Menü

Penész elleni praktikák

A penész nem csak esztétikai gondokat okoz a lakásban, az egészségre is káros lehet. Például számtalan légúti megbetegedést idézhet elő, és súlyosbíthatja az asztmás rohamokat is. Extrém esetben és legyengült immunrendszer mellett akár komolyabb tüdőbetegséget is kiválthat.

Házi praktikák penész ellen

Természetesen léteznek boltban kapható penészlemosók és penészirtók, azonban számtalan jól bevált házi praktikát is össze lehet szedni, amely gondoskodik róla, hogy a ronda, szürke foltok eltűnjenek, és soha többé ne is térjenek vissza. A penészesedés megszüntetésére és megelőzésére vonatkozó leghatékonyabb otthoni módszereket gyűjtöttük egy csokorba.

A teafaolaj remek gomba- és baktériumölő szer, mely a fekete penész eltávolításában is segítséget nyújthat.

A háztartási és bio boltokban megvásárolható bórax is segíthet, például, ha a szőnyegekbe ette bele magát a penész.

A kereskedelmi forgalomban kapható penész elleni szerek is klór tartalmúak, ezeket általában spray formában árulják, így könnyen a kezelendő felületre lehet őket permetezni. De házilag is könnyen készíthetünk ilyen szert, ha egy spriccelős flakonba 1:9 arányban hipót és vizet öntünk. Hátránya, hogy nem minden színes festék szereti, van, amelyik elszíneződik a klórtól.

A szódabikarbónát szintén a textíliákon használhatjuk sikerrel, mosógépben mosható textíliáknál akár a mosópor mellé is szórhatjuk a szódabikarbónát. De sikerrel alkalmazhatjuk azokban a szekrényekben is, ahonnan a penészt már sikerült eltávolítani, de a dohos szag még megmaradt. Ehhez nincs más dolgunk, csak egy nyitott szódabikarbónás zacskót elhelyezni a szekrényekben.

Ha a penész minden intézkedésünk ellenére újra és újra megjelenik a falon, a festéket is teljesen vissza kell kaparni, ezt érdemes penészölő oldattal végezni, majd penészölővel kevert vízben feloldani a glettet, és így újraglettelni, ezek után penészölős festékkel újrafesteni.

Ehhez a művelethez mindenképp viseljünk maszkot, védőszemüveget és védőruhát, melyeknek használata, az egyszerűbb házi praktikák bevetésénél sem árt. Illetve, ha ezt már túl nagy falatnak érezzük, hívjunk szakembert.

Hiába minden házi praktika, ha utána továbbra sem szellőztetünk rendszeresen, a penész újból és újból meg fog jelenni. Kevésbé súlyos penészesedés esetén még a szellőztetésen kívül az is segíthet, ha a helyiség újrafestésekor a festékbe penészölőt is keverünk.

Ha ezek után még mindig visszatér a penész, akkor a falban telepedett meg, és akár statikai problémákat is okozhat. Ilyen esetekben már mindenképp hívjunk szakembert.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.