Menü

Természetes módszerek szemhéjgyulladás ellen

A szempillák szőrtüszőkből nőnek ki, és ezek mellett faggyúmirigyek is találhatóak a szemhéjunkon. Időnként ezek a szőrtüszők, illetve mirigyek eltömődhetnek és begyulladhatnak.

A gyulladásnak számos oka lehet, például bakteriális vagy vírusos fertőzés, dermatitis, rosacea, sőt parazita vagy éppen allergiás reakció is.

A meleg borogatás is nagyon jó hatású lehet, egyrészt, mert enyhíti a viszketést, másrészt, mert segít fellazítani a szemhéjra, illetve szempillákra tapadt váladékot és faggyút. A meleg vizes borogatás emellett a vérkeringést is javítja, ez pedig meggyorsíthatja a gyógyulást. Egy tiszta, puha, kisebb méretű törülközőt vagy textilpelenkát mártsunk kellemesen meleg vízbe, alaposan csavarjuk ki, majd helyezzük a csukott szemünkre néhány percre. Ha kihűlt, mártsuk újra a vízbe a törlőkendőt! 4-5 alkalommal is megismételhetjük, naponta többször is. Amennyiben mindkét szem érintett, külön-külön törlőt használjunk rájuk.

A kókuszolajban található gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és gyógyító vegyületek gyorsítják a szemhéj regenerációját, enyhítik a kellemetlen tüneteket és a viszketést is. Egy kevés kókuszolajat óvatosan melegítsünk fel kellemes hőmérsékletűre, mártsunk bele egy tiszta vattapamacsot, enyhén nyomkodjuk ki, majd helyezzük az érintett szemhéjra. Hagyjuk hatni 15 percig, majd öblítsük ki a szemünket langyos vízzel.

Az aloe verának szintén gyulladáscsökkentő és gyógyító hatása van, emellett pedig segíti a szemhéj hidratáltságának megőrzését. Ez azért lehet fontos, mert a kiszáradás megelőzésével megakadályozhatjuk a száraz váladék képződését, és a bőr pikkelyessé válását.

A fekete és a zöld tea filterét egyaránt használhatjuk a duzzadt és irritált szemek nyugtatására. A teafilter a tea irritációt gátló hatóanyagainak segítségével csökkenti a duzzanatot, a gyulladást és a szem pirosságát. Pár percig áztassuk forró vízbe a filtereket, majd vegyük ki őket, és hagyjuk, hogy kicsit hűljenek. Feküdjünk le, és még melegen és nedvesen helyezzük a teafiltereket a szemünkre, majd takarjuk le őket egy kendővel. Rövid időn belül csökkenni fog a szem puffadtsága.

A burgonyában lévő keményítő gyulladáscsökkentő hatóanyagokkal rendelkezik, amelyek szintén segítségünkre lehetnek a szempuffadás kezelésében. Hámozzunk, mossunk és szárítsunk meg egy közepes méretű burgonyát. Reszeljük le, tegyük egy tiszta konyharuhába, és pár percre tegyük a szemhéjakra. Ismételjük addig, amíg nem csökken a duzzanat. Ez a gyógymód a fejfájást is gyógyítja.

Ha legközelebbi duzzadt szemekkel ébred, próbálja ki otthon ezeket a gyógymódokat! Ha azonban egyértelmű ok nélkül dagadnak meg a szemhéjai, és fájdalmat vagy homályos látást is tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz!

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?