Környezettudatos vásárlás
- Dátum: 2022.03.08., 10:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bevásárlás, élelmiszer, életmód, energiafelhasználás, energiatakarékos, fenntarthatóság, fogyasztói szokás, helyi kistermelők, hulladékfelhalmozódás, klímaváltozás, környezet, környezetkímélő, környezettudatos vásárlás, légszennyezettség, megmaradt étel, ökológiai lábnyom, szemetelő, szén-dioxid kibocsájtás, szezonális., tápanyag, termék, újrahasznosítható, vitamin
Ha a fenntarthatóság jegyében szeretnénk élni és vásárolni, minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyva magunk után, akkor a bevásárlások során próbáljunk betartani néhány szabályt, mellyel hozzájárulunk a környezettudatos vásárláshoz.
A környezettudatos vásárlás azokat a fogyasztói szokásokat jelenti, amelyek az ökológiai lábnyom csökkentésére törekednek. Igenis számít az egyéni hozzájárulás azért, hogy óvjuk a földünket, helytelen hozzáállás azt hinni, hogy egyetlen ember cselekedete nem lényeges, ugyanis nagyon nagy jelentőséggel bír akár egyetlen szemetelő vagy környezetszennyező megváltozott gondolkodásmódja, mindenképp hasznos tehát, ha mi magunk odafigyelünk erre.
Egy nagybevásárlást is lehet környezettudatosan végezni, s máris tettünk valami a bolygónk megmentéséért, s azért, hogy minél környezettudatosabb életmódot folytathassunk a mindennapokban. Melyek ezek a lépések? Máris mutatjuk!
Vásároljunk energiatakarékos termékeket, amelyek előállítása során a gyártók odafigyelnek az energiafelhasználás visszaszorítására.
Vásároljunk újrahasznosítható csomagolású árut, ezzel a környezetünk védelméért teszünk, kerülve a felesleges hulladékfelhalmozást.
Mielőtt bevásárolni indulunk, írjunk listát, hogy csakis a szükséges holmit vegyük meg, s ne halmozzunk fel semmit. Vegyük szemügyre és szagoljuk meg az élelmiszereket, s vásárlás előtt fogyasszuk el a hűtőben megmaradt ételeket. Tegyük ezeket szemmagaságba, hogy ezáltal észrevegyük és felhasználjuk őket.
Sokan tudják már, hogy a környezet megóvása érdekében vigyünk magunkkal textilszatyrot, vagy táskát, s ne a műanyagzacskók után nyúljunk. A környezettudatos vásárlás valahol itt elkezdődik.
Ha odafigyelünk a környezetünkre, a légszennyezettségre, akkor nem autóval indulunk bevásárló körútra, hanem gyalog, vagy biciklivel tesszük meg ezt. Az egészségünkért is teszünk ezzel, hiszen a napi mozgásukat, a napi ajánlott tízezer lépést máris begyűjthetjük, s máris csökkentjük a szén-dioxid kibocsájtást. Gondoljunk csak a klímaváltozásra, s máris értjük: nagy a tét!
A legtöbb termék a boltok polcain tengeri, közúti, vagy léig szállítással került oda, ha ezek helyett a helyi kistermelők portékáit válasszuk, s gyakrabban vásárolunk a piacokon, akkor nemcsak a helyi vállalkozásokat támogathatjuk, hanem a klímaváltozásért is tettünk.
Semmivel sincs kevesebb tápanyag és vitamin a helyi gyümölcsökben, sőt!
S ha már gyümölcsök, zöldségek… a szezonális termékek vásárlásával sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagyunk hátra magunk után, arról nem is beszélve, hogy a friss, szezonális helyi gyümölcsök és zöldségfélék vitamintartalma sokkal magasabb, mint a behozott termékeké, s talán mondhatom, hogy sokkal olcsóbbak is.
Amikor gyümölcsöt vásárolok, engem abszolút nem zavar, ha a külleme nem tökéletes. Inkább egy kevésbé szépgyümölcs, vagy zöldség, mint egy vegyszerekkel kezelt, tökéletesre komponált, behozott áru.
A környezetünk megóvása apró dolgokon múlik, a döntés pedig a mi kezünkben van, mégpedig minden alkalommal, amikor vásárolni indulunk. Ha odafigyelünk a fenti tanácsok betartására, akkor mindent megtettünk környezetünk megóvása érdekében.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?