Menü

Hogyan hat ránk a Hold

Bár sokaknak az ezotéria jut eszébe arról, ha a Hold és a Holdállások hatásairól beszélünk, ám korántsem ennyire elrugaszkodott dologról van szó. Egyrészt az emberiség az időt először a Holddal és annak fázisaival mérte. A Telihold és az Újhold váltakozásából lettek a hónapok, a Hold 4 különböző állásából – Újhold, Növő Hold, Telihold, Fogyó Hold - pedig a hetek.

A Hold az asztrológiában a termékenység és a nőiesség, anyaság szimbóluma, ez pedig nem véletlen. Felfigyeltek rá, hogy a menstruáció a Hold fázisaihoz igazodik és a termékenységgel is párhuzamba tudják állítani a Hold fázisainak váltakozását. Régen holdnaptár szerint éltek, nem csak a nők, de például a halászok is ennek segítségével számolták ki, mikor érdemes halászni és mikor nem. Ez a jelenség ma is ismert, nem másról van szó, mint a dagály-apály jelenségéről.

Szintén köztudott, hogy ránk is hatással van a Hold, csakúgy, ahogy a Föld mágneses mezőjét is befolyásolja (a korábban említett dagály-apály jelenség is ezzel magyarázható). De vajon pontosan hogyan hatnak ránk a Hold különböző állásai?

Újholdkor a Hold és a Nap egy vonalban állnak, a Hold nem látszik. Ebben a fázisban sokkal energikusabbnak érezhetjük magunkat, jobb az erőnlétünk, határozottabbak és elszántabbak vagyunk. Ilyenkor érdemes a nehezebb feladatokat megoldani és ha tervben van, akkor belekezdeni az új dolgokba. Ekkor érdemes elkezdeni a méregtelenítést is, mivel ilyenkor a jobb közérzetünk átlendíthet a nehezebb, kezdeti napokon.

A Növő Hold a megújulás időszaka, ilyenkor is érdemes új dolgokat kipróbálni, legyen az akár egy személyes hobbi, egy munkával kapcsolatos új feladat vagy akár emberi kapcsolatok. Ilyenkor a testünk könnyebben fogadja be a vitaminokat, tápanyagokat és különböző hatóanyagokat, ezért is javasolják ilyenkor a tisztítókúrák és relaxáló, regeneráló kezeléseket.

Ezután következik a Telihold fázisa. Sokan tudják, hogy ilyenkor nyugtalanul alszunk vagy feszültebbek vagyunk, általánosan nő a stressz, még az állatok is nyugtalanabbak. A Hold ilyenkor a Nappal szemben áll, köztük helyezkedik el a Föld. Bár feszültség és nyugtalanság a két leggyakrabban felmerülő állapot, valójában ekkor vagyunk a fizikai erőnlétünk csúcsán is. Új, merész és kihívásokkal teli ötleteink lehetnek, ekkor van a kalandok ideje.

Végül pedig a Fogyó Hold következik, ami Telihold után két nappal kezdődik és nagyjából 2 hétig tart. Ilyenkor nem feltöltődünk, hanem leeresztünk, amit nem gyengeségnek vagy levertségnek kell érteni, sokkal inkább a tisztulás és a megnyugvás időszaka ez. Ilyenkor érdemes elcsendesedni és gondolkodni, kiértékelni adott helyzeteket és rendet tenni a gondolataink közt.

Érdemes beszerezni egy Holdnaptárat vagy online követni és magunk is megfigyelhetjük, miként hat ránk a Hold fázisainak váltakozása.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Kötődési típusok bemutatása

A kötődés kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, hiszen alapvető szerepet játszik személyes jólétünkben, kapcsolati mintázatainkban és társas életünkben. A pszichológiában a kötődési stílusok befolyásolják, hogyan érezzük, viselkedésünket és reagálunk másokkal való kapcsolatainkban. A különböző kötődési típusok egymással való kölcsönhatása jelentős hatással lehet párkapcsolataink sikerességére és dinamikájára.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.