A sok állás veszélyei
- Dátum: 2020.05.19., 18:47
- Martinka Dia
- állás, bérlet, betegség, csípő, csontozat, edzőterem, életmód, érrendszer, esztétikai, futószalag, gerinc, görnyedt, hát, ízületek, ízületi fájdalmak, kényszertartás, következmény, lábak, modern, mozgásszegény, odafigyelés, office, orvosi segítség, probléma, rutin, sok ülés, talpbetét, testtartás, torna, ülés, ülő-álló., ülőmunka, vérkeringés, vérnyomás, veszély, visszér
Sok állásnak azt nevezhetjük, ha valaki a munkaideje több, mint 60-70%-ában áll, munkáját állva végzi. Sokat állnak egy helyben a bolti eladók, a tanárok, a pultosok és pincérek, a futószalagnál dolgozók, a biztonsági őrök, a fodrászok, szakácsok és még sorolhatnám. Ezeknél a foglalkozásoknál különösen fontos odafigyelni a sok állással járó életmód veszélyeire.
Az egész napos állás következményeit nagyon komolyan kell venni, ugyanis alaposan megterheli a szervezetet, s nemcsak a lábakat, hanem a csípőt, a gerincet, a hátat és a nyakat is, illetve hatással van a vérkeringésre. A sok állással, vagy túl sok sétával, esetleg futással járó életmód veszélyei között említendők a görnyedt testtartás, a visszér, a szív- és érrendszeri betegségek, az ízületi fájdalmak.
A görnyedt tartás nem csak esztétikailag probléma, hanem következménye lesz, hogy megfájdul a gerinc, a hátunk. A visszerek szintén nemcsak esztétikai szempontból okoznak kellemetlenséget, hanem a krónikus szívbetegségek, keringési betegségek és magas vérnyomás kialakulásában is szerepük van.
A legtöbb állófoglalkozásnál az is problémát jelenthet, hogy nincs meg a szimmetria.
A fogorvosok, fodrászok, masszőrök munkájára jellemző, hogy valamilyen kényszertartással jár együtt, görnyedt mozdulatokkal, féloldalas terheléssel, ez pedig negatív hatással van a gerincre és a csontozatra is.
A probléma orvoslásában a munkaadó is sokat segíthet(ne).
Futószalagok, pult mellé, vagy mögé, lehet tenni úgynevezett fáradtságcsökkentő szőnyeget, amely segít csökkenteni az állómunka veszélyeiből fakadó egészségügyi problémákat. Lehetővé teheti az óránkénti szünetet, vagy esetleg adhat edzőtermi bérletet, masszázskupont is.
A sok állással járó élet veszélyei kellő odafigyeléssel vagy orvosi segítséggel megelőzhetők, orvosolhatók. Figyeljünk arra, hogy ne álljunk egy helyben sokáig, próbáljunk kicsit sétálgatni, vagy olykor leülni, váltogassuk a pozíciónkat. Cipőnk legyen kényelmes, ne túlzottan magas sarkú, - olykor sokat segíthet egy talpbetét is - s ügyeljünk a helyes testtartásra. Legjobb mégis az lenne, ha az ülő és álló munkavégzést felváltva tudnánk alkalmazni.
A manapság alkalmazott legmodernebb munkavégzés-típus az úgynevezett „ülő-álló” munkavégzés, állítható asztalokkal, mely egyre jobban terjed az irodai munkavállalók körében.
Martinka Dia
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.