Környezettudatos vásárlás
- Dátum: 2022.03.08., 10:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bevásárlás, élelmiszer, életmód, energiafelhasználás, energiatakarékos, fenntarthatóság, fogyasztói szokás, helyi kistermelők, hulladékfelhalmozódás, klímaváltozás, környezet, környezetkímélő, környezettudatos vásárlás, légszennyezettség, megmaradt étel, ökológiai lábnyom, szemetelő, szén-dioxid kibocsájtás, szezonális., tápanyag, termék, újrahasznosítható, vitamin
Ha a fenntarthatóság jegyében szeretnénk élni és vásárolni, minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyva magunk után, akkor a bevásárlások során próbáljunk betartani néhány szabályt, mellyel hozzájárulunk a környezettudatos vásárláshoz.
A környezettudatos vásárlás azokat a fogyasztói szokásokat jelenti, amelyek az ökológiai lábnyom csökkentésére törekednek. Igenis számít az egyéni hozzájárulás azért, hogy óvjuk a földünket, helytelen hozzáállás azt hinni, hogy egyetlen ember cselekedete nem lényeges, ugyanis nagyon nagy jelentőséggel bír akár egyetlen szemetelő vagy környezetszennyező megváltozott gondolkodásmódja, mindenképp hasznos tehát, ha mi magunk odafigyelünk erre.
Egy nagybevásárlást is lehet környezettudatosan végezni, s máris tettünk valami a bolygónk megmentéséért, s azért, hogy minél környezettudatosabb életmódot folytathassunk a mindennapokban. Melyek ezek a lépések? Máris mutatjuk!
Vásároljunk energiatakarékos termékeket, amelyek előállítása során a gyártók odafigyelnek az energiafelhasználás visszaszorítására.
Vásároljunk újrahasznosítható csomagolású árut, ezzel a környezetünk védelméért teszünk, kerülve a felesleges hulladékfelhalmozást.
Mielőtt bevásárolni indulunk, írjunk listát, hogy csakis a szükséges holmit vegyük meg, s ne halmozzunk fel semmit. Vegyük szemügyre és szagoljuk meg az élelmiszereket, s vásárlás előtt fogyasszuk el a hűtőben megmaradt ételeket. Tegyük ezeket szemmagaságba, hogy ezáltal észrevegyük és felhasználjuk őket.
Sokan tudják már, hogy a környezet megóvása érdekében vigyünk magunkkal textilszatyrot, vagy táskát, s ne a műanyagzacskók után nyúljunk. A környezettudatos vásárlás valahol itt elkezdődik.
Ha odafigyelünk a környezetünkre, a légszennyezettségre, akkor nem autóval indulunk bevásárló körútra, hanem gyalog, vagy biciklivel tesszük meg ezt. Az egészségünkért is teszünk ezzel, hiszen a napi mozgásukat, a napi ajánlott tízezer lépést máris begyűjthetjük, s máris csökkentjük a szén-dioxid kibocsájtást. Gondoljunk csak a klímaváltozásra, s máris értjük: nagy a tét!
A legtöbb termék a boltok polcain tengeri, közúti, vagy léig szállítással került oda, ha ezek helyett a helyi kistermelők portékáit válasszuk, s gyakrabban vásárolunk a piacokon, akkor nemcsak a helyi vállalkozásokat támogathatjuk, hanem a klímaváltozásért is tettünk.
Semmivel sincs kevesebb tápanyag és vitamin a helyi gyümölcsökben, sőt!
S ha már gyümölcsök, zöldségek… a szezonális termékek vásárlásával sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagyunk hátra magunk után, arról nem is beszélve, hogy a friss, szezonális helyi gyümölcsök és zöldségfélék vitamintartalma sokkal magasabb, mint a behozott termékeké, s talán mondhatom, hogy sokkal olcsóbbak is.
Amikor gyümölcsöt vásárolok, engem abszolút nem zavar, ha a külleme nem tökéletes. Inkább egy kevésbé szépgyümölcs, vagy zöldség, mint egy vegyszerekkel kezelt, tökéletesre komponált, behozott áru.
A környezetünk megóvása apró dolgokon múlik, a döntés pedig a mi kezünkben van, mégpedig minden alkalommal, amikor vásárolni indulunk. Ha odafigyelünk a fenti tanácsok betartására, akkor mindent megtettünk környezetünk megóvása érdekében.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!