Menü

Mi a jin-jang szimbólum titka?

A jin-jang szimbólum sokaknak ismerős, de a titkát, jelentését, azt, amit szimbolizál, csak kevesen ismerik. A szimbólum közismert Nyugaton, ám sokaknak felszínes az ismeretük róla.

Egyik leggyakoribb és legelfogadottabb magyarázata az, hogy az egymással szemben álló erők kiegészítik egymást, a harmóniát szimbolizálja, ez azonban nem elegendő és nem teljes megállapítás.

Honnan ered a jin és jang szimbóluma és pontosan mit takar?

A netes forrásokból tudom, hogy a „jin” jel jelentése „a hegy árnyékos oldala”, míg a „jang” jel ennek ellentétes verziójaként a „a hegy napos oldala”. Ellentétes és egymással szemben álló tulajdonságokat jelöl, például az említett sötét és világos. Ahogy fény nincs árnyék nélkül, úgy egyik sem létezhet a másik nélkül.

A jin jelöli a sötétséget, a hideget, a passzivitást, a jang pedig a fényt, a meleget és az aktivitást.

A fő mondanivaló, hogy egyik sem létezhet a másik nélkül, nem választhatók szét, kiegészítik, kiegyenlítik egymást, együtt alkotnak kerek egészet, magában hordozva az állandó változás lehetőségét. A jin és jang ábrázolása két színnel történik. Általánosan ismert fekete-fehér ábrázolás, de változatos színekben is előfordulhat, így semmiképpen nem lehet azt mondani, hogy kizárólag fekete-fehér.

Mi a jin-jang fő mondanivalója és jelentése?

A tanítások szerint a hegy örök és állandó, a Nap örök és mozgásban van, a jin és jang alakok pedig általuk jönnek létre és egészítik ki, tartják egyensúlyban egymást.

Hogy kerül kapcsolatba a jin-jang és a keleti orvoslás?

Az ősi kínai orvoslás szerint akkor jön létre betegség, ha az életerő kibillen az egyensúlyából.

A természetfilozófiai alapú, hagyományos, több ezeréves múltra visszatekintő kínai gyógyászat elmélete szerint az egészségünk alapfeltétele az egyensúly, melynek része a jin-jang, a harmónia. Ha ez a harmónia megbomlik, betegségek alakulnak ki. Az életenergia neve a kínai nyelvben csí, mely a jin és a jang egybeolvadásakor keletkezik, s a meridiánokon halad.

A csí áthatja a testet és a lelket, minden élő szervezetet, s ha nem működik a folyamat, kialakul a betegség. Az egyensúlyból való kibillenést a helytelen életmód okozza, már a táplálkozástól kezdve.

A kínai medicinát gyakorló orvosok leginkább a testi jelekből tudják megállapítani, hogy melyik szerv működése szabálytalan, melyik meridián működésében van zavar. Mi az, ami gyengíti az energiát, és gyulladást hoz létre egy-egy szervben.

A kínai medicina leggyakrabban többféle terápiával kezeli a betegségeket: akupunktúrával, akupresszúrával, köpölyözéssel, de kedvelt módszer a tuina is (a bőr meridiánpontjainak ingerlése). A tuina-terápia főként a hosszan tartó betegségeknél sikeres. A kínai gyógyászat szerint egészségünk szempontjából az életenergia, a csí szabad áramlása az egyik legfontosabb. Ha ez akadálytalanul áramolhat a meridiánokon át, akkor egészségesek maradunk.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!