Élet wifi nélkül? Van!
- Dátum: 2019.08.17., 08:10
- Martinka Dia
- barátok, beszélget, chat, civilizáció, család, detox, digitális, elvonásszerű tünet, hírforrás, insta, közeg, közösségi oldal, közösségi tér, kütyü, link., mese, mobilnet, mobiltelefon, okostelefon, online, poszt, szelfi, tévé, világháló, virtuális, wifi
Már rég megírtam volna a következő cikkemet és küldhettem volna a szerkesztőségbe, csak éppen pár napig nem voltam internet közelben. Nyaraltunk és a sors úgy akarta, hogy száműzzük a kütyüket, a világhálót, a tévét és minden hírforrást. Wifi nem volt, a mobilnetet már rég leszedték a fiaink útközben meséket nézve. Élet wifi nékül? Van!
Számomra elvvonásszerű tünetek jelentek meg először, hogy „úristen” nem tudom mit írnak ki a tanító nénik a közösségi oldalon a fiam osztálycsoportjába, mit posztolnak az ovónők az ovival kapcsolatban, a barátaimmal sem tudtam chatelni és fotókat sem küldeni, cikket sem írni, híreket sem olvasni, emaileket sem pötyögni. Nem volt online bank, sem online vásárlás, céges emailek, de még a kedvenc mesevideók sem. Viszlát Jonalu meg Tűzoltó Sam.
De túléltük. Igaz, nem kaptam percenként információt az ismerőseimről, nem dobott koktélos, tengerpartos képeket elém a fészbúk, nem volt kitéve ki mennyit futott aznap és mit evett, sem az unalomig posztolt bölcsességes idézetek mások oldalán, hirdetések, videók. A napi hírek sem jutottal el hozzánk, de az nem is hiányzott, hogy hányan haltak meg, hol volt baleset, meg robbantás. Se hírek, se insta, se fész, se a többi közösségi oldal, se sorozatok, se reklámok. Mindmeghalunk?
Én magam gyakran elgondolkozom, hogy lekapcsolom magam a közösségi térről és okostelefon sem kell. A gyerekektől eltiltom a tableteket és nem fognak tévézni sem. (Lenne hiszti, ha bejelenteném). Online detox. Hívjuk annak. Érdekes szókapcsolatot olvastam a mai fiatalokról: „digitális bennszülöttek”. Elgondolkodtató, hogy mennyire nő azok száma, akik már beleszületnek a digitális közegbe.
Szóval egy település szélén voltunk pár napig, semmi extra, csak kicsit távolabb a civilizációtól. Nagyon szuper volt a terepen futni, egymással beszélgetni, telefonnyomkodás nélkül megreggelizni, mindenféle gagyi mese helyett a természetben lenni, strandra menni, kalandparkba ellátogatni, a kocsiban útközben egymással beszélgetni, az ebédnél beszélgetni, este kütyü helyett beszélgetni. Délután olvasni, barátokkal lenni, aludni, pihenni, kikapcsolódni. Ha néha kiiktatjuk az életünkből a digitális eszközöket, sokkal többet fogunk kommunikálni a családunkkal, barátainkkal. Az idő hasznosabban tölthetjük, több idő jut más dolgokra, amit eddig elvett a net. Lenne idő futni menni, magunkkal törődni. Programokra személyesen elmenni, a barátokat felkeresni, beszélgetni. Rendbe rakni a házat, főzni valamit, a kutyával játszani. Talán hihetetlen, de voltaképpen létezett élet internet nélkül régen is. Szelfi nélkül. Chat nélkül.
Aztán pár nap múlva újra visszatértünk a virtuális térbe. Jó volt pötyögni néhány üzenetet chaten, elküldeni anyunak pár fotót, megnézni a legújabb híreket, megtudni kinek született kisbabája, olvasgatni, időjárás előrejelzést nézni, online lenni. Azzal, hogy visszatértem az internetre, valószínűleg megint nem fogom tökéletesen használni. Elveszi az időmet, a gép előtt felejtem magam éjjel, mint most is, olyan linkekre kattintok, vagy olyan híreket olvasok, amelyektől zaklatott leszek. Épp ezért jó néha kipróbálni az életet az online függőségek nélkül, hogy kicsit más dolgokra koncentráljunk. Sokat tanulhatunk magunkról ebben az „én időben”. Nem kell elmenekülnünk a világhálóról, csak okosan kell használni.
Martinka Dia
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.