Menü

Macskajaj - Mi az, ami segíthet?

Az ünnepnapok, a szilveszter, a születésnapi partik, az esküvők és még számos esemény alkalmat szolgáltathat arra, hogy a résztvevők igyanak egy-két pohárral. Ha azonban valaki ennél gyakrabban nézeget a pohár fenekére, akkor másnap reggel könnyen előfordulhat, hogy iszonyú fejfájásra ébred, hányingere van, és nagyon szomjas. Adunk néhány tippet, hogy a másnaposság kellemetlenségeit könnyebben elviselje.

A másnaposság elkerülésének legjobb módja természetesen az, ha egyáltalán nem iszik alkoholt vagy csak mértékkel fogyaszt alkoholos italokat. Ha viszont alkalom adtán többet iszik a kelleténél, beválhatnak a következők:

Ne igyon éhgyomorra!

Ha azt tervezi, hogy a kelleténél több alkoholt fog fogyasztani, előtte mindig egyen valamit! A zsíros ételek nem egészségesek, de ez esetben kivételt tehet, mivel a zsír hatására az alkohol lassabban jut be a véráramba, így a véralkoholszint nem emelkedik meg olyan hirtelen. A tipikus party-ételek is segíthetnek a megelőzésben, ilyenek a sós sütemények, a sós mogyoró, és a sajtok, mivel ezek is lassítják a véralkoholszint emelkedését.

Közben igyon vizet is!

Az alkohol vizet von el a szervezetből, ezért is nagyon fontos, hogy igyon egy pohár vizet alkoholfogyasztás közben. A víz gondoskodik róla, hogy másnap ne ébredjen fejfájással. A víz helyett alternatívaként a gyümölcslevek is megfelelnek erre a célra.

Ne dohányozzon!

Ne dohányozzon, ha alkoholt iszik! Ha a kettőt kombinálja, másnap reggel biztosan fejfájással számolhat. A nikotin csökkenti a véralkoholszintet, és ezáltal még több alkohol fogyasztására késztet.

Kerülje a cukrozott alkoholos italokat!

A bólék és a forralt bor nagy mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaznak. A cukor a szervezetben megakadályozza az acet-aldehid lebontását, ami az alkohol bomlásterméke, és felelős a másnaposságért. Ezért gyakran különösen súlyosak a másnap reggeli tünetek az ilyen italok fogyasztása után. Aki már este is rosszul érzi magát, az jobban teszi, ha lefekvés előtt megiszik egy nagy pohár vizet, és ha szükséges, egy fájdalomcsillapító tablettát is bevehet.

Milyen a jó reggeli?

A jó reggeli hozzájárul a másnaposság tüneteinek enyhítéséhez. Ha elég erőt érez magában hozzá, akkor reggelizzen baráti körben!

Ideális választás a magas víz- és fehérjetartalmú reggeli. A kalóriadús ételek is jót tesznek ilyenkor, a szervezet elektrolit-háztartását segítenek helyreállítani. A reggeli mennyiségét mindenki maga szabja meg, attól függően, hogy mennyire érzi rosszul magát.

Sokan nem szeretik, de a másnaposságra jót tesz, ha reggelire ruszlit (pácolt hering hagymával) eszik, ez ugyanis magas ásványi anyag tartalma révén újra egyensúlyba hozza a szervezet ásványi anyag háztartását. Hasonlóan jó hatású az ecetes uborka és a meleg zöldségleves. Egy pohár sós paradicsomlé is remekül beválik!

Az alkoholfogyasztás hatására a vércukorszint enyhén csökken, emiatt másnap reggel fokozódik az étvágy az erős, fűszeres ételek iránt. Ilyenkor reggelire megfelelő választás egy finomságokkal teli szendvics.

Aki a másnaposságot alkohollal akarja enyhíteni, az tévúton jár! Ha pillanatnyilag enyhülnek is a panaszok, az alkohol csak tovább károsítja a májat, és a macskajaj késleltetve, de így is úgyis bekövetkezik.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.