Menü

A levendula – mi mindenre is jó?

Kerti dísznövényként a legismertebb, de felhasználják továbbá fűszerként, és a belőle kivont illóolajat is számtalan kozmetikai termékben hasznosítják. Nézzük, mire is jók ezek…

A legelterjedtebb a közönséges vagy keskenylevelű levendula, amit sokszor csak simán levendulaként említenek. Ez az 1700-as években került Magyarországra.

A levendula gyógyhatása

Antibakteriális, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, nyugtató, keringésjavító, immunrendszer erősítő, fájdalomcsillapító és gombaölő hatású.

Stressz és alvászavarok esetén is érdemes a levendula illóolajához fordulnunk, például párologtatni, fürdővízbe cseppenteni, esetleg levendulával töltött párnát is választhatunk, hiszen a levendula bizonyítottan stresszoldó, csökkenti a pulzusszámot, és a vérnyomást, ezáltal hamarabb tudunk ellazulni egy fárasztó nap után is.

Epeműködést fokozó hatása miatt a levendula a puffadás és az emésztési zavarok ellen is hatékony gyógyteaként elkészítve, illetve a szárított levendulával megszórt görög joghurtot is bátran fogyasszuk, hiszen jótékonyan hat a belekre.

DE! Az illóolajokat külsőleg se alkalmazzuk töményen, mert akár égési sérüléseket is okozhatnak. Jó tudni, hogy a levendula illóolaja kis mennyiségben stresszűző, nyugtató hatású, túladagolva azonban épp ellenkező hatást válthat ki: felpörget! Valamint nem ajánlott terhes és szoptató nőknek.

Levendula, mint hajápoló

Enyhe korpásodásra kiváló gyógyír a levendulás hajöblítő.

Keverjünk össze 15 csepp illóolajat, 2-2 evőkanál olíva-, és mandulaolajjal, majd adjuk hozzá kb. fél liternyi vízhez. Hajmosás után masszírozzuk a még nedves fejbőrbe ezt a keveréket, majd engedjük hatni egy órán keresztül. Hajunkat csavarjuk törölközőbe, a hatóidő letelte után egyszerűen mossuk le meleg vízzel.

Csípésekre is használjunk levendulát!

Kiválóan enyhíti a szúnyogcsípés okozta viszkető, égő érzést, illetve csökkenti a kialakult duzzanatot. Kifejezetten hasznos megoldás lehet tehát, ha érzékenyek vagyunk az erre a célra használt kemikáliákra, esetleg gyermekeknél szeretnénk megakadályozni a vakarás okozta sebek kialakulását. Oldjunk fel 10-15 csepp levendula illóolajat kb. egy deciliter desztillált, vagy felforralt és lehűtött vízbe, töltsük kis szórófejes flakonba, így egész nyáron használhatjuk.

Végül pedig egy frissítő levendulás limonádé recept:

Hozzávalók (11 pohár levendulás limonádéhoz)

1 csésze (250 ml) friss (jól lenyomkodott) vagy szárított levendulavirág

2 csésze (500 ml) forrásban levő víz

8 csésze (2 l) hideg víz

1 csésze (250 ml) frissen facsart citromlé

1 csésze (250 ml) cukor

Levendulaszárak, és friss citrom/lime szeletek a díszítéshez

A limonádé elkészítésének receptje:

Egy nem reaktív (például rozsdamentes acél) edényben áztassuk a levendulát a forrásban levő vízben 15 percig, majd szűrjük át egy tiszta kávéfilteren.

Egy nagy kancsóban keverjük össze a hideg vizet, a citromlét és a cukrot. Adjuk hozzá a levendula-forrázatot, tegyünk hozzá jeget, citromszeleteket és levendulavirágot. Tálaljuk levendulaszárra szúrt eperdarabokkal.

Kellemes „levendulázást”!

Liszli Kornélia

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.