Menü

Mi a jin-jang szimbólum titka?

A jin-jang szimbólum sokaknak ismerős, de a titkát, jelentését, azt, amit szimbolizál, csak kevesen ismerik. A szimbólum közismert Nyugaton, ám sokaknak felszínes az ismeretük róla.

Egyik leggyakoribb és legelfogadottabb magyarázata az, hogy az egymással szemben álló erők kiegészítik egymást, a harmóniát szimbolizálja, ez azonban nem elegendő és nem teljes megállapítás.

Honnan ered a jin és jang szimbóluma és pontosan mit takar?

A netes forrásokból tudom, hogy a „jin” jel jelentése „a hegy árnyékos oldala”, míg a „jang” jel ennek ellentétes verziójaként a „a hegy napos oldala”. Ellentétes és egymással szemben álló tulajdonságokat jelöl, például az említett sötét és világos. Ahogy fény nincs árnyék nélkül, úgy egyik sem létezhet a másik nélkül.

A jin jelöli a sötétséget, a hideget, a passzivitást, a jang pedig a fényt, a meleget és az aktivitást.

A fő mondanivaló, hogy egyik sem létezhet a másik nélkül, nem választhatók szét, kiegészítik, kiegyenlítik egymást, együtt alkotnak kerek egészet, magában hordozva az állandó változás lehetőségét. A jin és jang ábrázolása két színnel történik. Általánosan ismert fekete-fehér ábrázolás, de változatos színekben is előfordulhat, így semmiképpen nem lehet azt mondani, hogy kizárólag fekete-fehér.

Mi a jin-jang fő mondanivalója és jelentése?

A tanítások szerint a hegy örök és állandó, a Nap örök és mozgásban van, a jin és jang alakok pedig általuk jönnek létre és egészítik ki, tartják egyensúlyban egymást.

Hogy kerül kapcsolatba a jin-jang és a keleti orvoslás?

Az ősi kínai orvoslás szerint akkor jön létre betegség, ha az életerő kibillen az egyensúlyából.

A természetfilozófiai alapú, hagyományos, több ezeréves múltra visszatekintő kínai gyógyászat elmélete szerint az egészségünk alapfeltétele az egyensúly, melynek része a jin-jang, a harmónia. Ha ez a harmónia megbomlik, betegségek alakulnak ki. Az életenergia neve a kínai nyelvben csí, mely a jin és a jang egybeolvadásakor keletkezik, s a meridiánokon halad.

A csí áthatja a testet és a lelket, minden élő szervezetet, s ha nem működik a folyamat, kialakul a betegség. Az egyensúlyból való kibillenést a helytelen életmód okozza, már a táplálkozástól kezdve.

A kínai medicinát gyakorló orvosok leginkább a testi jelekből tudják megállapítani, hogy melyik szerv működése szabálytalan, melyik meridián működésében van zavar. Mi az, ami gyengíti az energiát, és gyulladást hoz létre egy-egy szervben.

A kínai medicina leggyakrabban többféle terápiával kezeli a betegségeket: akupunktúrával, akupresszúrával, köpölyözéssel, de kedvelt módszer a tuina is (a bőr meridiánpontjainak ingerlése). A tuina-terápia főként a hosszan tartó betegségeknél sikeres. A kínai gyógyászat szerint egészségünk szempontjából az életenergia, a csí szabad áramlása az egyik legfontosabb. Ha ez akadálytalanul áramolhat a meridiánokon át, akkor egészségesek maradunk.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

8 különleges és elragadó húsvéti tradíció a világ különböző tájairól

Itthon a locsolkodás, rokonlátogatás, családi körben elfogyasztott finom ételek és természetesen a tojásfestés. Ezek mindenki számára jól ismert húsvéti tradíciók, azonban más nemzeteknél eltérő szokások uralkodnak, ismerjük meg ezeket is!

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!