Hogyan kerüld el és szabadulj meg a kullancstól
- Dátum: 2022.09.24., 21:44
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- agyhártyagyulladás, baktérium fertőzés, eltávolítás, eszköz, kullancs, kullancs kiszedő kanál, kullancscsipesz, kullancsriasztó, Lyme-kór, megelőzés, túrázás, védőoltás, vérkeringés, vérszívó, vírusfertőzés
A nyár és az ősz az az időszak, amikor sokat tudunk a természet lány ölén időt tölteni, de sajnos ez nem mindig felhőtlen, mivel egyes ízeltlábúak szeretik a vérünket szívni. Nem csak a szúnyog lehet kellemetlen útitárs, hanem a kullancs is.
A kullancs sajnos az az élőlény, ami csípése során komoly gondokat okozhat szervezetünknek. Ez a rovar nem csak ránk, hanem háziállatainkra is egészségkárosító hatással lehet, mivel nem egy-, hanem két-, három gazdás is lehet, ami azt jelenti, hogy nem csak egy testbe fúrja magát, hanem átmászik más test bőrébe is, így ezzel komoly baktérium- és vírusfertőzéseket hordozhat magával. A legismertebb ilyen betegségek a Lyme-kór és az agyhártyagyulladást okozó vírus. Mindkettő kezelhető nyavalya, de későn észlelve súlyos következményeket hozhat magával. Tévhit, hogy ezeket a betegségeket maga a kullancs okozza, mert a rovar bélrendszerében élő baktériumok, vírusok kerülnek bele a vérszívás útján a véráramunkba.
Fontos a megelőzés, ennek számos módja van már. Amikor kirándulni megyünk, lehetőleg vegyünk magas szárú zoknit, ezzel nehezítjük a bőrünkhöz való feljutását. Drogériákban, gyógyszertárakban kapható pumpás, vagy spray változatú riasztók is nagyon hatásosak, de figyeljünk oda a használati utasításában olvasható információkra. Nem mindegyiket lehet közvetlenül bőrre, hanem csak ruházatra fújni, emellett csak bizonyos fajtákat lehet kisgyerekek közelében alkalmazni. Főként bababoltokban kaphatóak azok a riasztók, amik ultrahangos módszerrel tartják távol őket. Komoly hangsúlyt fektetnek az egészségügyben a védőoltásra is, ennek első köre három szuriból áll, majd az emlékeztetőket három évente kell beböketni. Turázás, játszóterezés után érdemes végignézni hajlatainkat, hajunkat, nem érkezett e nem vár vendégünk.
Mi van akkor, ha mégis megtámad minket? Tudni kell, hogy nem az egész állat mászik bőrünk alá, hanem csak fejét fúrja be, így testébe tudja szívni vérünket. Amikor eltávolításon gondolkodunk, érdemes erre speciális eszközöket beszerezni. A patikában szuper kis kellékek vannak már erre. Ne álljunk neki, szemöldökcsipesszel vagy tővel piszkálni, legfőképp ne higgyünk a népi gyógymódnak, miszerint pálinkával kell áztatni és akkor kibújik magától. Ezek egyáltalán nem hatásos módszerek, sőt, veszélyesek is lehetnek, mivel, ha nem szakszerűen szedjük ki, megnyomhatjuk testét, amivel gyorsabban vérkeringésünkbe juttathatjuk a kórokozókat.
A speciális eszközök, mint kullancs csipesz, vagy kanál a könnyebb és biztonságosabb kiemelés céljából készültek. Arra kell elsősorban figyelnünk, hogy mindig fertőtlenítsük le az eszközt használat előtt és után is. A szerkezettel próbáljunk a kullancs fejéhez legközelebb nyúlni, majd egy lassú tekerő és húzó mozdulattal kiszedni. Nem kell megijedni, ha a feje bőrünkben marad, de érdemes erről orvossal konzultálni. Amennyiben bármilyen nem várt tünetet észlelünk magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz.
A kullancs csípés nem játék, próbáljuk meg elkerülni, ha pedig mégis belénk fúrja magát, a lehető leghamarabb távolítsuk el, de ha nem vagyunk biztosak dolgunkban, nyugodtan kérjünk segítséget a legközelebbi rendelőben. Természetben töltött időhöz pedig szerezzünk be egy eltávolító eszközt, fertőtlenítőszert, és ragtapaszt.
A nyár és az ősz az az időszak, amikor sokat tudunk a természet lány ölén időt tölteni, de sajnos ez nem mindig felhőtlen, mivel egyes ízeltlábúak szeretik a vérünket szívni. Nem csak a szúnyog lehet kellemetlen útitárs, hanem a kullancs is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.