Menü

Elhíznak a gyerekek az online világban?

Az otthoni tanulás, home office, online lét bizony kedvez a túlsúly megjelenésének. Kevesebbet mozgunk mi is és a gyerekek is, a testnevelés órák hiányoznak, gép előtt ülünk, a kamaszok nagy többsége egész nap a szobájában kuksol. Valóban sokat híznak a járvány idején a gyerekek? Erről kerestünk némi információt.

Magyarországon a lakosság egyharmada túlsúlyos, és ez a probléma sajnos sok esetben már gyermekkorban elkezdődik, a felnőttkorban pedig számtalan szövődményt okoz. A jelenlegi járványhelyzetben nem könnyű mozgásra, sportolásra bírni egy gyereket, hiszen gyakorlatilag egész nap a gép előtt ülnek, online járnak iskolába, online csevegnek, barátkoznak, az egész életük online történik. El se mozdulnak a gép elől, ki sem jönnek a szobájukból. A gép előtt ülve esznek, nem is nézve talán, hogy mennyit és mit, így kúsznak fel alattomosan a pluszkilók a zacskó chipszek, kóla, energiaital, édességek, csokik, kekszek, cukorkák, cukros üdítők elfogyasztásával. Ha a laptop előtt végeznek és mégis elmozdulnak mellőle, maximum a televízióig sétálnak el, hogy ott nassolhassanak tovább, filmet, tévéműsort nézve. Talán még a tíz kilós súlygyarapodást sem túlzás állítani.

A növekedésben lévő gyerekeknél a szülőnek kellene arra odafigyelnie, hogy a gyermek milyen életmódot folytat, mit, mikor és mennyit eszik, mennyit mozog.

A sok fiatalnál nemcsak a túlsúly és az elhízás a probléma, hanem a sokszor teljesen egyoldalú táplálkozás is, a D vitamin hiánya, a kevés tápanyagbevitel, ami pedig hiánybetegségek kialakulásához vezethet.

A világjárvány hatásai túlmutatnak a vírusfertőzésen. Elmarad a gyerekek napi rutinja, lustábbakká válnak, többet nassolnak. A fizikai aktivitás csökken, az elfogyasztott ételek mennyisége nő. Ez egyenesen arányos az elhízással, a pluszkilók megjelenésével.

Ha sokat van otthon az ember, kevésbé lesz aktív az élete. Több feldolgozott élelmiszer fogy, az evés néha jutalommá, megnyugtató dologgá válik.

Rengetegen táraztak be lisztből, cukorból, hónapokig sültek a kelt tészták, kenyerek, ha pedig stresszes az online lét, az evéssel próbáljuk kompenzálni. ez így nagyon helytelen és rossz útra vezet.

Szükséges lenne a szülőknek, családoknak figyelni az egészséges életmód kialakítására és fenntartására karantén, illetve járványhelyzet idején, talán még jobban is, mint bármikor máskor.

Martinka Dia

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?