Hidratáció fontossága télen
- Dátum: 2021.01.05., 06:22
- Udvari Fanni
- edzés, fittség, folyadék, gyümölcslé, hidratáció, kiszáradás, tea, tél, víz, zöldséglé
A legtöbbször a nyári időszakban hívjuk fel a figyelmet a megfelelő hidratáció fontosságára, és ennek egy egész egyszerű oka van.
A melegben több vizet veszít a szervezetünk, mert többet izzadunk, így könnyebb kiszáradni, mint télen. Pedig paradox módon pont most, a nagy hidegben kellene sokkal jobban odafigyelnünk az elegendő víz fogyasztására. Télen sokkal könnyebb megfeledkezni a folyadékbevitelről, mint nyáron, hiszen nem izzadunk meg annyira sem edzés közben, sem az általános napi tevékenységünk során sem.
A megfelelő hidratációnak nagyon sok pozitív egészségügyi hatása van:
jobb energiaszint
jobb kedv
jobb agyfunkciók
megelőzheti és enyhítheti a fejfájást
megelőzheti a vesekövek kialakulását*
gyorsítja az anyagcserét és a zsírégetést
segít megelőzni a székrekedést
hidratálja a bőrt
Mivel pótoljuk a folyadékot?
- Víz, tea, gyümölcsök, zöldségek
Különböző lehetőségek vannak a folyadékigény fedezésére. Ahogy az év többi szakaszában, úgy télen is az ásványvíz az első számú folyadék, amit folyadékpótlásra ajánlunk. Az ásványvíz nem tartalmaz kalóriákat, serkenti az anyagcserét, és a szervezet számára fontos ásványi anyagok találhatók benne. Ha a víznél ízletesebb italra vágyik, akkor jó választás az édesítetlen tea, ami kalóriaszegény, és bizonyos vitaminokat is tartalmaz. Frissen (de ne túl forrón) fogyasztva ráadásul a hideg időben felmelegít és így jó hatással van a közérzetre.
Megfelelő folyadékpótlás sportolók esetében
Mivel a szabadban télen alacsony a hőmérséklet és általában a sportlétesítményekben is hidegebb van ilyenkor, a szervezetnek kevesebb munkájába telik, hogy a normál testhőmérsékletet sportolás közben fenntartsa. Ez kevesebb verejtéktermeléssel jár, ebből kifolyólag a folyadékigényt sem emeli meg olyan nagymértékben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne szükség sportolás közben is folyadékpótlásra. A hidegben is jól hidratáltan kell starthoz állni, illetve megkezdeni az edzést, és legkésőbb egy órával utána inni kell valamit. A legjobb azonban, ha 20 percenként iszik néhány korty folyadékot.
Milyen legyen a folyadék hőmérséklete?
A fogyasztott ital legyen legalább szobahőmérsékletű. Hűtött italokat ne igyon, ehelyett inkább melegen fogyassza a folyadékot, de sose túl forrón! A meleg kellemesebb, és a szervezetnek is jobban esik ilyenkor.
A hidegben való sportolás után víz vagy izotóniás ital helyett teát is ihat. Vidd magaddal termoszban, hogy röviddel edzés után melegen fogyaszthatsd.
Szerző: Udvari Fanni
Mivel foglalkozik az oszteopátia?
Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
Hamarosan tetőzik az influenzajárvány, mit tehetünk, hogy gyorsan átvészeljük?
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz érkezett minták többségéből kimutatható, hogy egyértelműen influenzajárvány van Magyarországon. Milyen tünetektől szenvedünk ilyenkor?
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.