Környezettudatos vásárlás
- Dátum: 2022.03.08., 10:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bevásárlás, élelmiszer, életmód, energiafelhasználás, energiatakarékos, fenntarthatóság, fogyasztói szokás, helyi kistermelők, hulladékfelhalmozódás, klímaváltozás, környezet, környezetkímélő, környezettudatos vásárlás, légszennyezettség, megmaradt étel, ökológiai lábnyom, szemetelő, szén-dioxid kibocsájtás, szezonális., tápanyag, termék, újrahasznosítható, vitamin
Ha a fenntarthatóság jegyében szeretnénk élni és vásárolni, minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyva magunk után, akkor a bevásárlások során próbáljunk betartani néhány szabályt, mellyel hozzájárulunk a környezettudatos vásárláshoz.
A környezettudatos vásárlás azokat a fogyasztói szokásokat jelenti, amelyek az ökológiai lábnyom csökkentésére törekednek. Igenis számít az egyéni hozzájárulás azért, hogy óvjuk a földünket, helytelen hozzáállás azt hinni, hogy egyetlen ember cselekedete nem lényeges, ugyanis nagyon nagy jelentőséggel bír akár egyetlen szemetelő vagy környezetszennyező megváltozott gondolkodásmódja, mindenképp hasznos tehát, ha mi magunk odafigyelünk erre.
Egy nagybevásárlást is lehet környezettudatosan végezni, s máris tettünk valami a bolygónk megmentéséért, s azért, hogy minél környezettudatosabb életmódot folytathassunk a mindennapokban. Melyek ezek a lépések? Máris mutatjuk!
Vásároljunk energiatakarékos termékeket, amelyek előállítása során a gyártók odafigyelnek az energiafelhasználás visszaszorítására.
Vásároljunk újrahasznosítható csomagolású árut, ezzel a környezetünk védelméért teszünk, kerülve a felesleges hulladékfelhalmozást.
Mielőtt bevásárolni indulunk, írjunk listát, hogy csakis a szükséges holmit vegyük meg, s ne halmozzunk fel semmit. Vegyük szemügyre és szagoljuk meg az élelmiszereket, s vásárlás előtt fogyasszuk el a hűtőben megmaradt ételeket. Tegyük ezeket szemmagaságba, hogy ezáltal észrevegyük és felhasználjuk őket.
Sokan tudják már, hogy a környezet megóvása érdekében vigyünk magunkkal textilszatyrot, vagy táskát, s ne a műanyagzacskók után nyúljunk. A környezettudatos vásárlás valahol itt elkezdődik.
Ha odafigyelünk a környezetünkre, a légszennyezettségre, akkor nem autóval indulunk bevásárló körútra, hanem gyalog, vagy biciklivel tesszük meg ezt. Az egészségünkért is teszünk ezzel, hiszen a napi mozgásukat, a napi ajánlott tízezer lépést máris begyűjthetjük, s máris csökkentjük a szén-dioxid kibocsájtást. Gondoljunk csak a klímaváltozásra, s máris értjük: nagy a tét!
A legtöbb termék a boltok polcain tengeri, közúti, vagy léig szállítással került oda, ha ezek helyett a helyi kistermelők portékáit válasszuk, s gyakrabban vásárolunk a piacokon, akkor nemcsak a helyi vállalkozásokat támogathatjuk, hanem a klímaváltozásért is tettünk.
Semmivel sincs kevesebb tápanyag és vitamin a helyi gyümölcsökben, sőt!
S ha már gyümölcsök, zöldségek… a szezonális termékek vásárlásával sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagyunk hátra magunk után, arról nem is beszélve, hogy a friss, szezonális helyi gyümölcsök és zöldségfélék vitamintartalma sokkal magasabb, mint a behozott termékeké, s talán mondhatom, hogy sokkal olcsóbbak is.
Amikor gyümölcsöt vásárolok, engem abszolút nem zavar, ha a külleme nem tökéletes. Inkább egy kevésbé szépgyümölcs, vagy zöldség, mint egy vegyszerekkel kezelt, tökéletesre komponált, behozott áru.
A környezetünk megóvása apró dolgokon múlik, a döntés pedig a mi kezünkben van, mégpedig minden alkalommal, amikor vásárolni indulunk. Ha odafigyelünk a fenti tanácsok betartására, akkor mindent megtettünk környezetünk megóvása érdekében.
Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?
![](/data/image/150x200/2025/01/15/1575-cikkemhez-kep3.jpg)
A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.
Száraz január
![](/data/image/150x200/2025/01/15/1574-cikkemhezkep1.jpg)
Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!
A tanulási zavarok típusai
![](/data/image/150x200/2025/01/12/pexels-freestockpro-2781814.jpg)
A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.
A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében
![](/data/image/150x200/2025/01/12/1571-cikkemhez-kep1.jpg)
A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
Rákellenes Világséta
![](/data/image/150x200/2025/01/11/1568-cikkemhez-kep1_1.jpg)
Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.