A sok állás veszélyei
- Dátum: 2020.05.19., 18:47
- Martinka Dia
- állás, bérlet, betegség, csípő, csontozat, edzőterem, életmód, érrendszer, esztétikai, futószalag, gerinc, görnyedt, hát, ízületek, ízületi fájdalmak, kényszertartás, következmény, lábak, modern, mozgásszegény, odafigyelés, office, orvosi segítség, probléma, rutin, sok ülés, talpbetét, testtartás, torna, ülés, ülő-álló., ülőmunka, vérkeringés, vérnyomás, veszély, visszér
Sok állásnak azt nevezhetjük, ha valaki a munkaideje több, mint 60-70%-ában áll, munkáját állva végzi. Sokat állnak egy helyben a bolti eladók, a tanárok, a pultosok és pincérek, a futószalagnál dolgozók, a biztonsági őrök, a fodrászok, szakácsok és még sorolhatnám. Ezeknél a foglalkozásoknál különösen fontos odafigyelni a sok állással járó életmód veszélyeire.
Az egész napos állás következményeit nagyon komolyan kell venni, ugyanis alaposan megterheli a szervezetet, s nemcsak a lábakat, hanem a csípőt, a gerincet, a hátat és a nyakat is, illetve hatással van a vérkeringésre. A sok állással, vagy túl sok sétával, esetleg futással járó életmód veszélyei között említendők a görnyedt testtartás, a visszér, a szív- és érrendszeri betegségek, az ízületi fájdalmak.
A görnyedt tartás nem csak esztétikailag probléma, hanem következménye lesz, hogy megfájdul a gerinc, a hátunk. A visszerek szintén nemcsak esztétikai szempontból okoznak kellemetlenséget, hanem a krónikus szívbetegségek, keringési betegségek és magas vérnyomás kialakulásában is szerepük van.
A legtöbb állófoglalkozásnál az is problémát jelenthet, hogy nincs meg a szimmetria.
A fogorvosok, fodrászok, masszőrök munkájára jellemző, hogy valamilyen kényszertartással jár együtt, görnyedt mozdulatokkal, féloldalas terheléssel, ez pedig negatív hatással van a gerincre és a csontozatra is.
A probléma orvoslásában a munkaadó is sokat segíthet(ne).
Futószalagok, pult mellé, vagy mögé, lehet tenni úgynevezett fáradtságcsökkentő szőnyeget, amely segít csökkenteni az állómunka veszélyeiből fakadó egészségügyi problémákat. Lehetővé teheti az óránkénti szünetet, vagy esetleg adhat edzőtermi bérletet, masszázskupont is.
A sok állással járó élet veszélyei kellő odafigyeléssel vagy orvosi segítséggel megelőzhetők, orvosolhatók. Figyeljünk arra, hogy ne álljunk egy helyben sokáig, próbáljunk kicsit sétálgatni, vagy olykor leülni, váltogassuk a pozíciónkat. Cipőnk legyen kényelmes, ne túlzottan magas sarkú, - olykor sokat segíthet egy talpbetét is - s ügyeljünk a helyes testtartásra. Legjobb mégis az lenne, ha az ülő és álló munkavégzést felváltva tudnánk alkalmazni.
A manapság alkalmazott legmodernebb munkavégzés-típus az úgynevezett „ülő-álló” munkavégzés, állítható asztalokkal, mely egyre jobban terjed az irodai munkavállalók körében.
Martinka Dia
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.