Nyári kertápolási tippek
- Dátum: 2021.06.26., 16:11
- Szabó Máté
- képek: pexels.com
- kert, kertészkedés, nyár, praktikák, tippek
Valójában hogyan is néz ki egy kert? Tehetjük fel a legfontosabb kérdést. Minden bizonnyal nem úgy, ahogy azt a reklámokban, filmekben láthatjuk, hogy a fű tökéletes, a növények pompáznak. A család pedig vidáman grillezik a kert egy üres pontjában, vagy éppen a családfő a vadonatúj fűnyíróval vágja a gyönyörű pázsitot a kertben.
A legtöbb magánháznál a kertek nem kimondottan tematikusak. Az egyszerű évelő virágoktól, a kisebb bokrokon keresztül, egészen a különböző fákig minden megtalálható egy kertben. Valamint akinek vannak gyümölcsfái, azokkal is törődnie kell, nem csak nyáron, hanem egész évben. Trágyázni, permetezni, locsolni, metszeni és természetesen szüretelni is kell a gyümölcsfákat. Majd pedig valamilyen formában feldolgozni, a gyümölcstől függően, legyen az befőtt, lekvár, gyümölcslé, vagy éppen valamilyen szeszes ital, vagyis először csak cefre.
Azonban mindezen túl mi van még a kertekben? Természetesen fű, ami hogyha gondozzák akkor pázsitnak néz ki. Ha pedig nem, akkor általában kikericsek, muhar, és különböző gazok “díszítik” a kerteket.
Nyáron a forróság sokkal inkább visszatartó erő arra, hogy kimenjünk a kertbe dolgozni. Azonban a fű gondozását ekkor sem szabad abbahagyni. A rendszeres 3-4 hetente történő fűnyírás mellett, rendkívül fontos a meleg időszakban az öntözés vagy a locsolás. Az állandó forróság miatt a locsolást a kora reggeli órákban kell elvégezni, mikor még nincs akkora hőség, mert ha forróságban locsolunk, akkor az rossz esetben “megfőzi a növények gyökereit”. Persze fel kell tenni azt a kérdést, hogy kinek van arra pénze, hogy minden nap mondjuk ellocsoljon a kertjében 70-80 liter vizet, csak arra, hogy szépen tartsa a pázsitot. A legtöbb háznál, ahol a gyepet rendszeresen locsolják, fúrt kutak találhatóak. Mivel maga a kútfúrás viszonylag sokba kerül, de utána az ember úgymond “vízdíj” nélkül tud locsolni.
Az, hogy valakinek van öntözőrendszere, vagy pedig saját maga locsol slaggal, már egyéni döntés. Azonban tudni kell, hogy a legjobb öntözőrendszerek sem képesek egy kert minden pontját lefedni. Valamint, ha egy kertben van veteményes vagy éppen gyümölcsfák, akkor azt öntözőrendszer segítségével locsolni rendkívül költséges és körülményes, nem beszélve arról, hogy azt a rendszert fenn is kell tartani.
Emellett a nyár legelején vagy már előtte egy kevéssel. El kell kezdeni a különböző bokrokat, fákat és gyümölcsfákat is metszeni. Minden növény megmetszésének egyedi technikája van. A rózsákat például a hajtások tövénél kell elvágni, ezzel szemben az almafáknál a metszéspont fordítva zajlik. Ha a metszés elmarad, akkor a növények egy idő után nem lesznek képesek megújulni. Emiatt nem borulnak virágba, nem hoznak hajtásokat, és ha valamilyen haszonnövényről beszélünk, akkor a termés is csökkeni fog. Ha visszavágjuk az ágakat, akkor a növények is “felpezsdülnek” és azon dolgoznak majd, hogy minél több új ágat és hajtást hozzanak.
A gyümölcsfák és zöldségek rengeteg munkával járnak. Nem csak nyáron, hanem egész évben. Azonban nyáron lehet látni, hogy ez az egész éves munka meghozza gyümölcsét, a maga szó szoros értelmében. Ráadásul a különböző gyümölcsfák egész nyáron teremnek, kezdve a nyár elején a cseresznyével, majd ősz közepén érnek a szőlők, körte és a datolya is. Akinek pedig van hozzá ideje és kedve, az számos módon el tudja ezeket a gyümölcsöket készíteni és tartósítani. Személyes kedvencem a sárgabaracklekvár, amely önmagában is finom, emellett pedig számos sütemény töltelékének alapja is.
A nyár már itt van a nyakunkon. Aki megteheti, üljön ki a teraszra legalább egy fél órát olvasni, addig is szabadban van és felfrissül. Akinek pedig gyümölcsfái valamint haszonnövényei vannak, a kerti teendők nyáron sem fogják elkerülni, sőt még több munkát zúdítanak a nyakába. Azonban remélhetőleg ez a munka meghozza gyümölcsét.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!