Menü

Népi gyógymódok torokfájás, köhögés ellen

  • Dátum: 2021.03.04., 18:10
  • Martinka Dia
  • képek:pexels.com

A torokfájást az esetek döntő többségében nem bakteriális, hanem vírusos fertőzés okozza, így ezért antibiotikum ritkán vethető be ellene, azonban házi gyógymódok sokat segítenek, de mint tudjuk, sokszor a természetes és egyszerű megoldások a legjobbak.

Sajnos a torokfájás a meghűlés egyik legmakacsabb tünete is, amely sokszor még azután is fennáll, hogy a többi panasz már rég megszűnt, nagyon gyakran száraz köhögés formájában sokáig fennmarad.

Valószínűleg a legismertebb és leggyakoribb torokfájás és köhögés elleni házi gyógymódunk a méz. Antibakteriális és köhögéscsillapító hatása van, így a kaparó érzést, köhögést, torokfájást enyhíti, nekem az egyetlen bajom vele, hogy tömény cukor és magas kalóriatartalma van, ezért keveset szoktam enni belőle, jobb mértékkel fogyasztani, attól függetlenül, hogy mennyire egészséges és milyen jótékony hatású.

Teába téve nagyon kellemes, de magában is elszopogathatunk belőle egy-egy kanállal.

A mezei zsurló teáját gyulladáscsökkentő hatása miatt gargalizálásra szokták használni, egy teáskanál teafüvet kell leforrázni és állni hagyni majd öblögetni vele.

A kakukkfű teája a torokfájás és a köhögés egyik legismertebb folyékony ellenszere. Pusztítja a baktériumokat és a gombákat, érdemes torokfájás esetén készíteni belőle egy csészével.

Jótékony hatásainak köszönhetően a zsálya teája frissíti a leheletet, valamint enyhíti a torokgyulladás okozta fájdalmat. A zsályatea naponta kétszer fogyasztva rövid időn belül megszünteti a makacs torokfájást. A tea elkészítéséhez áztassunk két teáskanálnyi zsályalevelet egy csésze forró vízbe 15 percen keresztül. Szűrjük le, majd lassan kortyolgassuk. A főzet gargalizálásra is kiváló.

A gyógyteák fogyasztásával a napi folyadékbevitelünk is megoldott, ami különösen fontos a megfázásos tünetek esetén.

A meleg, sós víz orrdugulásra és torokfájásra is kiváló. Egyszerű, mégis nagyszerű megoldás.

Fél teáskanál tengeri sót keverjünk egy pohár langyos vízhez, majd gargalizáljunk ezzel a keverékkel naponta többször. A sós víz a torokba jutva csökkenti a gyulladást, segít helyreállítani a természetes pH-értéket, így a nyálkahártya irritációja csökken.

Sokan esküsznek a mustármagra is: ehhez három deciliter forrásban lévő vízhez kell egy evőkanál porított mustármagot adni, illetve egy fél citrom levét és egy evőkanál sót és egy evőkanál mézet. 15 percig lefedve kell állni hagyni, majd gargalizálni.

A torokfájás elleni cukorkák jók a nyáltermelődésre, mert segítenek nedvesen tartani a torkot. A szakértők szerint azonban a kemény cukorkák a legalkalmasabbak erre a célra, különösen a mentolos vagy eukaliptuszos fajták. Ugyan nem gyógyítják meg a torkot és a megfázás tüneteit sem enyhítik, de ideiglenesen tompítják a torokfájdalmat, köhögést.

S végül, de nem utolsósorban a mama húslevese, mely mindenre és minden ellen „is” jó, mindenre „is” bevethető, talán az egyik legjobb házi megoldás, ha kicsit meginog az immunrendszerünk.

A kézfertőtlenítők árnyoldala

A kézfertőtlenítők mindennapjaink részévé váltak, mióta 2020-ban a Covid járvány során elterjedtek megelőzésképpen. Azonban ez nem egy olyan csodaszer, amit csak úgy a végtelenségig lehet használni és semmi egészségügyi hátránya nem lesz. A bőrünk sokszor hálátlanul fogadja ezt, a különböző adalékanyagok és alkoholtartalom miatt.

Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.

Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!

A nyirokrendszer egészséges működésének alappillérei

A nyirokrendszer egy létfontosságú szervezetünkben működő tisztító és szűrő rendszer, amely segít eltávolítani a sejtek anyagcsere során keletkező méreganyagokat, és támogatja az immunrendszer működését. A nyirokerek hálózatán keresztül kering a nyirokfolyadék, melyet a nyirokcsomók szűrnek meg, így akadályozva meg a kórokozók és salakanyagok szétterjedését.

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?