Menü

A gyermekláncfű meglepő hatásai

Tavasszal szinte mindenhol látni a főként gyomként ismert pitypangot, vagy másnéven gyermekláncfüvet. Gyermekként játékot, karkötőt és nyakláncot készítettünk belőle, de felnőttként is felhasználható, ugyanis kevesen tudják, de ez a gyom valójában sokkal inkább gyógynövény. Tavasszal bőségesen terem és szárítva akár egész évben élvezhetjük áldásos hatásait, ráadásul szinte minden része felhasználható.

Friss leveleit salátában is fogyaszthatjuk, virágbimbói gyulladáscsökkentőként működnek, virága pedig lekvár főzésére is alkalmas, de szárítva a gyökerét, szárát és levelét is felhasználhatjuk.

Honnan ered ez a rengeteg egészségmegőrző hatása a gyermekláncfűnek? A benne található összetevőknek köszönheti mindezt. Rengeteg A-, B-, C- és D-vitamint tartalmaz, valamint megtalálható benne inulin is, ami egyfajta prebiotikum, így jótékony hatással van a bélflóránk szerves részét képező bélbaktériumokra. Találhatók még benne tripertének, amik gyulladáscsökkentő és antibiotikus hatással bírnak. Egyes onkológiai szaklapokban azt is megemlítik, hogy a leveleiből készült vizes kivonat gátolja az emlő- és prosztatarák növekedését, valamint összességében támogatja a immunrendszert és az immunsejtek hatékonyságát.

Hatásai közt megemlítendő még a méregtelenítő és salaktalanító hatás, mely a bőr és a test öregedéssel kapcsolatos folyamatait lassítja, valamint szájon át történő fogyasztása serkenti az emésztést, könnyíti az ürítést és általánosságban tisztítja a bélrendszert. Jót tesz a hasmenésnek és a székrekedésnek is, mivel szabályozza a bélrendszer izmainak működését és csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.

Gyulladáscsökkentő tulajdonságának köszönhetően a májproblémák ellen is hatásos, mint például a májgyulladás, májzsugor és sárgaság. Segíti az epeáramlást, epekő esetén is hatásos, valamint a gyomornak is kedvez: enyhíti a reflux tüneteit és összességében védi az emésztőrendszer nyálkahártyáját.

Virágbimbóit olajban szokás eltenni, ez gyulladások kezelésére alkalmas főként. Gyökerét, szárát és leveleit szárítják, ebből pedig teát készítenek, ami vízhajtó, méregtelenítő és anyagcsere fokozó hatással bír. A növény nedvét külsőleg is alkalmazhatjuk, mely fertőtlenítő hatású. Virágából lekvár is készíthető, mely nem csak jót tesz az egészségnek, de finom is, leveleit pedig, ha nem szárítjuk, frissen is felhasználhatjuk salátákba.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

Növények, melyek elűzik a kullancsokat

Egyre több embert fertőz meg a kullancs terjesztette halálos kór hazánkban. Tavaly az év első felében még jóval kevesebb esetet regisztráltak. A Lyme-kórt, amelyet egyes kullancsfajok terjesztenek, egyre több embernél mutatták ki hazánkban.