Menü

Penész elleni praktikák

A penész nem csak esztétikai gondokat okoz a lakásban, az egészségre is káros lehet. Például számtalan légúti megbetegedést idézhet elő, és súlyosbíthatja az asztmás rohamokat is. Extrém esetben és legyengült immunrendszer mellett akár komolyabb tüdőbetegséget is kiválthat.

Házi praktikák penész ellen

Természetesen léteznek boltban kapható penészlemosók és penészirtók, azonban számtalan jól bevált házi praktikát is össze lehet szedni, amely gondoskodik róla, hogy a ronda, szürke foltok eltűnjenek, és soha többé ne is térjenek vissza. A penészesedés megszüntetésére és megelőzésére vonatkozó leghatékonyabb otthoni módszereket gyűjtöttük egy csokorba.

A teafaolaj remek gomba- és baktériumölő szer, mely a fekete penész eltávolításában is segítséget nyújthat.

A háztartási és bio boltokban megvásárolható bórax is segíthet, például, ha a szőnyegekbe ette bele magát a penész.

A kereskedelmi forgalomban kapható penész elleni szerek is klór tartalmúak, ezeket általában spray formában árulják, így könnyen a kezelendő felületre lehet őket permetezni. De házilag is könnyen készíthetünk ilyen szert, ha egy spriccelős flakonba 1:9 arányban hipót és vizet öntünk. Hátránya, hogy nem minden színes festék szereti, van, amelyik elszíneződik a klórtól.

A szódabikarbónát szintén a textíliákon használhatjuk sikerrel, mosógépben mosható textíliáknál akár a mosópor mellé is szórhatjuk a szódabikarbónát. De sikerrel alkalmazhatjuk azokban a szekrényekben is, ahonnan a penészt már sikerült eltávolítani, de a dohos szag még megmaradt. Ehhez nincs más dolgunk, csak egy nyitott szódabikarbónás zacskót elhelyezni a szekrényekben.

Ha a penész minden intézkedésünk ellenére újra és újra megjelenik a falon, a festéket is teljesen vissza kell kaparni, ezt érdemes penészölő oldattal végezni, majd penészölővel kevert vízben feloldani a glettet, és így újraglettelni, ezek után penészölős festékkel újrafesteni.

Ehhez a művelethez mindenképp viseljünk maszkot, védőszemüveget és védőruhát, melyeknek használata, az egyszerűbb házi praktikák bevetésénél sem árt. Illetve, ha ezt már túl nagy falatnak érezzük, hívjunk szakembert.

Hiába minden házi praktika, ha utána továbbra sem szellőztetünk rendszeresen, a penész újból és újból meg fog jelenni. Kevésbé súlyos penészesedés esetén még a szellőztetésen kívül az is segíthet, ha a helyiség újrafestésekor a festékbe penészölőt is keverünk.

Ha ezek után még mindig visszatér a penész, akkor a falban telepedett meg, és akár statikai problémákat is okozhat. Ilyen esetekben már mindenképp hívjunk szakembert.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.