Variációk forró italokra
- Dátum: 2020.01.28., 19:05
- Martinka Dia
- advent, aroma, átmelegít, bögre, cappuccino, csokiöntet, cukormentes, cukrászda, fahéj, forralt bor, forró, forró csoki, gyógynövény, gyógynövényes tea, gyömbér, hideg, ízletes, ízvilág, jólesik, kávé, kávékülönlegesség, kávézó, macskagyökértea, melenget, mentatea, mézes tea, munkahely, puncs, stressz., tea, tej, tél, téli nap, zöldtea
Amikor a hideg utcán végre hazafelé kanyarodom, már előre örülök, hogy melegíthetek valami finom meleg italt, egy bögre kakaót a gyerekeknek, vagy gyömbéres-mézes teát, esetleg este a párom készít egy kis forralt bort, vagy alkoholmentes puncsot. A téli időszak úgy tűnik, kitart még egy darabig, miért is ne lehetne az elmúlt adventi vásárok hangulatát kicsit visszaidézni. Rám jellemző, hogy még ünnepek után is szeretek kicsit ünnepi hangulatban maradni. Egy ízletes fahéjas, gyömbéres, mézes tea nemcsak a lelkünket melengeti meg, hanem az immunrendszerünket is remekül erősíti.
A kávékból igazi különlegességet varázsolhatunk néhány aroma hozzáadásával, például csipet fahéjjal, vagy karamellel elkészítve, tejszínhabbal tálalva szinte otthon is cukrászdában vagy kávézóban érezhetjük magunkat. A diétázóknak sem kell erről lemondani, hiszen manapság már a cukormentes tejszínhab, vagy csokiöntet beszerzése, vagy elkészítése sem okoz problémát.
Akik a koffeint kerülik, vagy a kávé íze, kávézás élménye miatt isznak a fekete nedűből, ők válogathatnak a számtalan márkájú és fajtájú koffeinmentes kávékból is, ki kell tapasztalni, melyik ízlik legjobban.
Akik nem idegenkednek tőle, és nem tartják rossz ízűnek, rendkívül sok gyógynövényteából választhatnak, amelyek számtalan pozitív hatást gyakorolnak a szervezetünkre, s jót tesznek a testünknek és a lelkünknek egyaránt.
A stressz és a mindennapokkal járó apróbb-nagyobb kellemetlenségek kezelésére jó ötlet bekuckózni és elengedni a feszültséget egy finom, vagy legalábbis egészséges gyógynövényes ital kíséretében. „Fűben-fában orvosság” – ismerjük a mondást, nagyanyánk is előszeretettel alkalmazták a gyógyító növények erejét, miért ne tennénk ez mi is?
Természetesen az óvatosság nagyon fontos ezeknél a teáknál, s csak az előírt mennyiséget szabad fogyasztani, terhesség és szoptatás esetén pedig orvossal kell egyeztetni, hogy szabad-e inni őket, és ha igen, melyikeket.
A gyümölcsteákon kívül érdemes megismerni az anyagcseregyorsító és stresszoldó zöld tea, a gyulladáscsökkentő, nyugtató és immunrendszer erősítő kamillatea, a szorongásoldó és alvást segítő macskagyökértea, valamint a frissítő, béltisztító, méregtelenítő mentatea áldásos hatásait.
A téli fagy olvasztójának számít a forró csokoládé, melyet forró tejjel, kakaóporral és tejcsokoládéval, no meg az elmaradhatatlan tejszínhabbal készíthetünk el pillanatok alatt, például vendégváró finomságként, melyet akár növényi tejekkel is megvalósíthatjuk. Megkóstolhatnánk a gőzölgő tejet is, ennek elkészítéséhez 6 evőkanál méz, 1 liter tej, 1 teáskanál őrölt fahéj és pár darab szegfűszeg kell, valamint frissen reszelt szerecsendió.
Válogassanak minden napra az ötletekből, italokból, melyek átmelegítenek a téli estéken, s oldják a hétköznapok feszültségeit. A mai napomat tekintve én este a forralt borra szavaznék.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?
Hatásos légzőgyakorlatok
Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.