A fiatalok veszedelme: a Crohn-betegség
- Dátum: 2021.06.06., 16:36
- Nagypál Bíborka Anna
- képek:pexels.com
- autoimmun, betegség, crohn-betegség, diéta, fekély, fogyás
A Crohn-betegség egy emésztéssel kapcsolatos autoimmun megbetegedés, amelyről még a tudósok sem tudnak konkrétumokat. Egyelőre nincs gyógymód rá, viszont, ha időben felismerik, könnyen kezelhető a páciens.
Crohn-betegség általában fiatalkorban 18-30 éves korban alakul ki, általában fiúknál. A betegség egyfajta „csendes gyilkos”, mert hullámokban érzékelhető a betegek számára. Néha tünetmentesek, néha pedig fájdalmak gyötrik a crohn betegeket. A Crohn-betegségnél többnyire a vékonybél és a vastagbél érintett, de bizonyos esetekben a tápcsatornára, a nyelőcsőre és a gyomorra is kiterjedhet. Legrosszabb esetben a gyulladás a teljes bélfalat érinti, gyakran a bél perforációjához (kilyukadásához), fekélyekhez, gyulladásos tályogokhoz vagy sipolyképződéshez vezet.
A betegség kialakulásának pontos oka nem ismert, tudósok genetikai okokra, illetve az immunrendszer nem megfelelő működésére hivatkoznak. A tudósok szeint egy korábbi vírusos vagy bakteriális fertőzés állhat a háttérben, de úgyis vélekednek, hogy a gyulladás egy autoimmun folyamat része. Jelenleg a legtöbb kutató elmélete szerint a betegséget egy, normálisan a gyomor-bélrendszerben élő baktériumra adott rendellenes immunválasz okozza.
A leggyakoribb tünet, amikor a betegeknél véres széklet jelentkezik. Ez amiatt van, mert a tápanyagemésztése közben a gyulladás vérezni kezd. A beteg gyakorta fogyni kezd, mert a gyulladások miatt lassú a tápanyag megemésztése és a fájdalmak miatt csökken az étvágy. Mivel fekélyek jelennek meg a bélben, gyakran a szájban is megjelennek fekélyes, afta jellegű sebek.
Hogyan ismerhető fel a betegség? Ha valakinél az alábbi tünetek jelentkeznek, érdemes gyomor-vagy végbéltükrözésre menni. Ezek igen kellemetlen dolgok, de az egészség érdekében érdemes egy ilyen kezelésre ellátogatni. Sipolyok kimutatására alkalmas lehet a röntgen.
Kezdetben a kezelés gyógyszerszedésből áll: gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel, immungyengítő gyógyszerek alkalmazásával, antibiotikumos kezeléssel enyhíthető a betegség. Műtétre akkor van szükség, amikor a gyógyszeres kezelésre egyes bélszakaszok nem reagálnak, ezért ezeket a szakaszokat el kell távolítani.
A Crohn-betegek diagnosztizálása után diéta szükséges a számukra. Nem ehetnek fűszeres és csípős, aromás ételeket, illetve apró magokat se, mert ezt nem képes megemészteni a szervezetük.
Ha tapasztalod az alábbi tüneteket, mindenképpen keress fel egy orvost!
Nagypál Anna
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.