Menü

Hogyan ismerhetők fel a veszélyes anyajegyek?

Anyajegyek boríthatják egész testünket, különböző formában, színekben, méretben. Általában jóindulatúak és nincs velük probléma, ám egyesesetekben sajnos rákos elváltozásokká fajulhatnak. Az anyajegyek kapcsán az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen gyakran és mikor érdemes orvoshoz fordulnunk vizsgálatra.

Anyajegyek ott találhatóak, ahol nagy mennyiségben vannak jelen a bőr színét adó pigmentsejtek, ezeket melanocitáknak nevezzük. Az anyajegyeink többsége barnás vagy feketés színű, s vannak vöröses, de még kékes színűek is. Sok anyajegyünk már a születésünk után megjelenik, de sok más pigmentfoltunk, anyajegyünk csak jóval később, évek múlva alakul ki.

A világosabb bőrszínű, érzékenyebb bőrűeknél általában az anyajegyek nagyobb számban mutatkoznak meg, de a genetika mellett fontos szerepe van annak is, hogy az illető mennyi időt töltött a napon, megfelelő napvédelem, fényvédelem nélkül.

A terhesség alatt bekövetkező hormonális változások is hozzájárulnak az anyajegyek képződéséhez, az várandós nőknek például emiatt jobban oda kell figyelniük anyajegyeik rendszeres ellenőriztetésére és vizsgálatára.

Nagyon sokat számít, hogy gyermekkorban ki mennyi időt töltött napon, hiszen nem lehet elégszer hangoztatni, hogy a kisbabákat, kisgyerekeket csak szigorú feltelek mellett lehet napra vinni, megfelelő időben és megfelelő óvintézkedések betartásával. (11 és 15 óra között nem tartózkodhatnak napon, sok folyadékot kell igyanak, megfelelő fényvédő krémekkel, sapkával, kalappal, ruházattal kell védeni őket a káros sugaraktól)

A mértéktelen napozás és szoláriumozás hatására a korábban jóindulatú anyajegyek is rákos elváltozásokká fajulhatnak, ezért erre nagyon fontos odafigyelni.

Honnan vehető észre, ha egy anyajegy veszélyessé válik?

Első jele ennek, ha méretük, formájuk vagy színük megváltozik, ilyenkor feltétlen meg kell mutatni bőrgyógyásznak. A vizsgálat általában nem tart tovább 15-20 percnél, és teljesen fájdalommentes.

Azok vannak kitéve nagyobb veszélynek, akiknél magas számban fordulnak elő az anyajegyek, ami azt jelenti, hogy körülbelül 40 fölötti ez a szám, náluk nagyobb lehet a bőrrák kialakulásának a kockázata, de örökletes tényezőket is figyelembe kell venni.

Ha egy anyajegy aszimmetrikussá válik, addigi éles határai elmosódnak, színe több tónusúvá válik, nagyobb lesz, vagy bármilyen más módon megváltozik (például megsérül, viszket, fáj nedvedzik vagy vérzik), akkor mindenképpen orvosi megfigyelés alatt kell tartani.

Ha egy anyajegyet veszélyesnek ítél meg az orvos, akkor helyi érzéstelenítésben el kell távolítani, mely különböző módszerekkel történhet.

Ha tehát valakinek nagyon sok anyajegye van vagy gyanús elváltozást észlel, akkor mielőbb keressen fel egy bőrgyógyász szakorvost, ugyanis, ha a bőrrákot korai stádiumban felfedezik, akkor a gyógyulásra való esély majdnem 100 százalékos.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.