért, hogy elérjünk a gyökerekhez, és ha lehet, egy megoldáshoz vagy megelőző intézkedéshez.

Lentebb egy példát olvashattok:

A probléma: A kliensed azzal fenyegetőzik, hogy visszamondja a rendelést.

Miért: Mert későn szolgáltattad neki a munkát.

Miért: Mert egy jelentés visszaérkezésére vártál.

Miért: Mert az nem lett időben befejezve.

Miért: Mert a nyomtatóban nem volt festék.

Miért: Mert nem rendeltek elég festéket.

Ez egy lehetséges megoldást ad neked (találj egy másik helyet, ahol kinyomtathatod a jelentést), valamint megakadályozhatod, hogy ez az eset a jövőben még egyszer megtörténjen (bizonyosodj meg róla, hogy nagytételben rendeljenek nyomtatófestéket).

Hogyan használd az „öt miértet”?

Az „öt miért”-et használva lényegében azt jelenti, hogy visszatérünk a gyerekkorunkban alkalmazott gondolkodásmódhoz: tehát mindent megkérdőjelezünk. Ez a magatartás valószínűleg idegesítette a szüleinket, mindazonáltal egy rendkívül hatékony módja a problémák diagnosztizálásának akár munkahelyről, akár az élet más területeiről van szó.

Ahhoz hogy használni tudd, mindössze annyit kell tenned, hogy kimondd a problémát, ahogy látod. Ott pedig már csak fel kell tenned magadnak a kérdést: „miért?”, és egyértelmű választ adni rá. A folyamatot öt alkalommal kell megismételned, míg végül tényleg eljutsz a probléma forrásához. Koncentrálj a válaszaidra, és emlékezz rá, hogy a cél az, hogy mélyebbre áss.

Megjegyeznénk, hogy az öt igazából egy tetszőleges szám. Valójában annyiszor teszed fel magadnak a kérdést, ahányszor csak szükséges. Talán azt veszed észre, hogy két vagy három kérdés elég, vagy esetleg ötnél is tovább kell folytatnod. Néha, ha továbbmész, észre fogod venni, hogy számos probléma van a közelben, és számos megoldás is van az úton.

Próbáld ki az „öt miért” használatát legközelebb, ha problémába ütközöl, és lehet, hogy észreveszed, hogy új megvilágításba helyezi a szituációt.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.