Menü

Variációk forró italokra

Amikor a hideg utcán végre hazafelé kanyarodom, már előre örülök, hogy melegíthetek valami finom meleg italt, egy bögre kakaót a gyerekeknek, vagy gyömbéres-mézes teát, esetleg este a párom készít egy kis forralt bort, vagy alkoholmentes puncsot. A téli időszak úgy tűnik, kitart még egy darabig, miért is ne lehetne az elmúlt adventi vásárok hangulatát kicsit visszaidézni. Rám jellemző, hogy még ünnepek után is szeretek kicsit ünnepi hangulatban maradni. Egy ízletes fahéjas, gyömbéres, mézes tea nemcsak a lelkünket melengeti meg, hanem az immunrendszerünket is remekül erősíti.

A kávékból igazi különlegességet varázsolhatunk néhány aroma hozzáadásával, például csipet fahéjjal, vagy karamellel elkészítve, tejszínhabbal tálalva szinte otthon is cukrászdában vagy kávézóban érezhetjük magunkat. A diétázóknak sem kell erről lemondani, hiszen manapság már a cukormentes tejszínhab, vagy csokiöntet beszerzése, vagy elkészítése sem okoz problémát.

Akik a koffeint kerülik, vagy a kávé íze, kávézás élménye miatt isznak a fekete nedűből, ők válogathatnak a számtalan márkájú és fajtájú koffeinmentes kávékból is, ki kell tapasztalni, melyik ízlik legjobban.

Akik nem idegenkednek tőle, és nem tartják rossz ízűnek, rendkívül sok gyógynövényteából választhatnak, amelyek számtalan pozitív hatást gyakorolnak a szervezetünkre, s jót tesznek a testünknek és a lelkünknek egyaránt.

A stressz és a mindennapokkal járó apróbb-nagyobb kellemetlenségek kezelésére jó ötlet bekuckózni és elengedni a feszültséget egy finom, vagy legalábbis egészséges gyógynövényes ital kíséretében. „Fűben-fában orvosság” – ismerjük a mondást, nagyanyánk is előszeretettel alkalmazták a gyógyító növények erejét, miért ne tennénk ez mi is?

Természetesen az óvatosság nagyon fontos ezeknél a teáknál, s csak az előírt mennyiséget szabad fogyasztani, terhesség és szoptatás esetén pedig orvossal kell egyeztetni, hogy szabad-e inni őket, és ha igen, melyikeket.

A gyümölcsteákon kívül érdemes megismerni az anyagcseregyorsító és stresszoldó zöld tea, a gyulladáscsökkentő, nyugtató és immunrendszer erősítő kamillatea, a szorongásoldó és alvást segítő macskagyökértea, valamint a frissítő, béltisztító, méregtelenítő mentatea áldásos hatásait.

A téli fagy olvasztójának számít a forró csokoládé, melyet forró tejjel, kakaóporral és tejcsokoládéval, no meg az elmaradhatatlan tejszínhabbal készíthetünk el pillanatok alatt, például vendégváró finomságként, melyet akár növényi tejekkel is megvalósíthatjuk. Megkóstolhatnánk a gőzölgő tejet is, ennek elkészítéséhez 6 evőkanál méz, 1 liter tej, 1 teáskanál őrölt fahéj és pár darab szegfűszeg kell, valamint frissen reszelt szerecsendió.

Válogassanak minden napra az ötletekből, italokból, melyek átmelegítenek a téli estéken, s oldják a hétköznapok feszültségeit. A mai napomat tekintve én este a forralt borra szavaznék.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.