Elhíznak a gyerekek az online világban?
- Dátum: 2021.04.14., 21:36
- Martinka Dia
- édesség, életmód, elhízás, evés, gyerekek, hiánybetegség, home, járvány, járványhelyzet., kamaszok, karantén, laptop, mozgás, nassol, odafigyel, office, online, otthon, pluszkiló, számítógép, szoba, szülők, tápanyaghiány, televízió, túlsúly, túlsúlyos, vitaminhiány
Az otthoni tanulás, home office, online lét bizony kedvez a túlsúly megjelenésének. Kevesebbet mozgunk mi is és a gyerekek is, a testnevelés órák hiányoznak, gép előtt ülünk, a kamaszok nagy többsége egész nap a szobájában kuksol. Valóban sokat híznak a járvány idején a gyerekek? Erről kerestünk némi információt.
Magyarországon a lakosság egyharmada túlsúlyos, és ez a probléma sajnos sok esetben már gyermekkorban elkezdődik, a felnőttkorban pedig számtalan szövődményt okoz. A jelenlegi járványhelyzetben nem könnyű mozgásra, sportolásra bírni egy gyereket, hiszen gyakorlatilag egész nap a gép előtt ülnek, online járnak iskolába, online csevegnek, barátkoznak, az egész életük online történik. El se mozdulnak a gép elől, ki sem jönnek a szobájukból. A gép előtt ülve esznek, nem is nézve talán, hogy mennyit és mit, így kúsznak fel alattomosan a pluszkilók a zacskó chipszek, kóla, energiaital, édességek, csokik, kekszek, cukorkák, cukros üdítők elfogyasztásával. Ha a laptop előtt végeznek és mégis elmozdulnak mellőle, maximum a televízióig sétálnak el, hogy ott nassolhassanak tovább, filmet, tévéműsort nézve. Talán még a tíz kilós súlygyarapodást sem túlzás állítani.
A növekedésben lévő gyerekeknél a szülőnek kellene arra odafigyelnie, hogy a gyermek milyen életmódot folytat, mit, mikor és mennyit eszik, mennyit mozog.
A sok fiatalnál nemcsak a túlsúly és az elhízás a probléma, hanem a sokszor teljesen egyoldalú táplálkozás is, a D vitamin hiánya, a kevés tápanyagbevitel, ami pedig hiánybetegségek kialakulásához vezethet.
A világjárvány hatásai túlmutatnak a vírusfertőzésen. Elmarad a gyerekek napi rutinja, lustábbakká válnak, többet nassolnak. A fizikai aktivitás csökken, az elfogyasztott ételek mennyisége nő. Ez egyenesen arányos az elhízással, a pluszkilók megjelenésével.
Ha sokat van otthon az ember, kevésbé lesz aktív az élete. Több feldolgozott élelmiszer fogy, az evés néha jutalommá, megnyugtató dologgá válik.
Rengetegen táraztak be lisztből, cukorból, hónapokig sültek a kelt tészták, kenyerek, ha pedig stresszes az online lét, az evéssel próbáljuk kompenzálni. ez így nagyon helytelen és rossz útra vezet.
Szükséges lenne a szülőknek, családoknak figyelni az egészséges életmód kialakítására és fenntartására karantén, illetve járványhelyzet idején, talán még jobban is, mint bármikor máskor.
Martinka Dia
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.